Szachiści UKS Dragon Smolice odnoszą kolejne sukcesy

Paweł Krawulski
Przemysław Gustowski
Zakończyły się Mistrzostwa Wielkopolski Juniorów i Młodzików w Szachach Klasycznych. W nich dobrze się sprawili zawodnicy UKS Dragon Smolice.

Miłością do szachów klasycznych zawodników zaszczepił Przemysław Gustowski. Ten w przeszłości dobrze zapowiadający się piłkarz Astry Krotoszyn i to za czasów świetności tego klubu. Niestety problemy ze zdrowiem i kontuzja spowodowały, że marzenia o byciu uznanym futbolistą trzeba było porzucić. Teraz od lat zaraża swoją pasją do sportu kolejne pokolenia. W kręgu jego zainteresowań są również szachy. Jako nauczyciel wychowania fizycznego i informatyki w SP w Smolicach w praktyce sprawdził zasadę, iż rozwijanie się w tej dziedzinie daje doskonały efekt.

Uprawianie tej formy rywalizacji posiada wiele zalet edukacyjnych. Znakomicie wpływa na rozwój intelektualny młodego człowieka, ucząc go logicznego myślenia, strategii, pobudzając wyobraźnię przestrzenną. Szachy kształtują również osobowość, ucząc odpowiedzialności za podejmowane decyzje oraz waleczności.

Tym razem swoich podopiecznych zabrał do Sypniewa. Tam podczas 5 dni rywalizowali w Mistrzostwach Wielkopolski Juniorów i Młodzików w Szachach klasycznych, zwanych inaczej europejskimi. Szachiści Dragona walczyli ze zmiennym szczęściem, ale jak podkreśla Gustowski na miarę swoich możliwości. Najlepsze wyniki uzyskali: Dawid Gustowski, który wywalczył wysokie 5 miejsce i awansował do Mistrzostw Międzywojewódzkich. Ponadto zwiększył swój ranking FIDE o 66 punktów. Bardzo dobrą 6 pozycję uzyskała Julia Gustowska, która również awansowała do dalszych rozgrywek.

-Również na plus swój występ może zaliczyć Antoni Czebatura, który do ostatniej rundy walczył o awans, niestety drobne błędy nie pozwoliły mu wygrać końcowej partii i ostatecznie zajął 14 miejsce, Na pocieszenie ten zawodnik może pochwalić się faktem, iż uzyskał normę na III kategorię.

Pozostali zawodnicy zajmowali następujące miejsca: Julia Kordasiewicz- 9 lokata, Julia Nabzdyk- 12 pozycja w grupie D17. W gronie zawodników do lat 11, 16 lokatę zajął Adam Jarczyński, 24 miejsce Michał Płoszajczak, na 25 pozycji uplasował się Marcel Plewa, a 27 był Maksymilian Żaruk. W grupie C 13 swoje zmagania na 24 pozycji ukończył natomiast Jerzy Żaruk.

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe