Ten ogromny sukces to zasługa wielu ludzi! Państwowa Straż Pożarna podsumowała miniony rok [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie
Nowy rok to dobra okazja do podsumowania minionego roku. 2020 rok był bardzo trudny dla służb ratunkowych i obfity w nowe wyzwania.

- Rok, który ze względu na panującą pandemię charakteryzował się znacznym wzrostem liczby interwencji jednostek ochrony przeciwpożarowej o różnym charakterze, często wykraczającym poza zakres podstawowych działań. W tym trudnym okresie należy jednak wspomnieć o pozytywnych aspektach wynikających z działalności krotoszyńskiej komendy. Podsumowując inwestycje i zakupy zrealizowane w 2020 roku, Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie przedstawia pozyskany sprzęt, który wzmocni potencjał ratowniczy, usprawni działania oraz poprawi komfort pracy strażaków – poinformował nas st. asp. Mateusz Dymarski, zastępca rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Samochód specjalny rozpoznawczo – ratowniczy

Pod koniec minionego roku KP PSP w Krotoszynie wzbogaciła się o nowy samochód specjalny rozpoznawczo-ratowniczy SLRR Toyota Hilux. - Posiada napęd terenowy oraz nadwozie typu pickup ze skrzynią ładunkową o dużych możliwościach transportowych. Samochód ten będzie wykorzystywany podczas akcji na terenach trudnodostępnych, transportu dodatkowego wyposażenia i ratowników na miejsce zdarzenia, czy holowania przyczep wielkogabarytowych – dodał Mateusz Dymarski. Środki finansowe na zakup sprzętu w kwocie 156 tys. zł pochodziły w całości z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Namiot pneumatyczny GTX 38

Namiot ze stelażem pneumatycznym może zostać wykorzystany jako mobilna izba przyjęć. Może to pomóc w walce z koronawirusem. - Nie jest to jedyna funkcja tego sprzętu, gdyż znajduje on także zastosowanie w czasie długotrwałych akcji ratowniczo–gaśniczych, działań związanych z usuwaniem skutków katastrof naturalnych lub ekstremalnych zjawisk atmosferycznych i poważnych awarii. Tego typu namioty często zabezpieczają także działania o charakterze medycznym w przypadku większej ilości osób poszkodowanych oraz stanowią schronienie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi dla osób ewakuowanych – dodał Mateusz Dymarski. Namiot został zakupiony za kwotę 33 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

W ubiegłym roku wzrosła ilość interwencji strażackich o 23,6...

Zestaw pralniczo-suszący z dozownikiem środków piorących

Zakup zestawu pralniczo-suszącego był możliwy dofinansowaniu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz Urzędu Miejskiego w Kobylinie. - Profesjonalny zestaw to sprzęt niezmiernie ważny i potrzebny, mając na uwadze bezpieczeństwo i komfort pracy strażaka. Warto nadmienić, iż strażacy są znacznie bardziej narażeni na czynniki nowotworowe, ponieważ stopień ekspozycji na substancje toksyczne podczas działań ratowniczo – gaśniczych jest bardzo duży. Część tych substancji wnika w struktury środków ochrony indywidualnej i osadza się w ich wnętrzu, stąd też niezwykle istotnym elementem profilaktyki zdrowotnej ratownika jest odpowiednia dezynfekcja elementów umundurowania. Niewątpliwie walory techniczne zakupionego zestawu pralniczo-suszącego pozwolą odpowiednio przygotować środki ochrony indywidualnej strażaka do ponownego użycia po zakończeniu działań ratowniczo-gaśniczych – dodał st. asp. Mateusz Dymarski.

Zestaw narzędzi hydraulicznych Holmatro

Za kwotę 116 tys. zł., które pozyskano w ramach dotacji celowej z budżetu państwa zakupiono nowy ciężki zestaw narzędzi hydraulicznych firmy Holmatro. W skład zestawu wchodzi: pompa hydrauliczna, rozpieracz ramieniowy, nożyce, rozpieracz teleskopowy, rozpieracz teleskopowy, węże hydrauliczne, adaptory ciągnące, zestaw łańcuchów ciągnących, czy wspornik progowy. - Parametry techniczne wymienionego sprzętu, znacznie wyższe od narzędzi użytkownych dotychczas z pewnością wzmocnią potencjał jednostki ratowniczo – gaśniczej w zakresie skutecznego prowadzenia akcji ratowniczych oraz usuwania skutków zagrożeń naturalnych i poważnych awarii na terenie powiatu dodał Mateusz Dymarski.

Doposażenie samochodu wężowego zgodnie z obowiązującym normatywem

Dzięki dotacji celowej na kwotę 80 tys. 052 zł udało się doposażyć krotoszyńskich strażaków w sprzęt tj. motopompy przenośne, agregat prądotwórczy, piła do drewna, dodatkowa armatura wodna, podręczny sprzęt burzący oraz środki ochrony indywidualnej wraz z wyposażeniem osobistym. - Samochód ciężki kwatermistrzowski z modułem wężowym znajdujący się na wyposażeniu Komendy Powiatowej PSP w Krotoszynie to pojazd, który oprócz zabezpieczenia operacyjnego powiatu krotoszyńskiego został przewidziany do działań na terenie kraju, a także misji zagranicznych. W oparciu o doświadczenia pozyskane w czasie działań międzynarodowych podczas gaszenia pożarów lasów na terytorium Szwecji oraz ćwiczeń i akcji ratowniczo – gaśniczych, został wypracowany normatyw sprzętowy dla tego typu samochodów o specjalnym przeznaczeniu, zwiększający ich walory taktyczne – dodał Mateusz Dymarski. Pojazd wzbogacono również w niezbędny sprzęt podnoszący komfort jazdy.

Tomasz Polak: Potrzebne są pewne zmiany, które usprawnią pra...

Zakup nowych ubrań specjalnych

W minionym roku zakupiono również 19 kompletów ubrań specjalnych. Dzięki temu cały stan osobowy Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej w Krotoszynie posiada ubrania specjalne zgodne z obowiązującym normatywem. - Środki ochrony indywidualnej nowego typu wpływają na podniesienie bezpieczeństwa ratowników podczas działań oraz podnoszą ergonomię ich pracy – tłumaczył st. asp. Mateusz Dymarski. Koszt zakupu 19 kompletów to 96 tys. 961,95 zł, a było to możliwe dzięki dotacji bieżącej z budżetu państwa środków z rezerwy celowej, wsparcia gminy Krotoszyn oraz Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Nowoczesne środki ochrony indywidualnej oraz uzupełnienie sprzętu

W minionym roku zakupiono również 18 nowych hełmów firmy Gallet z modułem świetlnym oraz 16 masek firmy MSA Safety dla strażaków z pododdziału bojowego. - Nowoczesne hełmy strażackie za łączną kwotę 22 tys. 295,98 zł sfinansowała Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu oraz gmina Krotoszyn, która przeznaczyła na ten cel 11 tys.148 zł. Ponadto nasze potrzeby znalazły zrozumienie wśród podmiotów zewnętrznych, dlatego zakup masek G1 został sfinansowany ze środków pochodzących od firmy Dino Polska S.A. z siedzibą w Krotoszynie. Dodatkowo ze środków pozyskanych z gminy Krotoszyn doposażono Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą w radiotelefony przenośne za łączną kwotę 8 tys. 085 zł. W tym miejscu warto wspomnieć także o pozostałym sprzęcie otrzymanym z Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, w skład którego wchodzą węże pożarnicze za kwotę ponad 46 tys. zł., generator ozonu, opryskiwacz spalinowy, zapas środka pianotwórczego oraz środki ochrony w ramach przeciwdziałania COVID-19 zakupione na kwotę 21 tys. 934 zł – dodał st. asp Mateusz Dymarski.

Nowy rejestrator rozmów TRX oraz Serwer Dell

W 2020 r. wymieniono również wysłużony sprzęt za kwotę 45 tys. 007,13 zł, dzięki inwestycji z budżetu państwa oraz środków z rezerwy celowej pozyskanych za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. - Istotną rolę w zakresie organizacji działań ratowniczo – gaśniczych odgrywa Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego PSP. To właśnie tu dyżurny operacyjny przyjmuje zgłoszenia alarmowe, dysponuje SIS jednostek ochrony przeciwpożarowej do zdarzeń oraz koordynuje działania ratownicze. Dbając o sprawność sprzętu stanowiącego wyposażenie SK, dokonano zakupu nowego rejestratora rozmów oraz serwera – tłumaczył st. asp. Mateusz Dymarski.

Ten ogromny sukces to zasługa wielu ludzi! Państwowa Straż P...

Prace remontowe w krotoszyńskiej komendzie

W minionym roku wyremontowano gruntownie część boksów garażowych, pomieszczenie szatni czystej oraz utworzono nową szatnię ubrań specjalnych, pomieszczenie pralni i dezynfekcji sprzętu. - Szczególnie przebudowa budynku z uwzględnieniem stref higieniczno – sanitarnych i zdrowotnych w celu zapobiegania niepożądanej ekspozycji, w połączeniu z pozyskanym sprzętem pralniczo – suszącym to duży krok w stronę dobrej profilaktyki nowotworowej wśród strażaków – tłumaczył st. asp. Mateusz Dymarski. Dodatkowo zakupiono nowe szafki dla szatni czystej za kwotę 29 tys. 028 zł, a poprawę warunków socjalno-bytowych sfinansowano z budżetu państwa za kwotę 55 tys. 984,03 zł. Warto wspomnieć, że część prac strażacy wykonali we własnym zakresie.

Ten ogromny sukces to zasługa wielu ludzi

- Podsumowując ubiegły rok, wartość inwestycji w Komendzie Powiatowej PSP w Krotoszynie z uwzględnieniem wszystkich pozycji, których nie sposób szczegółowo wymienić wynosiła ponad 739 tys. 800 zł. Ten ogromny sukces to zasługa wielu ludzi zaangażowanych w działalność na rzecz rozwoju krotoszyńskiej komendy. Dzięki środkom pozyskanym z budżetu centralnego otrzymanym za pośrednictwem Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu oraz lokalnych samorządów i przedsiębiorców udało się dokonać tak wiele w tym trudnym czasie. Z tego miejsca składamy serdeczne podziękowania! – zakończył st. asp. Mateusz Dymarski.

Uwaga na chińskie telefony

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie