W Wielkopolsce będą chronić serca pacjentów onkologicznych!

Redakcja
Udostępnij:
Złożono bardzo ważne podpisy pod umową! Dzięki nim możliwa będzie w Wielkopolsce ochrona serc pacjentów, którzy leczeni są onkologicznie.

Ponad 2,4 mln złotych z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014+ trafi do Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu. Placówka będzie realizować bardzo nowatorski projekt.

Jego realizacja została dzisiaj oficjalnie usankcjonowana poprzez podpisanie umowy na dofinansowanie przez Wojciecha Jankowiaka, Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Szczepana Coftę, dyrektora uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

Projekt zakłada zmniejszenie zachorowalności na niewydolność serca u wielkopolskiego pacjenta leczonego np. chemio- czy radioterapią, obciążającą często w znaczny sposób i tak już wycieńczony organizm. Profilaktyka, czyli działania prozdrowotne – w tym przypadku kardioprotekcyjne, realizowane będą w 6 placówkach zdrowia w regionie: dwóch w Poznaniu, ale także w Pleszewie, Koninie, Kaliszu czy Pile.

Swoim działaniem projekt ma objąć także lekarzy rodzinnych, ułatwiając pacjentom dostęp do kardiologa w sytuacji wymagającej natychmiastowej opieki. Będzie realizowany przez 3 lata, służąc 3 tysiącom osób konsultacjami i – w razie potrzeby – leczeniem kardiologicznym.

Z założenia wpisuje się w jedno z działań WRPO 2014+, czyli wspieranie aktywności zawodowej pracowników poprzez działania prozdrowotne.

Wiele innych programów z zakresu zapobiegania chorobom, ale też np. rehabilitacji, jest już w Wielkopolsce realizowanych z powodzeniem, z pomocą środków finansowych z UE, w tym także z myślą o zdrowiu najmłodszych Wielkopolan.

– Są to bardzo cenne inicjatywy, pokazujące, że Europejski Fundusz Społeczny jest równie istotny, jak Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, w ramach którego realizujemy tzw. twarde projekty. Pod koniec 2018 roku mieliśmy w Wielkopolsce zakontraktowany ok. 1 mld złotych. Jesteśmy zatem na półmetku i wciąż czekamy na wartościowe projekty, które wpiszą się w tak bardzo potrzebne działania z zakresu profilaktyki zdrowotnej – podkreślił Wicemarszałek Wojciech Jankowiak.

obrazek

www.wrpo.wielkopolskie.pl

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Materiał oryginalny: W Wielkopolsce będą chronić serca pacjentów onkologicznych! - Wielkopolskie Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie