Tlenek węgla znów zaatakował! Mały chłopiec trafił do szpitala!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Łukasz Cichy
Udostępnij:
W niedzielę, 16 stycznia w jednym z mieszkań przy ul. Rawickiej w wyniku nieprawidłowej pracy pieca gazowego o mało nie doszło do tragedii. Młody chłopiec stracił przytomność, a powodem mógł być tlenek węgla.

Na miejsce udały się trzy zastępy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie oraz zastęp Ochotniczej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

- Strażacy zabezpieczeni w sprzęt ochrony układu oddechowego i wyposażeni w urządzenia pomiarowe udali się pod wskazany adres. Wyniki pomiarów wykazały obecność tlenku węgla. Kierujący Działaniem Ratowniczym zarządził ewakuację osób przebywających w mieszkaniu. Wyznaczona rota medyczna przystąpiła do
udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanemu chłopcu. Strażacy sprawdzili pozostałe mieszkania w pionie budynku, z uwagi na obecność tlenku węgla z mieszkań ewakuowano kolejne osoby. Łącznie ewakuowano na zewnątrz budynku 13 osób
- poinformował nas st. kpt Tomasz Patryas, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Zespół Ratownictwa Medycznego, który przybył na miejsce zabrał dziecko do szpitala. Decyzją Kierującego Działaniem Ratowniczym zakręcono zawory gazowe, po czym ponownie sprawdzono lokale urządzeniami pomiarowymi - urządzenia potwierdziły likwidację zagrożenia co pozwoliło mieszkańcom wrócić do swoich mieszkań.

- W tym samym czasie Kierujący Działaniem Ratowniczym uzyskał informację, że do Ratowników Medycznych zgłosił się mężczyzna (mieszkaniec bloku) z bólem głowy, do którego zadysponowano drugi Zespół Ratownictwa Medycznego. Do momentu przybycia drugiej karetki pogotowia mężczyzna pozostawał pod opieką strażaków. Po przybyciu drugiego Zespołu Ratownictwa Medycznego osobę przekazano personelowi medycznemu, który po przebadaniu podjął decyzję o pozostawieniu mężczyzny na miejscu zdarzenia. Przed zakończeniem działań sprawdzono ponownie mieszkania detektorem wielogazowym, który potwierdził brak zagrożenia - dodał st. kpt Tomasz Patryas.

Działania strażaków trwały 2 godziny i 16 minut. Krotoszyńscy strażacy po raz kolejny apelują!

-Inwestycja w Czujnik tlenku węgla to inwestycja w nasze bezpieczeństwo. Urządzenie poprzez głośny sygnał dźwiękowy oraz świetlny zaalarmuje o podwyższonym stężeniu tlenku węgla w pomieszczeniu. Koszt takiego czujnika jest niewspółmierny z korzyściami, które możemy osiągnąć. To niepozorne elektroniczne urządzenie ratuje ludzkie życie. Pamiętajmy! Nasze bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych, wystarczy pamiętać o podstawowych zasadach eksploatacji urządzeń grzewczych i regularnie poddawać przeglądom przewody spalinowe i wentylacyjne przez uprawnionych fachowców. Użytkuj tylko sprawne techniczne urządzenia, zgodnie z instrukcją producenta. Nie zasłaniaj i nie przykrywaj urządzeń grzewczych. Nie zaklejaj i nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych. W przypadku wymiany okien na nowe sprawdź poprawność działania wentylacji, nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację. Nie bagatelizuj objawów takich jak: bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą one być sygnałem, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji natychmiast przewietrz pomieszczenie, w którym się znajdujesz i zasięgnij porady lekarskiej - zakończył st. kpt. Tomasz Patryas.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mazowiecki Tydzień Bezpieczeństwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie