Trzy medale dla Roszczaka

Marcin Szyndrowski
Arch. ŻK
Mistrzostwa Europy Masters w Lekkiej Atletyce – Dania 2017 udane dla Czesława Roszczaka z Łagiewnik (gm. Kobylin)

W dniach 27 lipca-6 sier-pnia w Aarhus(Dania) odbyły się Mistrzostwa Europy Masters w Lekkiej Atletyce. Ekipa Polski liczyła 111 zawodniczek i zawodników. Znalazł się tam również Czesław Roszczak, mieszkaniec Łagiewnik (gmina Kobylin) reprezentujący klub UKS „Olimpijczyk” Pogorzela.
Roszczak wystartował w sześciu konkurencjach rzutowych w kategorii M-75. Wrócił z trzema medalami. Został m.in. Mistrzem Europy w pchnięciu kulą i 5-boju rzutowym, a w rzucie ciężarkiem wywalczył jeszcze srebrny medal. Ponadto w dwóch konkurencjach otarł się o medale zajmując czwarte miejsca.
W rzucie dyskiem i młocie zabrakło trochę szczęścia sportowego i medale brązowe zostały utracone w ostatnich próbach.W rzucie oszczepem zostało zajęte 6 finałowe miejsce,ale zabrakło motywacji do walki o medale,ponieważ trzeci zawodnik uzyskał taki wynik, że nawet aktualny mistrz Polski Edward Kroll z Poznania nie miał szans na pokonanie trzeciego zawodnika konkursu. Uzyskany przez Czesława wynik 29,75 m nie dużo odbiegał od najlepszego wyniku uzyskanego w tym roku.– Można być zadowolonym – mówi nasz mistrz.
Oczywiście pogoda nie była najlepsza.Temperatura w granicach 18-20 stopni z przelotnym deszczem co 20 minut i dużym wiatrem powyżej 3 m/sek. Takie warunki nie pomagały uzyskiwać najlepszychwyników w rzucie dyskiem i młotem.Do tego naniesione błoto na mokre koło powodowało niepewność w wykonywaniu technicznym rzutów.Dlatego wynik 36,18 m w rzucie dyskiem pozwolił zajmować 3. miejsce do 6 kolejki.Ostatni rzut anglika pozbawił Czesława medalu.Roszczak wielokrotnie już wygrywał z tymi zawodnikami,ale w tym dniu poprostu byli w lepszej dyspozycji,a mnie nie dopisało szczęście,które zawsze jest potrzebne.
W rzucie młotem podobnie jak w rzucie dyskiem zostało zdobyte 4 miejsce.Na trzech pierwszych miejscach znaleźli się zawodnicy z Niemiec. Na drugi dzień po rzucie młotem Roszczak wystartował już w 5 konkurencji pchnięciu kulą. Startując jako ostatni zawodnik finału już w 4 próbie poprawił wynik na 11,95 m i poprawiając się w 5 kolejce na 11,97 m – wyrównując swój najlepszy wynik sezonu – wygrał zdecydowanie zdobywając złoty medal.
Ostatnia konkurencja została przeprowadzona w ostatnim dniu mistrzostw. W skład pięciobój rzutowego wchodziło: rzut młotem,pchnięcie kulą,rzut dyskiem,rzut oszczepem i rzut ciężarkiem(7,26 kg). Walka była zacięta. Roszczak był na prowadzeniu,którego już nie oddał do zakończenia konkurencji.
Zdobycie medali po perypetiach zdrowotnych należy uznać za sukces. Polska reprezentacja zdobyła łącznie 63 medale w tym: 30 złotych, 13 srebrnych i 20 brązowych. Pozwoliło to Polsce zająć 9 miejsce w Europie. Na pier-wszym miejscu znalazła się ekipa Niemiec przed Anglią i Finlandią.

Źródło: vivi24