Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tragiczne wspomnienia z września '39 nadal żywe w pamięci mieszkańców Zdun [ZDJĘCIA]

Redakcja
W czwartek, 12 września odbyło się spotkanie poświęcone losom Zdunowiaków i ich rodzin we wrześniu 1939 r. w 20. rocznicę powstania i poświęcenia pomnika ofiar II wojny światowej i totalitaryzmów przy kościele parafialnym w Zdunach.

Spotkanie rozpoczęła kustosz Izby Muzealnej Zdunowskiego Ośrodka Kultury Łucja Długiewicz-Paszek. Później głos zabrała Leokadia Fleischer z d. Brzezicha, która we wrześniu '39

Pani Leokadia razem ze swoimi rodzicami Stanisławem Brzezichą (1892-1969) i Marią z d. Bryk (1892-1939) oraz siostrą Janiną (po mężu Streubel, 1922-2001) i bratem Mirosławem (1939-2016) została ewakuowana pociągiem na wschód. Pociąg ten jednak został zbombardowany na stacji kolejowej w Kole.

„Nasze miasta Krotoszyn i Koło połączyła tragedia”, czyli historia krotoszyńskiego pociągu śmierci [ZDJĘCIA + FILM]

W wyniku tego zginęła jej mama, która nakryła ją swoim ciałem i to prawdopodobnie uratowało jej życie. Później razem z siostrą w wyniku bombardowania szpitala w Koninie straciły kontakt z ojcem i bratem. Tułały się po całej Polsce, aż wreszcie wróciły do Zdun 2 listopada 1939 r. Tam spotkały ojca i brata. Spokojne życie nie trwało jednak długo, gdyż 31 grudnia 1939 r. Stanisław Brzezicha wyszedł po jedzenia i wrócił po... 5,5 roku. Został aresztowany i trafił najpierw po aresztu w Poznaniu, potem do Berlina, a na końcu do obozu koncentracyjnego w Dachau.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Stanisław Brzezicha - poświęcił życie dla Ojczyzny [ZDJĘCIA]

Po wojnie Stanisław Brzezicha wziął ponownie ślub. Jego żoną została Elżbieta Streubel (1911-1993), z którą miał dwie córki: Krystynę Templer (ur. 1945 r.) oraz Annę Jandrysiewicz (ur. 1947 r.). To właśnie obie siostry pani Leokadii były obecne podczas spotkania w Zdunach i wspierały ją w tych trudnych wspomnieniach.

Po przemówieniu pani Leokadia została nagrodzona oklaskami oraz kwiatami. Później historię wojny w Zdunach przybliżył Zdzisław Dudek. Spotkanie zakończyło się poczęstunkiem w piwniczce Izby Muzealnej, gdzie pani Leokadia podpisała wręczane przybyłym mieszkańcom swoje wspomnienia. Mieszkańcy na zakończenie odśpiewali jej "Sto lat!".

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto