Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulice: Dworcowa, Trzech Krzyży oraz kpt. Franciszka Sztefka?

Łukasz Cichy
Zdunowianin Marian Janiak zaproponował, by niektóre ulice lub Szkoła Podstawowa w Zdunach nosiły swoje nazwy
Zdunowianin Marian Janiak zaproponował, by niektóre ulice lub Szkoła Podstawowa w Zdunach nosiły swoje nazwy Łukasz Cichy
Marian Janiak ze Zdun chciałby, aby były w Zdunach ulice: Dworcowa i Trzech Krzyży. Z kolei imię byłego kierownika szkoły w Zdunach miałaby nosić ulica lub sama Szkoła Podstawowa.

Do naszej redakcji zgłosił się niedawno Marian Janiak ze Zdun. Opowiedział nam on kilka ciekawych historii.

Ulica Trzech Krzyży?
Zdunowianin pamiętający jeszcze czasy II wojny światowej przybliżył nam historię trzech krzyży, które niegdyś znajdowały się przy drodze na północ od dzisiejszej ul. Kopernika.

-To były trzy krzyże bez postaci Chrystusa - tłumaczył nam. Krzyże, podobnie jak krzyż napoleoński, który znajdował się niegdyś w okolicach dworca kolejowego w Zdunach, zostały zniszczone przez Niemców. - Te trzy krzyże zostały przez Niemców wycięte w 1942 roku - dodał M. Janiak.

Mieszkaniec Zdun chciałby, żeby droga, przy której niegdyś stały krzyże, nosiła nazwę Trzech Krzyży ku pamięci wszystkich, którzy zginęli podczas II wojny światowej.

Ul. Dworcowa i ul. Franciszka Sztefka?
Kolejną propozycją mieszkańca było, by droga łącząca ul. Kolejową z ul. 1 Maja, a która biegnie wzdłuż torów kolejowych, również miała swoją nazwę. - Proponowałbym, by ta droga nosiła nazwę ul. Dworcowej - dodał Marian Janiak. Zdunowianin wyszedł również z jeszcze jedną propozycją.

-Dlaczego ul. Poprzeczna ma nazwę, a deptak łączący ul. Łacnową z osiedlem nie ma? - pytał. Deptak łączy wspomnianą ulicę z ulicami Prusa i Reja. Trasa znajduje się w okolicach Szkoły Podstawowej. -Proponowałbym by ten deptak lub szkoła nosiły imię Franciszka Sztefka. On w 1938 r. rozpoczął rozbudowę szkoły, którą zakończył po wojnie - dodał.

Wspomniane rozbudowane skrzydło placówki znajduje się wzdłuż ul. Szkolnej. Franciszek Sztefek (1896-1959), był oficerem Wojsk Polskich, uczestnikiem I i II wojen światowych, wojny polsko-bolszewickiej oraz Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego. Był on kierownikiem szkoły w Zdunach przed i po II wojnie światowej. W czasie nalotu w Kole w 1939 r. zginęło jego czterech synów, brat oraz bratanek.

Aktywny mieszkaniec dodał, że jest w trakcie pisania pisma do burmistrza Zdun i Rady Miejskiej w Zdunach.

Franciszek Sztefek
ranciszek Sztefek urodził się 29 lutego 1896 r. w Goleszowie. W czasie I wojny światowej był on żołnierzem, a później oficerem Legionów Polskich. Walczył na froncie autriacko-włoskim. W Wojsku Polskim był żołnierzem 10 pułku piechoty a potem 28 pułku piechoty. Wojnę zakończył w stopniu kapitana. Po wojnie trafił do Pruślina k. Ostrowa Wielkopolskiego, gdzie był kierownikiem tamtejszej Szkoły Powszechnej. W 1932 r. został kierownikiem Szkoły Powszechnej i Publicznej Szkoły Dokształcającej w Zdunach. Spokojne życie przerwał rok 1939. Kpt Franciszek Sztefek. W Kole stracił czterech synów, brata i bratanka, po tym jak pociąg został ostrzelany. Po wojnie Franciszek Sztefek włączył się w pracę społeczną. Był kierownikiem szkoły, prezesem ZNP w Zdunach, a także szefem Miejskiej Rady Narodowej. Franciszek Sztefek zmarł 14 listopada 1959 r. Zdjęcie z arch. Izby Muzealnej w Zdunach.

Odpowiedzi burmistrza
Zwróciliśmy się z pytaniami do Urzędu Miejskiego w Zdunach. -Zacznę od jednoznacznie negatywnej opinii dotyczącej nazwy ulicy łączącej Kolejową i 1 maja. Ta ulica ma swoją nazwę, ul. Osiedle Madalińskiego. Przemianowanie łączyłoby się z koniecznością zmiany adresów mieszkających tam Zdunowiaków. To zaś z kosztami i dużym wysiłkiem. Bo trzeba by w jakimś okresie wymienić dokumenty zawierające dane adresowe. Co do pozostałych kwestii, osoby zasłużone dla gminy Zduny czy dla Polski zamierzamy upamiętniać po powstaniu ścieżki pieszo-rowerowej przystankami pamięci. Natomiast nazewnictwo ulic, placów i skwerów wolałbym, aby pojawiało się po inicjatywie mieszkających przy danej lokalizacji ludzi. Mamy kilka propozycji dotyczących nadania imienia szkole. Żaden jednak nie wypłynął ze społeczności tejże szkoły. Co do nadania nazwy ulicy Trzech Krzyży, to jest to propozycja trochę przedwczesna. Bo jeszcze ulicy tam nie ma. Jest tylko polna droga - poinformował nas oficjalnie burmistrz Zdun Tomasz Chudy.

___________________________________________________________________________
Wiceszef MON po wypadku MiG-a 29: To tylko incydent lotniczy. Nikt przecież nie zginął

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto