Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak obchodzono niegdyś w Zdunach Narodowe Święto Odrodzenia Polski [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Fotografie pochodzą z albumów rodziny Korgielów ze Zdun z archiwum Urzędu Miejskiego w Zdunach
22 lipca przez wiele lat był Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Było to święto państwowe od 1944 r. do 1989 r. To właśnie 22 lipca 1944 r. ogłoszono Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego, co uznano za początek Polsku Ludowej. Uroczystości obchodzono również w naszym powiecie. Prezentujemy garść fotografii ze Zdun.

Dlaczego 22 lipca

22 lipca 1944 r. ogłoszono Manifest Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego zaakceptowany dwa dni wcześniej przez Józefa Stalina. Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego był marionetkowym organem powołanym w Moskwie i zdominowany przez polskich komunistów.

Narodowe Święto Odrodzenia Polski

Święto ogłoszono rok później, czyli 22 lipca 1945 r. ustawą Krajowej Rady Narodowej. Zastąpiło ono Narodowe Święto Niepodległości obchodzone 11 listopada. Zniesiono je ustawą z 1990 r. Podczas tej uroczystości odbywały się liczne wydarzenia. Nawet pewne otwarcia budynków odbywały się tego dnia, jak otwarcie odbudowy Mostu Poniatowskiego 91946), trasy W-Z (1949), Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej (1950), Pałacu Kultury i Nauki i Stadionu Dziesięciolecia (1955), kina "Luna (1962), czy mostu Łazienkowskiego.

Również lokalnie starano się tego dnia łączyć z ważnymi wydarzeniami np. w 1972 r. podczas obchodów oddano do użytku nową remizę OSP w Zdunach, a w 1974 r. wręczono sztandar ZBoWiD-owi w Zdunach.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto