Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wadowiczanin wśród sześciu wyróżnionych nagrodą IPN Świadek historii

Redakcja
Na zdj. Michał Siwiec - Cielebon, pasjonat historii, publicysta, autor książki „Vinctis non victis. Pokonanym nie zwyciężonym”, która obejmuje biogramy oficerów i pracowników administracji II RP oraz policji, którzy w 1940 roku zginęli rozstrzelani w ZSRR, redaktor miesięcznika Wadoviana z medalem i dyplomem IPN Świadek historii w Muzeum Miejskim w Wadowicach. W tle młody Karol Wojtyła
Na zdj. Michał Siwiec - Cielebon, pasjonat historii, publicysta, autor książki „Vinctis non victis. Pokonanym nie zwyciężonym”, która obejmuje biogramy oficerów i pracowników administracji II RP oraz policji, którzy w 1940 roku zginęli rozstrzelani w ZSRR, redaktor miesięcznika Wadoviana z medalem i dyplomem IPN Świadek historii w Muzeum Miejskim w Wadowicach. W tle młody Karol Wojtyła Robert Szkutnik
Michał Siwiec-Cielebon z Wadowic otrzymał w poniedziałek (12.10) w Krakowie nagrodę Instytutu Pamięci Narodowej Świadek historii. Przyznano mu ją jako inicjatorowi usunięcia z Wadowic symboli komunistycznych i PRL-owskich nazw ulic, a także za dokumentowanie losów mieszkańców ziemi wadowickiej pomordowanych przez Ludowy Komisariat Spraw Wewnętrznych (NKWD) w ZSRR w 1940 roku. Ponadto nagrody otrzymali: Jan Banaśkiewicz, Wojciech Grzeszek, Robert Mazur, Wacław Szacoń i Stanisław Szuro.

W poniedziałek (12.10) w Sali Fontany w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa już po raz czwarty odbyła się uroczystość wręczenia nagrody Instytutu Pamięci Narodowej – Świadek Historii.Nagroda ta jest przyznawana osobom szczególnie zasłużonym dla upamiętniania historii narodu polskiego w regionie oraz osobom wspierającym pion edukacyjny IPN w dziele edukacji historycznej.

Jak podkreśla IPN dzięki takim ludziom i ich pasji docierania do prawdy udało się zachować pamięć o wielu osobach i faktach.

- To są wyróżnienia dla ludzi, którzy pracowali na nie całym swoim życiem. Laureaci są uczestnikami i świadkami historii, ale także jej wielkimi propagatorami. Sześć osób, które dzisiaj do tego grona dołączy, to sześć życiorysów i sześć bardzo bogatych losów, ale jedna pasja – dla historii. Pasja do tego, aby tę historię opowiadać, docierać z nią do jak najszerszego grona - mówił podczas uroczystości wiceprezes IPN dr Paweł Ukielski.

Nagrodę przyznaje Kapituła, której przewodniczącym jest prezes IPN.

W tym roku odebrali ją; Michał Siwiec - Cielebon z Wadowic, inicjator usunięcia z "papieskiego miasta" symboli komunistycznych i PRL-owskich nazw ulic, gromadzący pamiątki po wadowickim środowisku niepodległościowym, właściciel Muzeum Tradycji Niepodległościowej, który udokumentował los 250 wadowiczan zamordowanych na nieludzkiej ziemi w 1940 roku w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Ostaszkowie.

- Wadowicka lista katyńska jest większa. Na pomniku katyńskim zmieściło się 250 nazwisk, ale jest ich 280. Są to żołnierze i oficerowie 12 pułku piechoty, urzędnicy państwowi i osoby, które były związane z Wadowicami i dawnym powiatem. Urodziły się tutaj lub uczyły i pracowały. To tablica "pro memoria" służąca upamiętnieniu tragedii katyńskiej poprzez odwołanie się do prostej, aczkolwiek zapomnianej prawdy, że na Wschodzie ginęli również ludzie stąd i dlatego na nas spoczywa obowiązek pamiętania o tej zbrodni i przypominania jej kolejnym pokoleniom" - mówi Michał Siwiec - Cielebon. Dodaje, że historią zajmuje się z pasji a praca nad listą trwała rok. Zdradza też, że do nagrody nominowali go poprzednia burmistrz Wadowic Ewa Filipiak oraz przew. rady miejskiej i Solidarności Zdzisław Szczur.

A także współzałożyciel Rodziny Katyńskiej w Kielcach, inicjator upamiętnienia ofiar tej zbrodni Jan Banaśkiewicz, jak również prezes Fundacji Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich, instruktor harcerski ZHR i inicjator programów edukacyjnych dla młodzieży Robert Mazur. Wyróżniono także: przewodniczącego Zarządu Regionu NSZZ "Solidarność" w Małopolsce Wojciecha Grzeszka, dla którego historia miała ogromne znaczenie przy wyborze drogi życiowej.

Nagrodą Świadek historii wyróżniono także honorowego prezesa Zrzeszenia WiN Obszaru Południowego Wacława Szaconia ps. "Czarny" - żołnierza AK, a potem żołnierza oddziałów Hieronima Dekutowskiego "Zapory" i Zdzisława Brońskiego "Uskoka" oraz Stanisława Szuro, podczas okupacji zaangażowanego w konspiracyjnej prasie podziemnej, więzionego przez Niemców, a potem działacza Ligi Walki z Bolszewizmem.

W gronie nagrodzonych do tej pory są m.in.: kardynał Franciszek Macharski, Bogusław Sonik, Stanisław Handzlik, Małgorzata Janiec.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto