Uroczystości 750-lecia istnienia Rozdrażewa [ZDJĘCIA + FILM]

Redakcja
Udostępnij:
W niedzielę, 26 stycznia w sali wiejskiej w Rozdrażewie odbyły się obchody 750-lecia istnienia Rozdrażewa.

Uroczystość rozpoczęła się od występu harfistki Jadwigi Tomczyńskiej z zespołem. Połączenie harfy z dźwiękami gitary basowej w wykonaniu Maksymiliana Ambroziaka, czy perkusji w wykonaniu Marka Niedzielskiego zaowocowały nowym obliczem takich kultowych utworów, jak: "True Colors" Phila Collinsa, "Hallelujah" Leonarda Cohena, "Kasztany" Edyty Górniak, "Golden Eye" Tiny Turner, czy "Nothing's Gonna Stop Us Now" Alberta Hammonda i Diany Warren.

Po godzinnym występie odbyło się wręczenie Odznak Honorowych Gminy Rozdrażew Stanisławowi Trawińskiego i ks. Marianowi Dopieralskiemu. Odznaczenia wręczyli: wójt Rozdrażewa Mariusz Dymarski, przewodniczący Rady Gminy Rozdrażew i zarazem sołtys Dąbrowy Wiesław Jankowski oraz sekretarz Komisji Odznaki Honorowej Beata Skorupska-Smardzewska. Na koniec najnowszą monografię "Rozdrażewscy i Rozdrażew. Możni panowie i ich gniazdo" przedstawiła Alicja Banaszek, dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej. Jest ona pokłosiem konferencji pod tym samym tytułem, która odbyła się 8 września 2018 r., a o której można więcej przeczytać pod TYM LINKIEM.Można w niej przeczytać dzieła m.in. dr. Janusza Tomali, prod. dr. hab. Jana Wroniszewskiego, prof. dr. hab. inż. Macieja Pawlikowskiego, dr. hab. Rafała Prinke, Andrzeja Krzyżanowskiego, a wstęp do publikacji napisał prof. dr hab. Tomasz Jurek.

Stanisław Trawiński urodził się 14 października 1932 r. w podrozdrażewskiej Dąbrowie, gdzie mieszka i działa jako społecznik. Choć obecnie przebywa na zasłużonej emeryturze, to mieszkańcy pamiętają, jak dzięki pozyskanym przez niego środkom w 1985 r. wybudowano stację wodociągową, która na przełomie lat 80. i 90. XX w. zaopatrywała już nie tylko samą wieś, ale większość terenów gminy Rozdrażew. Dzięki jego aktywności powstały w Dąbrowie: sala wiejska, remiza OSP, czy sklep z przyległą salką. Dał się poznać jako pomocny i uczynny człowiek. Wniosek o wręczenie Odznaki Honorowej Gminy Rozdrażew Stanisławowi Trawińskiemu złożyły 1 października 2019 r. organizacje dąbrowskie: Kółko Rolnicze, Ochotnicza Straż Pożarna oraz Koło Gospodyń Wiejskich.

Ksiądz kanonik Marian Dopieralski urodził się 19 lipca 1936 r. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1963 r. Był wikariuszem parafii pw. Najświętszej Maryi Panny Wniebowziętej, proboszczem parafii pw. św. Katarzyny w Skoraszewicach, a także proboszczem parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Rozdrażewie. Tę posługę pełnił w latach 1987-2009 r., a później przeszedł na zasłużoną emeryturę i przebywa obecnie Był również dziekanem dekanatu koźmińskiego. W czasach kiedy kierował rozdrażewską parafią miał miejsce remont domu sióstr i wikariatu, utwardzenie terenu cmentarza, a także budowę świątyni przedpogrzebowej. Z kolei do najważniejszych prac konserwatorskich w kościele trzeba zaliczyć generalny remont prezbiterium i zakrystii, wymianę posadzek, konfesjonałów, nagłośnienia, ławek, czy malowanie wnętrza świątyni. Był inicjatorem powstania i opiekunem wielu projektów, jak teatru parafialnego, czy pisma "Impuls", które publikowały teksty nie tylko związane z parafią, ale również historię wsi i okolic. Wniosek o wręczenie Odznaki Honorowej Gminy Rozdrażew złożyła 30 października 2019 r. grupa mieszkańców gminy Rozdrażew.

Obie kandydatury uzyskały jednogłośne poparcie Komisji Odznaki Honorowej, co poskutkowało przełożenie ich w postaci projektów uchwał Radzie Gminy Rozdrażew, a ta podjęła je jednogłośnie na sesji 23 grudnia 2019 r. Wspomniane uroczystości 750 - lecia istnienia Rozdrażewa były więc idealne do wręczenia Odznak Honorowych Gminy Rozdrażew.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie