Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trwa remont zabytkowego kościoła w Starymgrodzie [ZDJĘCIA + FILM]

Redakcja
Od lipca do grudnia br. trwa remont w świątyni pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie. W tym czasie msze św. i nabożeństwa odbywają się w kaplicy zastępczej.

Parafia w Starymgrodzie sięga początków państwa polskiego. Na pewno wieś założona przy grodzie nad Orlą istniała już w XI w. W latach 1232-1406 istniał tutaj gród kasztelański. To właśnie od połowy XIII w. do 1412 r. wieś była własnością Benedyktynów z Lubinia, a później: Starogrodzkich, Lubiatowskich, Jutrowskich, Konarskich, Zborowskich, Sieniutów, Żdżarowskich, Walknowskich, Umińskich, Sokolnickich, Pruskich, Bronikowskich, Mielżyńskich, a na końcu Chełkowskich. Pierwszy kościół drewniany istnieć musiał w XIII w., bowiem w tym okresie został ufundowany przez Benedyktynów. W 1570 r. istniał również kościół drewniany, a obecna drewniana świątynia powstała w połowie XVII w. ufundowana przez właściciela miejscowości Wojciecha Żdżarowskiego. Konsekrowany został w 1668 r. i nosił wezwanie św. bp. Wojciecha i św. bp. Stanisława. W 1736 r. był restaurowany przez rodzinę Umińskich i proboszcza Golińskiego, przez co przebudowano zakrystię z lożą kolatorską oraz wymieniono wyposażenie. Kolejny remont miał miejsce ok. 1800 r. staraniem właściciela Pawła Sokolnickiego i proboszcza Ignacego Boguckiego. Tym oto sposobem świątynia zyskała nową wieżę. W 1850 r. w wyniku uderzenia pioruna zniszczona została wieża i zachodnia część korpusu, odbudowane dwa lata później przez właściciela Aleksandra Mielżyńskiego. W 1917 r. przekształcono emporę chóru muzycznego, a w 1927 r. wymieniono dach gontowy na eternitowy. Ostatnie odnowienie wnętrza miało miejsce w latach 1967-1968. Teraz przyszedł czas na kolejny remont.

-Prace rozpoczęły się na początku lipca od prac rozbiórkowych. Obecnie trwa naprawa konstrukcji drewnianych przed ponownym nakryciem ich deską szalunkową i prace będą trwały do końca tego roku, bo tak musi zakończyć się budowa. W ramach tych prowadzonych prac zostanie też wymienione poszycie dachu i wieży. Będzie założona nowa deska elewacyjna, nowe podejście do kościoła z dostosowaniem do potrzeb dla osób niepełnosprawnych. Zostaną naprawione fundamenty, wymienione belki fundamentowe, nowa stolarka okienna, drzwi wszystkie wejściowe. oraz oczywiście naprawy więźby dachowej - poinformował nas Marcin Kłoda z firmy Atik sp. z o. o.

-W obecnym czasie remontujemy nasz kościół parafialny pw. Oczyszczenia NMP. Na dzień dzisiejszy msze św. odbywają się w kaplicy zastępczej, gdzie niegdyś były salki katechetyczne. Przerobiliśmy je, żeby przez te pół roku kiedy kościół jest remontowany, wierni spotykali się. Tutaj są odprawiane msze św. i nabożeństwa, tak samo jak w kościele. Kubaturowo jest to trochę większe niż nawa główna w kościele. Tutaj w tym czasie spotykamy się i realizujemy powołanie w kościele św. Ten kościół zastępczy był odrestaurowany przez półtora miesiąca. Trzeba byłoby podziękować wszystkim parafianom, którzy się zaangażowali, wszystkim grupom, bo jak widzimy jest tu włożony ogrom pracy, żebyśmy się tutaj mogli spotykać. Dlatego patrząc na ten nasz obiekt zastępczy, wszyscy dziękujemy jeden drugiemu, że zaangażowaliśmy się, że można przebywać tu razem i wielbić Pana Boga - poinformował nas ks. kan. Ryszard Muszyński, proboszcz parafii pw. Oczyszczenia NMP w Starymgrodzie.

Do parafii w Starymgrodzie należą: Starygród, Kuklinów, Rojew i Romanów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto