Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wspomnień czar z Lutogniewa: wszystkie chóry dały wspaniały koncert pieśni, które stały na poziomie [ZDJĘCIA]

Marcin Szyndrowski
P. Bochna
W Niedzielę Miłosierdzia Bożego, Południowowielkopolski Związek Chórów i Orkiestr w Ostrowie Wielkopolskim oraz ks. kan. Łukasz Żurawski , proboszcz i kustosz Sanktuarium Matki Bożej Pocieszenia w Lutogniewie, zaprosili na wyjątkowy koncert, podczas którego można było wysłuchać aktywnych chórów z Południowej Wielkopolski.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z PIELGRZYMKI CHÓRÓW

Wystąpiąli m. in.: Chór „Radość” z Gorzyc Wielkich”, Chór Mieszany „Arion” z Kotlina, Chór Konkatedralny pw. św. Grzegorza z Ostrowa Wielkopolskiego, Chór „Cantare” z Żegocina czy też nasz rodzimy Chór im. Czesława Czypickiego z Koźmina Wlkp.

Trwająca kilka godzin uroczystość połączona z mszą świętą przyciągnęła do lutogniewskiego sanktuarium rzeszę amatorów tego rodzaju chóralnego śpiewu i trzeba przyznać, że poziom jaki prezentowały poszczególne chóry był bardzo wysoki, a same wykonania pieśni wzbudzały entuzjazm słuchaczy.

Z pewnością na uwagę zasługuje występ naszego chóru z Koźmina, który ma już prawie 130 lat (dokładnie za rok będzie kolejny jubileusz - przyp. red.). Warto w tym miejscu przypomnieć krótko jego historię.

ZOBACZ FOTOGALERIĘ Z PIELGRZYMKI CHÓRÓW

Chór powstał z inicjatywy adwokata Czesława Czypickiego przy współpracy Towarzystwa Przemysłowego powstało i funkcjonowało w 1889 roku najpierw jako Koło Śpiewackie Polskie w Koźminie Wlkp. - chór męski. Chór posiada do dziś jeden z najstarszych w Wielkopolsce sztandarów organizacji śpiewaczych ufundowany w listopadzie 1892r.

W 1897r założono chór mieszany, który rozpoczął swoją aktywną działalność. Do 1939r koźmiński chór uczestniczący w licznych koncertach, jubileuszach, zjazdach zajmował pierwsze miejsca. Najważniejszym wydarzeniem w roku 1929 był udział we Wszechsłowiańskim Zjeździe Kół Śpiewaczych w Poznaniu, gdzie otwarcia dokonał Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej - Ignacy Mościcki, a dyrygował znany kompozytor polski Feliks Nowowiejski. W 1938r dla uczczenia pamięci swojego założyciela podjęto uchwałą o przyjęciu nazwy: Koło Śpiewacze im. Czesława Czypickiego w Koźminie Wlkp.

Chór do dziś promuje Ziemię Krotoszyńską na każdych ważniejszych przeglądach chórów w Polsce.

źródło: telemagazyn.pl/x-news.pl.

center>

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto