Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Strażacy apelują! Zagrożenia wciąż stanowią spory problem!

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Zdjęcia ilustracyjne
Zdjęcia ilustracyjne arch. OSP Kobylin
Krotoszyńscy strażacy przy każdej możliwej okazji realizują założenia kampanii „Czujka na Straży Twojego bezpieczeństwa!” i przypominają mieszkańcom powiatu o zagrożeniach okresu zimowego, które mają odzwierciedlenie w statystykach.

Pomimo przeprowadzanych akcji edukacyjno-informacyjnych zagrożenia sezonu grzewczego wciąż stanowią poważne zagrożenia.

- Od początku sezonu grzewczego Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie odnotowało 17 zgłoszeń dotyczących pożarów sadzy w przewodzie kominowym, gównie w budynkach jednorodzinnych. Każdy taki wyjazd niesie ze sobą szereg zagrożeń. Scenariuszy jest wiele, lecz przyczyna zawsze ta sama. Przeważnie chodzi o nieprawidłową eksploatację przewodów kominowych. W tego typu interwencje na terenie powiatu krotoszyńskiego w sezonie grzewczym zaangażowano już łącznie 41 pojazdów pożarniczych i 152 strażaków. Bardzo często przez niesprawny przewód kominowy dochodzi do pożarów budynków oraz podtrucia tlenkiem węgla potocznie zwanym „czadem”. „Czad – cichy zabójca” niestety corocznie zbiera śmiertelne żniwo. Również na naszym terenie w mijającym roku wskutek zatrucia tlenkiem węgla dwie osoby straciły życie, a dwie kolejne wymagały hospitalizacji. Ta smutna statystyka pokazuje, jak bardzo istotna jest edukacja mieszkańców w aspekcie zagrożeń, jakie niesie ze sobą sezon zimowy. Pamiętajmy – czad oszukuje zmysły. Wbrew powszechnej świadomości czadu nie rozpoznamy po zapachu lub dymie – Czadu nie widać, nie słychać i nie czuć. Jak zmniejszyć ryzyko? Montujmy czujniki tlenku węgla, które alarmują o zagrożeniu, często ratując ludzkie życie - informuje nas mł. kpt Tomasz Patryas, zastępca rzecznika prasowego Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie.

Warto zaznaczyć, że zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane oraz Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010 r. w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów - spoczywają na właścicielu lub zarządcy obiektu.

Brak systematycznego czyszczenia przewodów kominowych, używanie niewłaściwego paliwa, równiez tego o dużej wilgotności może doprowadzić do pożaru sadzy w przewodzie kominowym, czemu często towarzyszy wydobywanie się iskier i palących cząstek sadzy z komina. Zjawisko to powoduje szybkie nagrzewanie się nawet powyżej 1000°C, co może spowodować pożar konstrukcji, np. dachu, czy drewnianego stropu. Nagły wzrost temperatury może spowodować również wydobywaniu się tlenku węgla.

- Apelujemy po raz kolejny! Prawidłowa eksploatacja kominów zależy w głównej mierze od nas samych. To my pilnujemy przeglądów okresowych i rocznych, zakupujemy opał i dbamy o porządek w pomieszczeniach, gdzie znajduje się kocioł grzewczy, to wreszcie my podejmujemy decyzję o instalacji czujnika dymu i tlenku węgla. Nie dajmy się zabić we własnym domu! - dodaje mł. kpt Mateusz Dymarski.

od 7 lat
Wideo

echodnia Policyjne testy - jak przebiegają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto