Warto zobaczyć ruiny pałacu Opalińskich w Radlinie! [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Ruiny pałacu Opalińskich w Radlinie
Ruiny pałacu Opalińskich w Radlinie Marcin Szyndrowski
Radlin to niewielka wioska, w której obok cmentarza znajdują się ruiny pałacu Opalińskich. Wokół zamku krążą legendy. Ponoć sam Radoliński nakazał rozbiórkę pałacu dla przepędzenia duchów.

Spis treści

Radlin znajduje się 3 km na wschód od Mieszkowa (pow. jarociński).

Wieś pochodzi z końca XIII w.

W 1291 r. Jan, syn Czechosława z Galewa oddał tę wieś Marcinowi ze Staniewa do osadzenia na prawie niemieckim. W 1372 r. bracia Langwar i Marcin sprzedali Radlin i Kąty kasztelanowi poznańskiemu Wawrzyńcowi. W XVI w. dobra należały do Andrzeja z Bnina Opalinskiego, marszałka koronnego i starosty wielkopolskiego. Po nim dobra te trafiły do Piotra Opalińskiego kasztelana kaliskiego, a potem w dobra książąt Sapiechów-Koźmińskich. W 1791 r. książę Stanisław Sapiecha sprzedał je generałowi pruskiemu Kalkruethowi, a ten kazał je sprzedać ok. 1840 r. Wówczas Radlin wraz z Stęgoszami i Cielczą kupił Władysław hrabia Radoliński, dziedzic Jarocina.

Dobra radolińskie

Kościół pw. św. Walentego wystawił Andrzej Opaliński w końcu XVI w. Spłonął on pomiędzy 1683 r. a 1686 r. Drugi kościół ceglany wystawił Hieronim Wierzbowski w 1688 r. W 1691 r. spłonęła plebania wraz z księgami kościelnymi. W 1610 r. we wsi istniała szkoła, a pomiędzy 1592 r. a 1683 r. również szpital. W samej wsi w końcu XIX w. mieszkało 71 mieszkańców w 6 domostwach, a właścicielem był hrabia Hugo Radoliński.

Okazały pałac był perełką

Pałac zwany też zamkiem wzniósł w latach 1570-1592 Andrzej Radoliński. Był to pierwszy w Wielkopolsce zespół pałacowo-ogrodowy i jedna z najwspanialszych rezydencji. Był to czworoboczny zespół skrzydeł z krużgankowym dziedzińcem i wieżą po stronie północnej. W południowej części znajdowała się kaplica. Ok. 1730 r. Sapiehowie przebudowali pałac, jednak zła sytuacja finansowa przerwała te plany. W końcu XVIII w. pałac zaczął popadać w ruinę, a już w XIX w. mimo licznych prac pałac zaczął się rozpadać. Po 1842 r. Władysław Radoliński nakazał rozebrać pałac.

Legendy

Okazały obiekt był powodem do powstania licznych legend. Jedna z nich mówi, że pałac rozebrano, by przepędzić pojawiające się tam duchy. Pałac miał być połączony podziemnym tunelem z kościołem i znajdowali się ponoć śmiałkowie, którzy próbowali szczęścia. Inna legenda mówi, że jeden z Sapiehów zmuszał ludzi do ciężkiej i mało płatnej pracy, a także ich podsłuchiwał. Tych, którzy źle się o nim wyrażali miał wrzucać do studni nabitej hakami. Jeszcze inna wspomina, że jeden z Sapiehów nie lubił wyjeżdżać z Radlina, a gdy to jednak czynił, wówczas wsiadał na konia z odwrotnie przybitymi podkowami, co miało sugerować, że właśnie do rezydencji przybył, a nie z niej wyjechał. Ile w tym prawdy? Nie wiadomo...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Francja podwyższy wiek emerytalny. Protesty na miarę żółtych kamizelek

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie