Wysokie kary dla osób, które nie rejestrują aut

Redakcja
archiwum
Mowa o tym, że kto będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej nie rejestruje auta oraz kto będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu podlega karze pieniężnej nakładanej w drodze decyzji administracyjnej.

Od 1 stycznia 2020 r. weszło w życie nowe prawo. Mowa o tym, że kto będąc właścicielem pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej nie rejestruje auta oraz kto będąc właścicielem pojazdu zarejestrowanego nie zawiadamia starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu podlega karze pieniężnej nakładanej w drodze decyzji administracyjnej w wysokości od 200 do 1000 zł.

Warto zapoznać się z nowymi przepisami administracyjnymi, by uniknąć konsekwencji. -W wyniku kontaktów roboczych z samorządami, Departament Transportu Drogowego przedstawił stanowisko odnoszące się do kluczowej kwestii tj. do jakich spraw będą miały zastosowanie kary pieniężne. Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniło, że nowe przepisy nie będą miały zastosowania do czynności sprzed wejścia w życie nowelizacji ustawy - poinformował nas Janusz Hyliński, naczelnik Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Krotoszynie.

Kary będą nakładane w przypadku: sprowadzenia po dniu 31 grudnia 2019 r. albo nabycia pojazdu niebędącego pojazdem nowym, sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego UE, gdy datą sprowadzenia pojazdu jest dzień po dniu 31 grudnia 2019 r. i niezarejestrowania ww. pojazdu w terminie 30 dni od daty jego sprowadzenia. Termin dotyczy też kolejnych nabywców wspomnianych pojazdów.

Nabycia lub zbycia pojazdu zarejestrowanego na terytorium RP po dniu 31 grudnia 2019 r. i niezawiadomienia o tym starosty w terminie 30 dni. Każdy ma obowiązek zgłosić do Wydziału Komunikacji i Dróg Starostwa Powiatowego w Krotoszynie, kupno i sprzedaż pojazdu dołączając umowę, fakturę, darowiznę itp.

Pod koniec minionego roku opublikowano nowelizację do rozporządzenia w sprawie rejestracji i oznaczania pojazdów oraz wymagań dla tablic rejestracyjnych.

Pojawił się nowy wzór wniosku o rejestrację oraz zostało wyjaśnione pojęcie daty sprowadzenia pojazdu z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej - rozumie się przez to podany przez właściciela pojazdu dzień sprowadzenia z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej pojazdu, do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym pojazdu.

Żeby uniknąć kar, trzeba przestrzegać wspomnianych przepisów. Więcej informacji na temat rejestracji pojazdów można uzyskać w Biuletynie Informacji Publicznej Starostwa Powiatowego w Krotoszynie pod adresem bip.spkroto-szyn.nv.pl w zakładce przewodnik petenta.

Warto zapoznać się, ze wspomnianymi wcześniej przepisami, by uniknąć finansowych konsekwencji, w przypadku nabycia pojazdów.

Ministerstwo Infrastruktury wyjaśniło, że nowe przepisy nie będą miały zastosowania do czynności sprzed wejścia w życie nowelizacji ustawy - Janusz Hyliński

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Matikus

Aby uniknąć kar związanych z brakiem przerejestrowania/wyrejestrowania, w terminie 30 dni wystarczy zawiadomić o nabyciu lub zbyciu pojazdu. Dokonanie takiej czynności jest bezpłatne.

Wzór zawiadomienia można pobrać tutaj:

http://www.autownioski.pl/zawiadomienie-o-nabyciu-pojazdu.php

Dodaj ogłoszenie