Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szkoły i nauczyciele nie mogą żerować na sukcesie szpitala!

Wiesław Zdobylak
Wiesław Zdobylak
Zagęszcza się atmosfera wokół dotychczasowego modelu finansowania powiatowej oświaty. Po wielokrotnych płomiennych wystąpieniach radnego Dariusza Rozuma na posiedzeniach komisji spraw społecznych, na których domagał się zrobienia porządku przede wszystkim w Zespołach Szkół Ponadgimnazjalnych, głos zabrał sam starosta Stanisław Szczotka, wspierany merytorycznie przez skarbnika powiatu Andrzeja Jerzaka. Okazją do przedstawienia planu naprawczego było spotkanie z dziennikarzami 20 grudnia ub.r.

To nie jest szantaż, lecz apel o finansowy rozsądek
Starosta wyraził poważne zaniepokojenie stanem powiatowego budżetu, który w coraz większym stopniu obciążany jest kosztami funkcjonowania szkół ponadgimnazjalnych.
– Niestety, rozwiera się budżet powiatu przy subwencji oświatowej. Powiem szczerze, że podczas mojego spotkania z dyrektorami szkół skarbnik poprosił, by przyjrzeli się oni kosztom funkcjonowania ich placówek. Przygotowując tegoroczny budżet ścięliśmy oświacie 2 mln zł i dyrektorzy muszą się w tych ramach zmieścić. W tym roku oświata będzie nas kosztować o 3 mln zł więcej niż wynosi przyznana nam subwencja oświatowa. Nie może być tak, że skoro szpital wyszedł na prostą i się nie zadłuża, to na jego sukcesie żeruje oświata, która ciągle wyciąga ręce po coraz więcej pieniędzy – mówił na konferencji starosta Szczotka, który podał też kilka sposobów, dzięki którym uda się zbilansować koszty działania powiatowej oświaty.
– W rozmowie z dyrektor Izabelą Kossakowską z ZSP nr 3 powiedziałem, że nie będzie więcej hotelarstwa, nie będzie zgody zarządu powiatu na dzielenie klas po połowie z rozszerzeniami z różnych przedmiotów, bo to generuje koszty. W sprawie dużej liczby udzielonych urlopów na poratowanie zdrowia nauczycieli zasugerowałem, że można skierować urlopowane osoby na badania przez lekarza wojewódzkiego. Trzeba się też przyjrzeć nauczaniu indywidualnemu. To nie jest z mojej strony szantaż wobec dyrektorów, lecz apel o finansowy rozsądek. Sytuacja jest tak zła, że być może trzeba będzie zlikwidować jedną ze szkół kształcenia specjalnego. Ale taką decyzję podejmować będzie najprawdopodobniej już przyszła Rada Powiatu – takie m.in. zmiany zapowiedział starosta Stanisław Szczotka.

Jednoczesne dopłacanie do szpitala i oświaty to jest równia pochyła
W sprawie stanu oświaty radykalny głos zabrał skarbnik powiatu Andrzej Jerzak. Jego zdaniem przyczyną niebilansowania się oświaty są stale rosnące wydatki, przy również stale malejącej liczbie uczniów i zmniejszającej się subwencji oświatowej.
– Wydatki szkół nie maleją, a rosną. Od nowego roku wchodzą kolejne podwyżki dla nauczycieli i dodatkowe godziny dla pedagogów. Dobrodziejstwa Karty Nauczyciela biją w nasz budżet, bo np. za urlopy na poratowanie zdrowia płacimy my, a nie ZUS. Po prostu nie damy rady, to jest równia pochyła jednoczesne dopłacanie do rozbudowy szpitala i do utrzymania szkół. Z bieżącym niedofinansowaniem daleko nie zajedziemy – przestrzegał obecnych na konferencji skarbnik powiatu Andrzej Jerzak.

+++

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto