Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ważna zmiana. Rachmistrzowie spisowi mogą przyjść do domostw

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Od pierwszego kwietnia trwa Narodowy Spis Powszechny. Od środy, 23 czerwca pojawia się nowa możliwość spisu. Tym razem bezpośrednia twarzą w twarz z rachmistrzami.

Narodowy spis ludności i mieszkań to obowiązek każdego Polaka. Odbywa się raz na dekadę. Ostatni miał miejsce w 2011r. W ramach spisu powszechnego zbierane są m.in. informacje na temat demografii, aktywności ekonomicznej oraz poziomu wykształcenia. Spisy powszechne mają pomóc w odpowiedzi na pytania: ilu nas jest, kim jesteśmy i jak żyjemy? Dlatego są w nim tez zawarte pytania na temat wyznania, które jednak nie należą do obowiązkowego zestawu pyta i tu pytany, bądź uczestnik rozmowy może powstrzymać się od odpowiedzi.
Jednak tegoroczny spis ma nieco inny przebieg niż ostatni. Wszystkiemu winna pandemia koronawirusa. Z tego względu sam spis został przedłużony. Nie trwa 3 miesiące, lecz pól roku. Rozpoczął się 1 kwietnia, a zakończy się 30 września 2021 r. Największą innowacją jest jednak sama forma. Nie tylko jest możliwość spisu samodzielnego przez Internet, ale przeważa spis telefoniczny. Rachmistrzowie realizują swoje zadania dzwoniąc z 2 numerów telefonów: (22) 828 88 88 lub (22) 279 99 99.

23 czerwca dochodzi kolejna możliwość. Tym razem w formie tradycyjnej. Rachmistrzowie rozpoczną wywiady bezpośrednie w narodowym spisie powszechnym. Skontaktują się oni z osobami, które dotychczas nie spisały się samodzielnie przez Internet, infolinię ani też nie uczestniczyły w wywiadzie telefonicznym.
Główny Urząd Statystyczny przypomina jednocześnie, że zgodnie z ustawą o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r., nie można odmówić przekazania danych rachmistrzowi kontaktującemu się z osobami objętymi spisem.

Każdy rachmistrz spisowy ma identyfikator zawierający imię i nazwisko, wraz ze zdjęciem, numer identyfikatora oraz hologram, nazwę i logo wojewódzkiego biura spisowego, a także podpis osoby upoważnionej do wystawienia identyfikatora oraz okres, na jaki identyfikator został wystawiony.

W razie wątpliwości tożsamość rachmistrza można sprawdzić na kilka sposobów
1. Poprzez specjalnie przygotowaną aplikację dostępną na stronie https://rachmistrz.stat.gov.pl/
2. poprzez kontakt z infolinią spisową numerem 22 279 99 99 (najpierw należy wybrać 1 – Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań, a następnie 2 – weryfikacja tożsamości rachmistrza). Sam udział w spisie jest obowiązkowy, a uchylanie się przed nim zagrożone jest karą pieniężną.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto