Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica imienia krotoszynianina w Warszawie?

Łukasz Cichy
Pokolorowane przez nas zdjęcie, przedstawiające  majora Władysława Nawrockiego
Pokolorowane przez nas zdjęcie, przedstawiające majora Władysława Nawrockiego arch. Krzysztofa Nawrockiego
Wszystko wskazuje na to, że major Władysław Nawrocki (1891-1940) pochodzący z Krotoszyna weteran obu wojen światowych oraz wojny polsko-bolszewickiej i Powstania Wielkopolskiego, a także kawaler Krzyża Wojennego Virtuti Militari, zostanie patronem jednej z warszawskich ulic.

Wszystko wskazuje na to, że dawny mieszkaniec Krotoszyna będzie miał swoją ulicę w Warszawie. -W lipcu 2017 roku w imieniu rodziny skierowałem pismo do Burmistrza Bemowa tzn. dzielnicy Warszawa Bemowo z prośbą o upamiętnienie mojego Stryja mjr. Władysława Nawrockiego, kawalera orderu Virtuti Militari, zamordowanego w Katyniu, w tej właśnie dzielnicy. Burmistrz Grodzki niemal z marszu skierował sprawę do konsultacji z dzielnicowym zespołem ds. Nazewnictwa i Ra-dy Dzielnicy Warszawa Bemowo. Rada Dzielnicy jednogłośnie postanowiła skierować sprawę do Gabinetu Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy popierając te inicjatywę. Wcześniej radna z Bemowa, pani Joanna Wosko-Matryba poinformowała mnie, abym spotkał się z burmistrzem Bemowa panem Michałem Grodzkim. W międzyczasie wiceburmistrz Bemowa pan Lipiński, skierował w imieniu burmistrza Bemowa pismo do Gabinetu Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy, w którym nie tylko wyraża zgodę na upamiętnienie mjr. Władysława Nawrockiego syna Jana, pochodzącego z Krotoszyna ale zwraca się z wnioskiem o dalsze procedowanie i akceptację przez Zespół ds. Nazewnictwa przy Urzędzie Kultury Miasta Stołecznego Warszawy. Po wysłaniu tego pisma, spotkałem się z Burmistrzem Bemowa w celu omówienia dalszych naszych wspólnych działań. Burmistrz Grodzki skierował mnie do w/w Zespołu ds. Nazewnictwa w Warszawie. Od tej pory rozpoczęły się żmudne konsultacje z przedstawicielka zespołu ds. Nazewnictwa oraz przedstawicielka Urzędu Kultury Miasta Stołecznego Warszawy panią Simone Kowalewska, która od tego momentu nadzorowała ten projekt. Okazało się jednak, że do wniosku rodziny potrzebny jest też wniosek stowarzyszenia z Krotoszyna, który poprzez te inicjatywę - poinformował nas ppłk Krzysztof Nawrocki.

Na początku marca br. SGS Krotoszyn skierował wniosek do warszawskiego Zespołu ds. Nazewnictwa w tej sprawie.

- Władysław Nawrocki był-by drugim po Marianie Langiewiczu Krotoszynianinem upamiętnionym w Stolicy Polski. Sprawę konsultowałem z bratanicą i bratankiem naszego majora Marią Nawrocką z Olsztyna (stowarzyszenie Rodzin Katyńskich) oraz Zbigniewem Nawrockim, byłym głównym konserwatorem zabytków w Toruniu. Okazało się, że pismo takie skieruje też Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa 74 pp z Lublińca. Potwierdził to prezes Pan Marian Berebesz- dodał Krzysztof Nawrocki.

Wszystko wskazuje na to, że major Władysław Nawrocki (1891-1940) pochodzący z Krotoszyna weteran obu wojen światowych oraz wojny polsko-bolszewickiej i Powstania Wielkopolskiego, zostanie patronem jednej z warszawskich ulic. Warto wspomnieć, że Rada Miejska nadała jego imię w 2016 r. rondu w Krotoszynie. Cześć bohaterowi.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto