Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

SULMIERZYCE: Radna Karolina Zaborek-Kulawska ogłosiła się opozycją wobec całej Rady Miejskiej

Wiesław Zdobylak
Radna Karolina Zaborek-Kulawska samotnie protestowała przeciwko rzekomo ustawionym wyborom składu i przewodniczącego komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Sulmierzycach
Radna Karolina Zaborek-Kulawska samotnie protestowała przeciwko rzekomo ustawionym wyborom składu i przewodniczącego komisji rewizyjnej Rady Miejskiej w Sulmierzycach Wiesław Zdobylak
Radna Karolina Zaborek-Kulawska, żona wieloletniego radnego i kontrkandydata obecnego burmistrza w ostatnich wyborach, ogłosiła się opozycją wobec całej Rady Miejskiej w Sulmierzycach. Na pierwszej roboczej sesji 28 listopada konsekwentnie głosowała przeciwko składowi komisji rewizyjnej oraz podwyżkom podatków lokalnych..

Pierwsza robocza sesja Rady Miejskiej w Sulmierzycach 28 listopada miała nietypowy przebieg. Okazało się, że Rada nie wypracowała przed przystąpieniem do wyborów jednolitego stanowiska co do obsady kluczowej komisji rewizyjnej, w której, zgodnie ze zwyczajem, zasiadać powinni przedstawiciele opozycji, obejmując nawet stanowisko przewodniczącego. Ma to, co do zasady, gwarantować należyte sprawowanie funkcji kontrolnej wobec władzy wykonawczej (tj. burmistrza) oraz wykluczyć podejrzenie o brak obiektywizmu, stronniczość i interesowność.
W pierwszej kolejności wybrano jednak skład komisji skarg, wniosków i petycji. Weszli do niej: Krzysztof Pauliński (KWW Daniela Kulawskiego), Roman Szczesnowski (PSL) i Adam Krenz (SIO). Tutaj nie było kontrowersji.
Kiedy jednak doszło do wyborów członków komisji rewizyjnej, zrobiło się ciekawie. Wiceprzew. Rady Agnieszka Gibasiewicz (PSL) zgłosiła kandydaturę Kamila Łopuszańskiego (KWW Daniela Kulawskiego). Z kolei radna Karolina Zaborek-Kulawska zgłosiła kandydaturę... Karoliny Zaborek Kulawskiej, czyli samej siebie (!). Jak mówiła uzasadniając ten ruch, posiada informację, że 14 radnych spotkało się z burmistrzem, za jej plecami, i w tajemnicy ustaliło skład komisji rewizyjnej oraz skarg i wniosków. Ponadto zauważyła, że Kamil Łopuszański nie będzie obiektywnym członkiem komisji rewizyjnej, bo jest spokrewniony z jedną z miejskich urzędniczek.
Burmistrz Dariusz Dębicki wypowiedź radnej uznał za niedopuszczalne insynuacje: – Pani twierdzi, że 14 radnych spotkało się z burmistrzem i ustaliło skład komisji rewizyjnej. Oświadczam, nie jest to zgodne z prawdą. To są niedopuszczalne insynuacje, które trzeba mi udowodnić. Proszę zaprzestać głoszenia podobnych opinii.
Do komisji zgłoszono również Anetę Kurzawę (Niezależni 2018) i Rafała Ozgę (PSL). W imiennym głosowaniu rada stosunkiem 14:1 zaakceptowała wszystkich kandydatów, z wyjątkiem “jedynej opozycji”, jak nazwał radną Zaborek-Kulawską przewodniczący Rady Miejskiej Adam Orzeszyński. W wyniku narady nowej komisji jej przewodniczącym został jednogłośnie wybrany Rafał Ozga.
Radna Zaborek-Kulawska konsekwentnie oprotestowała też podwyżkę podatków lokalnych: od środków transportowych (o 20 zł), od nieruchomości i rolnego (o wskaźnik inflacji wynoszący 1,6 proc.). – Jestem za pozostawieniem podatków na tym samym poziomie. Nie trzeba nadmiernie obciążać naszych mieszkańców. Niby płace rosną, ale idą wielkie podwyżki cen prądu – wyjaśniała swoje stanowisko opozycyjna radna.
W zarządzonym głosowaniu za propozycją radnej opowiedziała się tylko ona sama, przeciw opowiedziało się 10 radnych, a od głosu wstrzymali się radni Ryszard Nowak, Rafał Ozga, Marcin Ptak i Robert Wizner. W głosowaniu całości uchwały padł wynik 14:1.
Przewodniczący Rady Miejskiej Adam Orzeszyński zarzucił radnej niedopuszczalną obstrukcję (jego zdaniem jest to postawa typu “nie, bo nie”), bezpodstawne nazywanie się opozycją oraz konsultowanie się za pomocą smartfonu ze swoim mężem (byłym wieloletnim radnym miejskim i kontrkandydatem burmistrza Dariusza Dębickiego w ostatnich i nie tylko wyborach na to stanowisko), a tym samym okazywanie braku szacunku dla pozostałych radnych. Te zarzuty oburzyły radną. – A to jest moja sprawa, co ja robię z telefonem. Staram się zawsze obszernie argumentować moje stanowisko typu “nie, bo nie”. Czy ja nie mogę w tym miejscu wyrazić swojego zdania?! Co do opozycyjności, to w tej kadencji tak się poczułam, po tym nieformalnym spotkaniu 14 radnych z burmistrzem – wyjaśniła swoją postawę w czasie głosowań poruszona wypowiedzią przewodniczącego młoda radna.
Spory wokół komisji rewizyjnej i podatków lokalnych to jedno. Na szczęście radni jednogłośnie przyjęli zaproponowane przez burmistrza zmiany w tegorocznym budżecie oraz wyrazili zgodę na uruchomienie nieco okrojonej wersji programu informatycznego e-sesja, umożliwiającego śledzenie głosowań radnych i ich pełną przejrzystość, co kosztować będzie miasto blisko 40 tys. zł.

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto