Każda z potraw, która stawiana była na wielkanocnym stole, miała znaczenie symboliczne, zapewniające dostatek, zdrowie, pomyślność na cały rok. Święconym jajem podczas wielkanocnego śniadania dzielono się tak samo, jak wigilijnym opłatkiem.
Po długim okresie postu stół uginał się od wędlin: szynek, wędzonek, baleronów, no i oczywiście białej kiełbasy. Obowiązkowo musiała być też pieczeń: wieprzowa, a najlepiej z dziczyzny. Do tego domowej roboty pasztet i wszelkiego rodzaju rolady - duże płaty mięsa nadziewane różnymi farszami.
Była też zupa. Do dziś trwa spór nad wyższością żurku nad białym barszczem - i odwrotnie. A gdzie się dwóch bije, tam trzeci korzysta. Do wielkanocnego boju włączają się bowiem miłośnicy zupy chrzanowej. Jakie jednak by nie były ich racje, każda z tych zup podawana na początku wielkanocnego śniadania zaostrza apetyt i ułatwia trawienie.
Wielkanoc to dla wielu koniec postu nie tylko od potraw mięsnych, ale też i słodkich. Nic więc dziwnego, że na świątecznym stole tyle słodkości. Najbardziej tradycyjne są trzy rodzaje ciast: sernik, babka i mazurek.
Sernik dawniej był ciastem wyłącznie świątecznym, pieczonym ten jeden jedyny raz w roku. Domowej roboty twaróg, ucierany z mnóstwem jaj, do tego rodzynki i smażona skórka pomarańczowa... Palce lizać. A wielkanocne baby? Drożdżowe, piaskowe, ucierane... Z kolei płaski mazurek podobno przywędrował do nas z Turcji, ale tak się zadomowił w Polsce, szczególnie na Mazowszu, że przyjął swojską nazwę. Dawniej każda pani domu dbała o to, aby na stole wielkanocnym znalazło się co najmniej kilkanaście, a najczęściej... kilkadziesiąt różnych mazurków. O smaku i wyglądzie mazurka decydowała masa, która pokrywała cieniutki spód, z opłatka, andrutów lub kruchego ciasta. Masa mazurkowa zawsze zależała od fantazji kulinarnej pani domu.
Po kliknięciu w wybrane zdjęcie zapraszamy do przepisu wielkanocnego. Życzymy smacznego!
POLECAMY RÓWNIEŻ:
Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...
POŻEGNANIE: Ostatnia droga i pożegnanie ks. Jana Robakowskie...
Sprawdź co skrywa historia krotoszyńskiej Szkoły Podstawowej...
KrotoFestu 2020 nie będzie! Zapraszamy do wspomnień z ubiegł...
Ciasto malinowe "Pianka"
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?