Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieczornica z okazji 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego [ZDJĘCIA]

Redakcja
Dzisiaj, czyli we wtorek, 27 grudnia, w kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się kolejna wieczornica z tej okazji.

Na początku głos zabrał dyrektor muzeum Piotr Mikołajczyk. Oprawę artystyczną zapewnili uczniowie pod kierownictwem Barbary Pożaryckiej z Zespołu Szkół nr 3 im. Powstańców Wielkopolskich w Krotoszynie. Uczniowie wystąpili prezentując piosenki oraz przytoczyli kilka cytatów z pamiętników świadków tamtych wydarzeń. Dzięki nim w sposób artystyczny można było przenieść się do czasów gdy wybuchło powstanie w Poznaniu. Nie brakowało muzyki oraz strzałów z karabinów. Uczniowie zebrali wielkie owacje za swe wystąpienie.

W dalszej części głos zabrał prezes Koła Zarządu Powiatowego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - dr Edward Jokiel. Warto wspomnieć, że 27 grudnia 2015 r. podczas pierwszej wieczornicy dr E. Jokiel wygłosił wykład nt. wyzwolenia Krotoszyna w czasie Powstania Wielkopolskiego i obiecał, że rok później przypomni o bojach pod Zdunami. Tak też się właśnie stało podczas tej wieczornicy. Edward Jokiel omówił starannie i szczegółowo, a zarazem w sposób lekki i przyjazny dla ucha losy bojów pod Zdunami.

Miasto zostało wyzwolone 3 stycznia 1919 r. Zostało ono odbite przez Niemców 6 lutego 1919 r. Później walki toczyły się zarówno o zdobycie Zdun przez Polaków, a już po zawarciu traktatu w Trewirze - o zdobycie Krotoszyna przez Niemców. Niemcy stosowali artylerię, miotacze min, pociąg pancerny oraz gazy bojowe. Mimo to Krotoszyn nie poddał się!

Ponadto dr Edward Jokiel wspomniał o dowódcach poszczególnych jednostek, poległych, mieszkańcach oraz o walkach. Przemówieniu towarzyszyła prezentacja multimedialna zawierająca mapy przedstawiające walki na tym terenie, zdjęcia omawianych osób oraz zdjęcia z wydarzeń, jak ślubowanie Straży Ludowej na krotoszyńskim Rynku czy kondukt pogrzebowy pierwszego poległego powstańca - kpr. Franciszka Sowińskiego.

Wieczornica była wyjątkowa, bowiem spotkali się ludzie, których przodkowie równo 98 lat temu wyzwalali Krotoszyn, walczyli pod Zdunami lub w innym stopniu sprawili, że nasz region, czyli Wielkopolska pokazał, że potrafi zwyciężać i dzięki temu zrywowi znalazła się w granicach Rzeczypospolitej Polskiej.

Wieczornicy towarzyszyła wystawa, na której w prosty sposób zaprezentowano działania na terenie obecnego powiatu krotoszyńskiego i dawnych powiatów: koźmińskiego i krotoszyńskiego oraz Sulmierzyc.

Patronat nad imprezą sprawuje Burmistrz Krotoszyna.

*****
Ignacy Jan Paderewski wjechał do Poznania!

Źródło: gloswielkopolski.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto