Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Warto wierzyć w siebie i iść do przodu - wywiad

Paulina Kaszuba
Paulina Kaszuba
Z Anetą Bielawską, liderem Klubu Pracy w Krotoszynie, o zawodowych wyborach młodzieży i osobach bezrobotnych, rozmawia Paulina Kaszuba

Czy w okresie letnim i wakacyjnym zwiększyło się zainteresowanie Klubem Pracy? Jakie osoby przychodzą najczęściej?

  • Zdecydowanie tak. Najwięcej klientów mamy zawsze w czerwcu i na początku lipca. Czerwiec jest miesiącem, w którym przychodzą do nas setki ludzi, nawet 30-40 dziennie.
    Klubem najwięcej interesuje się młodzież, bo to ona kończy w czerwcu naukę i po szkole chętnie nas odwiedza, rejestruje się , pyta o pracę. Ofert co prawda
    dla nich nie mamy, bo pierwsze napływają do nas na początku lipca, ale mogą się oni zarejestrować oraz poznać nasz system działania. Od lutego tego roku działa jeszcze Punkt Pośrednictwa Pracy na ul. Zdunowskiej, co daje zarówno nam, jak i naszym klientom dodatkowe możliwości.

Klub dysponuje testami psychologicznymi, które badają zainteresowania, inteligencję, jak również predyspozycje do wykonywania zawodu. Czy wybierając szkołę ponadgimnazjalną czy kierunek studiów młodzież chętnie z tego korzysta?
- Bardzo różnie. Są osoby, które od razu wiedzą, czego chcą, a są osoby, które nie podjęły ostatecznego wyboru, albo wahają się pomiędzy dwoma kierunkami studiów. Staramy się pomóc młodym podjąć najlepszą dla nich decyzję. Każdy ma przecież inne zainteresowania i inne plany na przyszłość. Muszę przyznać, że coraz więcej osób decyduje się teraz na studia i chce dalej się kształcić.

A co z mężczyznami? To prawda, że wstydzą się poprosić o pomoc w szukaniu pracy?

- Kobiet odwiedza nas na pewno więcej, ale na brak mężczyzn również nie narzekamy - teraz w lipcu odnotowaliśmy ich na prawdę bardzo dużo.

Czy to prawda, że osoba która długo nie posiada pracy przyzwyczaja się już do tego i robi wszystko, by jej nie znaleźć?
- Zawsze był podział na osoby, które nie chcą znaleźć pracy i szukają jej tylko dlatego, że ktoś od nich tego wymaga oraz na osoby, które bardzo chcą pracować ale szybko poddają się w wyniku niepowodzeń. Głównie są to kobiety. Jak twierdzą eksperci "poszukiwanie pracy to też praca" - i to prawda, ponieważ jeżeli ktoś chce znaleźć pracę, to od samego początku musi się starać. Po to są również takie miejsca jak Klub Pracy, aby podbudować bezrobotnych i pokazać im, w jaki sposób tej pracy szukać.

Wiele osób nie ma nawet możliwości odbycia stażu pracy, ponieważ Urząd Pracy nie ma na to środków finansowych. Czy w Klubie można zaobserwować panikę i nerwową atmosferę ludzi?
- Ofert pracy nadal jest sporo na rynku. Uważam, że teoria "nigdzie nie ma pracy" funkcjonuje dlatego, ponieważ nie ma tej naszej wymarzonej. Prace generalnie jest, ale trzeba bardzo dużo cierpliwości podczas jej szukania. Nie ukrywam, że czasem pomaga zmiana miejsca zamieszkania.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto