SUMO: Aron Rozum i Michał Fabianowski otrzymali gratulacje za występ na Mistrzostwach Świata [ZDJĘCIA + FILM]

Marcin Szyndrowski
W piątek, 27 lipca w Urzędzie Miejskim w Krotoszynie odbyło się spotkanie z burmistrzem Franciszkiem Marszałkiem oraz zawodnikami TAR Krotoszyn - Aronem Rozumem i Michałem Fabianowskim, którzy spisali się na medale podczas zakończonych niedawno Mistrzostw Świata na Tajwanie w Japonii.

Całość spotkania przebiegała w świetnej atmosferze. Obaj zawodnicy chętnie opowiadali o swoich sukcesach. Obecny na spotkaniu prezes TAR - Dariusz Rozum poświęcił wiele miejsca na tematy związane z występami naszych zawodników. Padła również deklaracja współpracy i chęci organizacji Mistrzostw Świata w Krotoszynie.

Wróćmy jednak do naszych zawodników i zakończonych niedawno MŚ. W dniach 20-22 lipca w miejscowości Taoyuan na Tajwanie odbywały się Mistrzostwa Świata w sumo. Nasi zawodnicy pokazali, że nie bez powodu są dziś w światowej czołówce.

Polska kadra była dość szeroka i każdy tak naprawdę mierzył w jak najlepsze występy. Nasi zawodnicy pokazali olbrzymie umiejętności i bardzo dobre przygotowanie fizyczne, co zaowocowało świetnymi wynikami.

Wśród polskich zawodników wielu z nich to reprezentanci TAR-u Krotoszyn. Nasi sumocy i sumoczki pokazali prawdziwą klasę. Polscy juniorzy wywalczyli łącznie aż sześć medali. Cztery brązowe medale indywidualnie zdobyli: Adrian Gondek – LUKS Lubzina, Damian Wróbel – MKS Rokita Brzeg Dolny, Patrycja Dyszkiewicz – LKS Spartakus Pyrzyce i Sara Król – UKS Niedźwiadek Warszawa.

Brąz w drużynie mężczyzn dołożyli: Michał Fabianowski – Towarzystwo Atletyczne „Rozum” Krotoszyn, Damian Wróbel – MKS Rokita Brzeg Dolny, Jakub Nowakowski – LUKS Lubzina, Adrian Gondek – LUKS Lubzina i brąz w drużynie kobiet: P. Dyszkiewicz, S. Król, Ada Adaszek – KS Sobieski Poznań.

Jeszcze lepiej było w gronie seniorów i seniorek. Debiutujący na tych mistrzostwach w nowej dla siebie kategorii wagowej – 115 kg – Aron Rozum (TAR Krotoszyn) został wicemistrzem świata zdobywając swój pierwszy medal w tej kategorii (wcześniej walczył w kat. 85 kg i był trzykrotnym medalistą MŚ). Podobną zdobyczą może pochwalić się Jacek Piersiak (KS Sumoka Rzeszów), który zdobył srebrny medal w kat. open.

Potwierdziła klasę Magdalena Macios z klubu LUKS Lub-zina (brązowa medalistka The World Games 2017) zdobywając brąz w kategorii 65 kg. Także brązowy medal zdobył Mateusz Linka (UKS Niedźwiadek Warszawa) w kategorii + 115 kg . Medal wywalczyli mężczyźni w drużynie pokonując w decydującym pojedynku reprezentację Egiptu (Mateusz Linka, Jacek Piersiak, Aron Rozum, Paweł Wojda). – To największy od 10 lat sukces polskiego sumo na MŚ. Przyczyni się on, mam nadzieję, do jeszcze większej popularności sumo w Polsce – komentuje Dariusz Rozum, prezes PZS.