Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkopolskie obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
W czwartek, 28 kwietnia w siedzibie firmy Max-Pol odbyły się Wielkopolskie obchody Światowego Dnia Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. 

Na początku zaproszeni goście zwiedzili zakład w czasie pracy, a potem wzięli udział w spotkaniu z pracownikami. Zebranych powitał prezes i właściciel Max-Polu Andrzej Czajka. Z kolei Tomasz Kozłowski, kierownik oddziału w Ostrowie Wielkopolskim Państwowej Inspekcji Pracy przybliżył ogólne zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Dalsze szkolenie teoretyczne poprowadziły Anna Kmiecik i Agnieszka Mamot – Inspektorzy Pracy PIP. W spotkaniu wzięli też udział m.in. Małgorzata Grzempowska, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Krotoszynie, bryg. Marek Kalak, zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie, czy st. kpt Krzysztof Figlak, zastępca dowódcy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej PSP w Krotoszynie.

Warto przypomnieć, że w 2021 r. w Polsce doszło do 68 tys. 777 wypadków przy pracy (średnio 5,1 pracownika na 1 tys. pracujących), w 2020 r. - 62 tys. 740 wypadków (średnio 4,62), w 2019 r. - 83 205 wypadków (średnio 6,15), a w 2018 r. - 84 tys. 304 (średnio 6,37). 

W 2021 r. najczęściej do wypadków dochodziło podczas poruszania się (38,1 proc.), później dopiero przy operowaniu przedmiotami (17 proc.), transporcie ręcznym (14,9 proc.), pracy narzędziami ręcznymi (12,1 proc.), obsłudze maszyn (9,2 proc.), kierowaniu i jeździe środkami transportu i obsłudze maszyn ruchomych i innych urządzeń (5,9 proc.), a na końcu podczas samej obecności (2,8 proc.)

Inspektorki poinformowały, że najczęstszymi czynnikami są fizyczne, chemiczne, biologiczne, czy psychofizyczne wynikające ze środowiska zamieszkania, odpoczynku, czy pracy, a nawet ze wszystkich naraz. Podkreśliły też, że maszyny i inne urządzenia techniczne należą do podstawowego i powszechnie stosowanego wyposażenia stanowisk pracy, dlatego w ok. 80 proc. wypadków związek ma ich eksploatacja, a w szczególności obsługa. W celu minimalizacji strat wdrożono wiele dyrektyw natury technicznej, ekonomicznej, czy społecznej, pokrywających wszelkie aspekty bezpiecznego użytkowania maszyn i urządzeń technicznych. Po części teoretycznej przyszedł czas na część praktyczną.

W centrum produkcji odbyło się szkolenie dla całej z załogi z pierwszej pomocy, następnie na magazynie przedstawiciel UDT - Sebastian Jaśkowiak przekazał wiedzę z zakresu urządzeń podlegających kontroli UTD. Ostatnim punktem spotkania były ćwiczenia z Państwową Strażą Pożarną.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto