MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ulica Cieszyńskiego w Koźminie Wlkp. będzie przebudowana na całej długości! [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
Radni dołożyli aż 680 tys. zł na dokończenie wraz z Powiatem Krotoszyńskim przebudowy ul. Cieszyńskiego
Radni dołożyli aż 680 tys. zł na dokończenie wraz z Powiatem Krotoszyńskim przebudowy ul. Cieszyńskiego UMiG Koźmin Wlkp.
Na pierwszej powakacyjnej sesji 28 sierpnia koźmińscy radni zdecydowali o przekazaniu powiatowi krotoszyńskiemu dodatkowych 680 tys. zł na dokończenie przebudowy ul. Cieszyńskiego na całej planowanej długości. To znakomita informacja dla mieszkańców miasta Koźmin Wielkopolski!

Perspektywa zakończenia jeszcze w tym roku ciągnącej się latami sprawy przebudowy ul. Cieszyńskiego w Koźminie Wielkopolskim okazała się na tyle atrakcyjna dla burmistrza i miejskich radnych, że zgodnie postanowili oni poszukać dodatkowych pieniędzy w gminnej kasie.
Zapał decydentów był tym większy, że w połowie sierpnia pojawiła się wreszcie możliwość pozyskania środków zewnętrznych w wysokości 1,5 mln zł na dokończenie przebudowy ul. Cieszyńskiego z rządowego Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016–2019. Warunkiem było zabezpieczenie wkładu własnego po stronie inwestora, czyli powiatu krotoszyńskiego.
Sprawa była tym bardziej pilna, że koźmińska inwestycja zajęła 1. miejsce na liście rankingowej przedsięwzięć do dofinansowania, jako alternatywny objazd drogi krajowej nr 15 w centrum miasta. A przecież o uzyskanie jakiejkolwiek pomocy finansowej tak gmina jak i powiat zabiegały przez niemal całą obecną kadencję.

Pieniądze z oszczędności kredytowych
W rzeczywistości na sierpniowej sesji radni zatwierdzili plan podniesienia wkładu własnego gminy Koźmin Wlkp. z 480 tys. zł do 680 tys. zł.
– Po głębokiej analizie budżetu znaleźliśmy w nim 200 tys. zł, które posłużą do podniesienia naszego wkładu własnego do tego wspólnego z powiatem przedsięwzięcia. Te pieniądze pochodzą z uwolnienia wolnych środków, jakie nam pozostały po nierozliczonych kredytach zaciągniętych w latach poprzednich na różne inwestycje. Kredyty te, w wyniku korzystnych rozstrzygnięć przetargowych, nie zostały wykorzystane w takim stopniu, jak to planowaliśmy. Teraz te środki pójdą na ważny cel, jakim jest przebudowa drugiego odcinka ul. Cieszyńskiego aż do ul. Działkowej. Wybudujemy wzdłuż tej ulicy oprócz chodników również ścieżkę rowerową, co nas kosztować będzie mniej więcej tyle, ile to zakładał kosztorys inwestorski sprzed dwóch lat. Tak więc projekt na dofinansowanie przebudowy ul. Cieszyńskiego przeszedł nie w całości, na co przez długi czas liczyliśmy, lecz etapowo – powiedział nam skarbnik gminy Andrzej Serek.

Kończymy etap pierwszy i zaczynamy etap drugi
Przebudowa pierwszego odcinka ul. Cieszyńskiego objęła odcinek o długości 713,63 m z włączeniem do ulic przyległych. Remont realizował ze środków własnych powiat krotoszyński z dofinansowaniem gminy Koźmin Wielkopolskiw wysokości 1,075 mln zł.
Teraz do przebudowania w etapie drugim pozostało nieco ponad 486 metrów. Cała inwestycja kosztować będzie 3,28 mln zł, przy czym powiat krotoszyński wyłoży 1,1 mln zł, gmina Koźmin Wlkp. – 680 tys. zł, a Wielkopolski Urząd Wojewódzki – 1,5 mln zł.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Policja radzi jak zaplanować podróż

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto