W Świnkowie nagrodzono i wyróżniono czołowych hodowców bydła mlecznego [FOTORELACJA]

Wiesław Zdobylak
W piątek 16 marca w Świnkowie w gminie Krotoszyn Polska Federacja Hodowców Bydła i Producentów Mleka podsumowała efekty całorocznej pracy wielkopolskich hodowców bydła mlecznego. Wręczono wiele pucharów i dyplomów uznania.

Uroczystość zorganizowano w malowniczo położonej na obrzeżach wsi Świnków restauracji “Przepiórka”, w której pojawiło się grubo ponad stu uczestników wydarzenia, zarówno wyróżnionych hodowców bydła i producentów mleka, jak i przedstawicieli firm działających w otoczeniu rolnictwa, szczególnie hodowli bydła mlecznego. Nie zabrakło też oficjeli: przedstawicieli marszałka i wojewody wielkopolskiego, powiatowego lekarza weterynarii Anny Lis-Wlazły, wiceszefowej poznańskiego oddziału ARiMR Lidii Czechak, kierownika biura powiatowego ARiMR w Krotoszynie Andrzeja Skrzypczaka, a przede wszystkim prezesa Wielkopolskiego Związku Hodowców i Producentów Bydła Przemysława Jagły oraz prezydenta Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka Leszka Hądzlika.
Według zgodnej oceny władz Federacji ubiegły rok był bardzo udany dla polskich producentów mleka. – Mieliśmy bardzo dobrą koniunkturę na rynku produkcji mleka, oferowano za nie dobre ceny, a polscy rolnicy osiągnęli wspaniałe wyniki produkcyjne, za co bardzo dziękujemy - mówił do zebranych rozpoczynając uroczystość jeden z przedstawicieli władz Federacji.
Już po chwili przystąpiono do wręczania pierwszych wyróżnień. Złotą Honorową Odznaką PFHBiPM wyróżniono Arkadiusza Gorączkę, Dariusza Olka, Jana Toporowicza i Dariusza Wawrzyniaka. Honorowe odznaki trafiły również do Kazimierza Bolka, Józefa Chęcińskiego, Ligii Gałki, Leszka Grępki, Magdaleny Koniecznej, Mar-ka Magdy i Krzysztofa Świderskiego.
Bardzo ciekawe i merytoryczne było wystąpienie Anny Siekierskiej, kierownik działu hodowli PFHBiPM. Przypomniała ona, że w chwili obecnej Polska należy do pięciu największych producentów mleka w Unii Europejskiej, a nasze mleko i produkty mleczne sukcesywnie podbijają nowe rynki. – Średnia wydajność polskich krów to 8 150 kg mleka, a w Wielkopolsce jest to już 8 725 kg. Warto zauważyć, że w regionie oceny Poznań, do którego należy również powiat krotoszyński, wydajność jest jeszcze większa i wynosi 8 808 kg. Znajdujemy się po ocenie za 2017 rok na piątej pozycji w Polsce, za województwami opolskim, gdzie wydajność wynosi 9 056 kg, a następnie lubuskim, śląskim i dolnośląskim – chwaliła obecnych na sali hodowców ceniona w branży specjalistka.
Podczas uroczystości wręczono również wyróżnienia dla czołowych hodowców, poczynając od tych, którzy posiadają stada do 20 sztuk bydła, a kończąc na farmerach ze stadami liczącymi 1 000 i więcej sztuk krów. Warto zaznaczyć, że w wyróżnianych gospodarstwach krowy osiągają daleko wyższą wydajność niż średnia, zamykającą się w kwotach od 12 000 do nawet 14 000 kg.
– Taka wydajność pokazuje, że wielu z naszych hodowców osiąga poziom po prostu światowy, czego serdecznie gratulujemy – pochwalił hodowców prezes Leszek Hądzlik.

+++

Wideo

Dodaj ogłoszenie