SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą historię zapasów [CZĘŚĆ 4]

Redakcja
Zawodniczki LKS Ceramika Krotoszyn - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Poznaniu: Lidia Wawrzyniak, Monika Robakowska, Joanna Moch, Małgorzata Kuśnierczak i Justyna Nowicka
Zawodniczki LKS Ceramika Krotoszyn - Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Poznaniu: Lidia Wawrzyniak, Monika Robakowska, Joanna Moch, Małgorzata Kuśnierczak i Justyna Nowicka arch. Lech Pauliński
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W roku 50-lecia istnienia klubu LKS Ceramika Krotoszyn ponownie wracamy do początków krotoszyńskich zapasów, które sięgają roku 1955. Tym razem prezentujemy najważniejsze wydarzenia związane z historią klubu w latach 2001-2010. Przez meandry historii poprowadzi nas ponownie prezes klubu LKS Ceramika i jednocześnie Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego - Lech Pauliński. Jest to przedostatnia część naszego cyklu. Za dwa tygodnie ostatnia część.
Od lewej: Eugeniusz Ratajczak, trener Waldemar Konieczny, Lech Pauliński

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

LECH PAULIŃSKI PREZESEM LKS CERAMIKA KROTOSZYN

W roku 2001 prezesem klubu sportowego LKS Ceramik Krotoszyn został Lech Pauliński, który sprawuje tę funkcję do dnia dzisiejszego. - Odkąd objąłem stanowisko prezesa towarzyszyła mi myśl jak stworzyć najlepsze warunki do dalszego rozwoju zapasów i wychowanie kolejnych olimpijczyków. Rozumiałem, że ścieżek jest wiele i każdy kto lubi zapasy chce wybrać najlepszą. Zależało mi na stworzeniu grupy szkoleniowej i trenerów, u których każdy może wyrazić swoją opinię i czułby się wysłuchany. Stąd pojawili się: Roman i Zenon Ratajczykowie, Rafał Patalas oraz Tomasza Andrejczuk - mówi Lech Pauliński.

MŁODZI I ZDOLNI NIE TYLKO PANOWIE

W tym okresie LKS Ceramik Krotoszyn skupił się na sporcie dzieci i młodzieży. Zapasy ponownie zagościły w Sulmierzycach jako filia LKS Ceramika Krotoszyn. Treningi rozpoczęły się pod okiem trenera Rafała Patalasa. Seniorska grupa zakończyła uprawianie zapasów jednak kadra miała młodych zdolnych w czołówce kraju: Radosława Jankowskiego, Mariusza Walkowiaka, braci - Dariusza, Adama i Mateusza Filipczaków, Przemysława Mączaka, braci - Karola i Marcina Miłkowskich,  Remigiusza Mayera, Radosława Barana i wielu innych. Ponadto było sporo wspaniałych zawodniczek, o których usłyszano już 1998 roku na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży, gdzie główną areną był Poznań. W zawodach brały udział: Lidia Wawrzyniak Monika Robakowska, Joanna Moch, Małgorzata Kuśnierczak i Justyna Nowicka. Warto dodać, że trenerem był Roman Ratajczyk, a ówczesnym prezesem Klubu Kibica Bronisław Pluta. Monika Robakowska reprezentowała Polskę na Mistrzostwach Świata Juniorek Młodszych w Anglii w wadze 52 kg i zajęła 6. miejsce.

Kobiece zapasy rozwijały się w dwóch zamiejscowych filiach Ceramika Krotoszyn,  Talenty "czystej wody" pojawiły się w Uczniowskim Klubie Sportowym "Herakles" Orpiszew, gdzie bardzo dobrą pracę szkoleniową prowadził Maciej Haremza, a wspaniałą atmosferę tworzyła Beata Molenda , dyrektor szkoły i klubu "Herakles" Orpiszew. Zawodniczki wygrywały wiele silnie obsadzonych turniejów ogólnopolskich. W 2007 roku, w rankingu ogłoszonym przez Ministerstwo Sportu i Polskiego Związku Zapaśniczego, zajęły 2. miejsce w kraju.

Praca z dziewczętami również planowo przebiegała w Odolanowie. Tamtejszy Uczniowski Klub Sportowy "Bartosz" Odolanów prowadzony przez trenera Bogdana Frąszczaka piął się w górę w klasyfikacjach indywidualnych zdobywając medale na Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży. Od początku istnienia w życie klubowe angażował się były poseł i obecny burmistrz Marian Janicki, który jest dziś prezesem UKS "Bartosz" Odolanów. Można było liczyć również na Wojciecha Kubiaka I Krzysztofa Krawczyka. Odolanów sprawdził się także jako organizator w wielu prestiżowych imprezach w tym meczu Palermo Sycylia - Ceramik Krotoszyn.

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

PASMO TURNIEJOWYCH SUKCESÓW W KROTOSZYNIE

Udany dla zapaśników był rok 2002. Podczas Mistrzostw Polski Zrzeszenia LZS w stylu wolnym kadetów i juniorów, których gospodarzem był Ceramik, zaś areną odnowiona sala Ośrodka Sportu i Rekreacji przy ulicy Młyńskiej w Krotoszynie, gdzie odbudowano trybuny na balkonie skąd licznie zgromadzeni kibice mogli śledzić poszczególne walki - LKS Ceramik Krotoszyn wywalczył 9 medali (wystartowało 243 zawodników z 28 klubów) co dało 2. miejsce w klasyfikacji klubowej za Suplesem Kraśnik. Najcenniejsze medale zdobyli: Marcin Krukowski, Przemysław Mączak, Remigiusz Majer, a srebrne medale wywalczyli: Łukasz Stachowiak i Tomasz Szkudłapski.

Dużym sukcesem organizacyjnym i sportowym okazała się X Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w Krotoszynie, w której wzięło udział ponad 400 zawodniczek i zawodników. - Z tego wielkiego przedsięwzięcia wywiązaliśmy się znakomicie, co podkreślali uczestnicy olimpiady i media. Patronat nad imprezą objęła była śp. minister Edukacji i Sportu Krystyna Łybacka, a rolę gospodarza wziął na siebie burmistrz Krotoszyna Julian Jokś. Medale wywalczyli: Agnieszka Marciniak, Karol Miłkowski i Łukasz Stachowiak W tym samym roku LKS Ceramik Krotoszyn zdobył drużynowe Mistrzostwo Polski kadetów.

TALENTY, KTÓRE WCIĄŻ SIĘ ROZWIJAŁY

Bardzo dobrze rozwijał się talent Mariusza Walkowiaka, który dodał do swoich wcześniejszych sukcesów Mistrzostwo Polski Seniorów w kategorii 55 kg mając zaledwie 20 lat. Wcześniej był już Mistrzem Polski Juniorów oraz Młodzieżowym Mistrzem Polski, startował w Mistrzostwach Europy Seniorów w Bułgarii zajmując 4. miejsce.

Radosław Jankowski, który odbywał służbę wojskową w Poznaniu zdobył złoty medal Młodzieżowych Mistrzostw Polski oraz Mistrzostwo Polski Seniorów i do końca walczył o wyjazd na Igrzyska Olimpijskie do Aten w 2004 roku. Przegrał jednak rywalizację z doświadczonym Markiem Garmulewiczem, który pojechał do Grecji i medalu nie przywiózł. - Rok 2004 zakończył się dla mnie ponownym wyborem na prezesa Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego w Poznaniu, co potwierdziło mocną pozycję klubu Ceramika w województwie wielkopolskim. Obok mnie do zarządu weszli: Wiesław Skotarek, Bronisław Pluta i Ryszard Woltman.

I W KRAJU I ZA GRANICĄ KROTOSZYN DUMNY ZE SWOICH

Silnie obsadzony był turniej o Mistrzostwo Polski do lat 23 i Puchar Polskiego Komitetu Olimpijskiego. Startowały tam również nasze panie. Brązowe medale zdobyły: Monika Robakowska, Małgorzata Kuśnierczak, Justyna Krystek oraz Anna Andrejczuk.

Przemysław Mączak wystąpił w Mistrzostwach Europy Juniorów w Budapeszcie, z kolei Adam Słowiński , Radosław Baran i Szymon Stasierski reprezentowali Polskę w Mistrzostwach Europy Juniorów Młodszych w Turcji. Oprócz tego zapaśnicy brali również udział w turnieju w niemieckim mieście Lukenwalde, gdzie Szymon Stasierski i Radosław Baran okazali się najlepsi. Sukces ten powtórzyli w rosyjskim Kaliningradzie. Był to międzynarodowy turniej kwalifikacyjny FILA kadetów.

Podczas Mistrzostw Polski Seniorów w Poznaniu brązowe medale wywalczyli: Bartosz Natkiewicz I Łukasz Stachowiak. Na drugim stopniu podium stanęła Monika Robakowska. Klasą dla siebie na Mistrzostwach Polski Juniorów w Białogardzie byli Radosław Baran - 84 kg i Dariusz Filipczak - 120 kg, którzy nie dali żadnych szans swoim przeciwnikom i zdobyli złote medale w Młodzieżowych Mistrzostwach Polski w Poznaniu. Przemysław Monczak wywalczył brązowy medal i takiego samego koloru medal zdobył na Mistrzostwach Polski w stylu klasycznym w Wałbrzychu. Natomiast na drugim stopniu podium stanął Łukasz Stachowiak.

Kolejnym wielkim sukcesem nie tylko organizacyjnym ale przede wszystkim sportowym były Mistrzostwa Polski Juniorów rozegrane w Krotoszynie w dniach 27-28 marca 2008 roku. LKS Ceramik Krotoszyn wygrał klasyfikację Klubową i zdobył 4 medale. Złote medale wywalczyli: Radosław Baran i Szymon Stasierski. Brązowe medale z kolei wywalczyli: Adam Słowiński i Adam Filipczak. Niewątpliwe rok 2008 był udany dla Szymona Stasierskiego. Ukoronowaniem było zdobycie brązowego medalu na Mistrzostwach Europy na Słowacji.

Po powrocie z Włoch w klubowej sali tradycji Ceramika z dumą prezentowaliśmy wszystkie zdobyte na włoskiej ziemi trofea. Od lewej: Paweł Mielcarek, Robert Szopiany, Wojciech Poczta, Marek Paczków, Rafał Robakowski, Rafał Patalas, Tomasz Wojtysiak, trener Lech Pauliński, z paterą Tomasz Cieślak i sędzia i trener Zenon Ratayczyk.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

SUKCES ZA SUKCESEM, CZYLI FENOMENALNY LKS CERAMIK
8 września 2008 roku w Poznaniu odbyło się kolejne sprawozdawcze zebranie Wielkopolskiego Związku Zapaśniczego z udziałem delegatów wszystkich klubów z okręgu. - Było mi miło, że jednogłośnie powierzono mi kierowanie związkiem na kolejną kadencję 2008-2012, co miało także znaczenie podczas grudniowego zjazdu sprawozdawczo-wyborczego Polskiego Związku Zapaśniczego w Warszawie, gdzie działacze z Wielkopolski odnieśli organizacyjny sukces. Prezesem Polskiego Związku Zapaśniczego został Krzysztof Kłosek z Poznania, ja zostałem wybrany do zarządu Polskiego Związku Zapaśniczego, a działacz z LKS Ceramika Krotoszyn - Wiesław Skotarek objął przewodnictwo w komisji rewizyjnej - mówi Lech Pauliński.

Rok 2009 doskonale zaczął się dla Radosława Barana w kategorii 96 kg. Wygrał Puchar Polski Seniorów w Osielsku. Brązowy medal zdobył wówczas Łukasz Gombka w kategorii 74 kg, a w Pucharze Polski kadetów w Teresinie Robert Baran w kategorii 85 kg był pierwszy i został ogłoszony najlepszym zawodnikiem Pucharu Polski. Wśród kadetek brązowy medal zdobyła Monika Olszewska w kategorii 70 kg.

Podczas Mistrzostw Polski Seniorów na matach w Komornikach świetną dyspozycje potwierdził Radosław Baran. W wielkim stylu wygrał kategorię 96 kg, a Dariusz Filipczak w kategorii 120 kg był trzeci. Na ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w Kielcach Robert Baran nie dał szans rywalom w kategorii 85 kg i wywalczył złoty medal. Mateusz Filipczak na tych zawodach wywalczył brązowy medal. W Warszawie odbyły się również Akademickie Mistrzostwa Polski, w których nie zabrakło krotoszyńskich akcentów. Srebrne medale wywalczyli: Justyna Niśkiewicz w kategorii do 72 kg i Dariusz Filipczak w kategorii 120 kg. Medalowym sukcesem mógł pochwalić się też Robert Baran - zdobywca brązowego medalu Mistrzostw Europy kadetów w Serbii.

Świetne wyniki również potwierdziły nasze panie w młodzieżowych Mistrzostwach Polski: Anna Andrejczuk, Agnieszka Marciniak, Justyna Niśkiewicz, Małgorzata Kuśnierczak, Joanna Moch i Sylwia Nowicka. Justyna Nitkiewicz na chwilę obecną jest pedagogiem w orpiszewskiej szkole i kontynuuje pracę trenerską. Natomiast Agnieszka Marciniak jest dziś sędzią międzynarodowym w zapasach i sędziuje Mistrzostwa Europy i świata.

Trzech zawodników Ceramika reprezentowało nasz kraj w Mistrzostwach Europy Juniorów, które odbyły się w stolicy Gruzji Tbilisi. Adam Filipczak był szósty, Radosław Baran zajął 7. miejsce, a Szymon Stasierski 9. miejsce. Adam Filipczak i Radosław Baran pojechali również na Mistrzostwa Świata Juniorów do tureckiej Ankary gdzie zajęli ósme miejsca w swoich kategoriach. Identyczną lokatę zajął Radosław Baran w Mistrzostwach Świata seniorów rozgrywanych w Danii.

W 2010 roku w stolicy Azerbejdżanu odbyły się Mistrzostwa Europy seniorów. - Zdobyliśmy brązowy medal wywalczony przez Adama Sobieraja z Grunwaldu Poznań. Piąte miejsca zajęli krotoszynianie: Radosław Baran i Bartłomiej Bartnicki. Z powodu katastrofy smoleńskiej, na znak solidarności z naszym narodem i wielkiego żalu, Polacy walczyli w żałobnych opaskach - kończy Lech Pauliński. Kilku zawodników z Krotoszyna reprezentowało też Polskę w Mistrzostwach Europy w Bułgarii. Najlepiej spisał się Robert Baran zdobywając brązowy medal. Adam Słowiński był ósmy, a Adam Filipczak dziewiąty. 

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Epidemia koronawirusa – raport minuta po minucie o najnowszych informacjach dotyczących wirusa w Polsce i na świecie

Koronawirus w Polsce i na świecie. W piątek 23 242 nowe zaka...

Pan Tomasz w kościele pw. św. Stanisława wciąż się modli. Woli jednak przebywać tam sam na sam z Bogiem...

Tomaszu, tylko nie mów nic nikomu! Wywiad z ofiarą molestowa...

Krotoszyńskie muzeum i galeria Refektarz już otwarte. Wpadli...

Drużyna LKS Ceramika Krotoszyn na początku lat 90-tych: sędzia Zenon Ratayczyk, trener Lech Pauliński, Piotr Nowakowski, Marek Patalas, Romuald Ratayczyk, Wiesław Wojtkowiak, Grzegorz Zieliński, Andrzej Piechocki, Dariusz Drewniak, Ryszard Smal, Adam Panek, Mariusz Kaczmarek, Tomasz Wudarski, Paweł Nowak i Wojciech Wala.

SPORT: LKS Ceramik Krotoszyn ma już 50 lat. Poznajcie bogatą...

Eksploracja dawnego zakładu Bakutil w Baszkowie. Zobaczcie n...

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie