Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szukają powstańców

Łukasz Cichy
Fot. Łukasz Cichy
Podczas spotkania Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej z okazji wydania XII tomu „Krotoszyn i okolice”, prezes stowarzyszenia Antoni Korsak nawiązał do setnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, która przypada za dwa lata (dokładnie 27 grudnia 2018 r.).

Z tej okazji towarzystwo zamierza wydać słownik biograficzny powstańców wielkopolskich pochodzących z terenu powiatu krotoszyńskiego oraz walczących w składzie lokalnych jednostek. W kolegium redakcyjnym znajdują się wstępnie historycy: Antoni Korsak, dr Edward Jokiel i dr Michał Pietrowski. - Spotkaliśmy się pod flagą starostwa. Z władzami gmin spotkamy się w grudniu. Chcemy by w tym partycypowały gminy i starostwo - wyjaśnił nam prezes TMiBZK Antoni Korsak.

Książka miałaby wyglądać podobnie jak pozycja „Powstanie Wielkopolskie 1918 - 1919 w powiecie krotoszyńskim, koźmińskim i w Sulmierzycach” pod red. E. Jokiela, A. Korsaka i M. Pietrowskiego (Krotoszyn 2012).

Jak pomóc? To proste, wystarczy zacząć od wyszukania informacji czy któryś z członków naszej rodziny nie brał udziału w Powstaniu Wielkopolskim. Niestety nikt z tamtej formacji już nie żyje (ostatni powstaniec zmarł w 2005 r. w wieku 106 lat), ale pamięć nadal może być żywa. Kolejnym krokiem powinien być kontakt z prezesem TMiBZK Antonim Korsakiem pod numerem telefonu - 514 312 848. - Zachęcamy wszystkich, którzy mogą pomóc - dodał Antoni Korsak.

Powstanie Wielkopolskie jest dla nas, Wielkopolan bardzo ważne. Często można spotkać określenie, że jest to jedyne zwycięskie powstanie Polaków, jednakże mieliśmy w historii udane zrywy narodowo-wyzwoleńcze, jak choćby powstanie wielkopolskie roku 1806, powstanie sejneńskie, czy w pewnym sensie powstania śląskie. To wciąż żywa historia w naszym regionie.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu podczas wizyty późniejszego Premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy, często weterani I wojny światowej z armii niemieckiej oraz przybyłych formacji rosyjskich starli się z doświadczonymi żołnierzami niemieckimi. Powstanie zakończyło się pokojem w Trewirze 16 lutego 1919 r. Zwycięzcy nie spoczęli na laurach i ruszyli na wschód by powstrzymać marsz bolszewików.

To ważne powstanie również dla nas. Krotoszyn i powiat został wyzwolony już na początku 1919 r., jednak 6 lutego Zduny zostały zaatakowane i odbite przez Niemców. Pod Zdunami toczyły się krwawe walki i w prawie każdej większej miejscowości możemy znaleźć mogiły, tablice lub obeliski poświęcone powstańcom.

Zachęcamy do kontaktu z TMiBZK oraz naszą redakcją. Jeśli mają Państwo informacje o jakimkolwiek powstańcu postaramy się pomóc w odnalezieniu go oraz przybliżymy jego biogram na łamach tygodnika. Kontaktować można się z nami pod numerem tel.: 605-106-594, adresem mailowym: [email protected] lub osobiście w siedzibie naszej redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie. Zapraszamy!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto