Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wielkie zainteresowanie emeryturami na nowych zasadach

Wiesław Zdobylak
Archiwum Nm
Wejście z dniem 1 października nowych zasad nabywania praw emerytalnych – nawiązujących notabene do przepisów obowiązujących w Polsce przez dziesięciolecia – wywołało spory ruch wśród krotoszyńskich seniorów, którzy pragną skorzystać z dobrodziejstwa zakończenia pracy w wieku 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn. W Inspektoracie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w Krotoszynie ustawiają się spore kolejki interesantów, którzy chcą jak najszybciej uzyskać korzystne dla ich decyzje administracyjne.

Ponad 80 proc. seniorów z naszego regionu chce skorzystać z obniżonego wieku emerytalnego

Aby dostać emeryturę, obojętne czy na nowych czy też „starych” zasadach, trzeba złożyć wniosek w oddziale ZUS właściwym dla miejsca zamieszkania. Najwcześniej takie wnioski można było złożyć od 1 września, czyli na 30 dni przed wejściem w życie przepisów o obniżonym wieku emerytalnym.
Jak nas poinformowała Marlena Nowicka, rzecznik prasowa poznańskiego oddziału ZUS, zainteresowanie przejściem na emeryturę jest wśród seniorów bardzo duże. Do tej pory, od 1 września do 27 października, wnioski o przyznanie emerytury złożyły w sumie 32.444 osoby.
Jednak szczególnym powodzeniem cieszy się możliwość skorzystania z obniżonego wieku przejścia na to dożywotne świadczenie. – Wielkopolskie oddziały ZUS, w Pile, Ostrowie Wlkp. i Poznaniu przygotowane są na przyjęcie w IV kwartale br. 48.000 wniosków w związku z obniżeniem wieku emerytalnego. Na chwilę obecną wpłynęło 27.291 takich wniosków. Wielkopolskie oddziały wydały już 16.681 decyzji wypłatowych, co stanowi grubo ponad połowę złożonych wniosków – powiedziała nam Marlena Nowicka.
Warto zatem zauważyć, że w zaledwie 2 miesiące wielkopolscy seniorzy przewidzianą pulę „nowych emerytur” wykorzystali w blisko 57 procentach!
Ale uwaga! Z danych przedstawionych przez Marlenę Nowicką wynika, że mieszkańcy Wielkopolski południowej w zasadzie żadnych wątpliwości co do tego, co jest dla nich w systemie emerytalnym korzystne, nie mają. Tak się bowiem składa, że warunkiem nabycia prawa do emerytury według nowych zasad jest osiągniecie odpowiedniego wieku oraz zapisanie na koncie w ZUS jakiegokolwiek okresu ubezpieczenia emerytalnego. Staż pracy nie ma wpływu na ustalenie prawa do emerytury, choć ma wpływ na jej wysokość. Dlatego też nikogo nie powinno dziwić, że seniorzy z takich powiatów, jak krotoszyński czy jarociński (zdezindustrializowanych i peryferyjnych) złożyli już łącznie 10.077 wniosków o przyznanie emerytury, z czego aż 8.385 wniosków – czyli 83,2 procent – dotyczyło obniżonego wieku emerytalnego! W naszym powiecie takich wniosków złożono już ponad pół tysiąca osób, a dokładnie 507!
Rodzi się pytanie, czy skorzystanie z obniżonego wieku emerytalnego się opłaca. Nie nam to oceniać. Faktem jest jednak, że według danych przedstawionych przez ZUS przeciętna emerytura kobiety w Wielkopolsce w związku z obniżeniem wieku emerytalnego wynosi 1.646 zł, a mężczyzny 2.919 zł.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto