Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smolice: Uczniowie z miejscowej SP zakończyli interesujący projekt

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Walka z nałogami zaczyna się często od profilaktyki i zmiany mentalności oraz zdobycia niezbędnej wiedzy. Z tego założenia wyszli wychowankowie SP w Smolicach, którzy uczestniczyli w programie antytytoniowym.

,,Bieg po zdrowie”, bo tak się nazywa ogólnopolski program antytytoniowy, w którym brała udział klasa 4, był bardzo ważnym projektem. Program ten miał na celu pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego, opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, a także zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów. Organizatorzy wyszli z założenia, iż to na osobach dorosłych spoczywa odpowiedzialność za przebieg rozwoju najmłodszych. Profilaktyka palenia tytoniu jest ważnym zadaniem i powinna być na stałe wpisana w działania edukacyjno-wychowawcze. Z powodu palenia co roku umiera w Polsce ponad 60 tys. osób. Pracy do wykonania jest zatem sporo. Dlatego organizatorzy ogólnopolscy otwarli się na współpracę z psychologiami z Uniwersytetu Warszawskiego – dr hab. Kamillę Bargiel-Matusiewicz oraz mgr Rafała Dziurli, z pomocą których został opracowany zupełnie nowy program antytytoniowej edukacji zdrowotnej pt. „Bieg po zdrowie”. Oczywiście w Smolicach brała w nim udział wyselekcjonowana grupa, uczęszczająca w tym roku do 4 klasy SP.

Dzieci podczas cyklu zajęć prowadziły dyskusje, liczyli koszty palenia papierosów, pracowali w grupach przy tworzeniu antyreklamy dla papierosów, wymieniali się doświadczeniami, spostrzeżeniami, pomysłami. Były zatem stosowana cala paleta aktywnych metod edukacyjnych. Zdobytą wiedzę i umiejętności uczniowie będą teraz mogli stosować w codziennym życiu. Program jest też skierowany z myślą o rodzicach i opiekunach uczniów. Wszystko czynione było z myślą zwiększenia skuteczności programów profilaktycznych. Warto dodać, iż zajęcia w programie, realizowane były za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć stanowiło stymulowanie kreatywności i aktywności wśród przedstawicieli młodego pokolenia. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia były tam tłem poruszanych podczas zajęć tematów.

Głównymi celami programu stanowiły:

  • • opóźnienie lub zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży,
  • • pokazanie atrakcyjności życia w środowisku wolnym od dymu tytoniowego,
  • • zwiększanie wiedzy i umiejętności uczniów na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów.

Zajęcia w programie „Bieg po zdrowie” realizowane są za pomocą bardzo zróżnicowanych metod aktywizujących, które dostosowano do wieku odbiorców. Podstawą zajęć jest stymulowanie kreatywności i aktywności. Bohaterami łączącymi treści poszczególnych spotkań jest dwoje uczniów czwartej klasy szkoły podstawowej, Natalia i Kuba. Wydarzenia z ich życia będą tłem poruszanych tematów.

By przyswoić wiedzę do dyspozycji szkoły służyły materiały pomocnicze:-
- podręcznik dla nauczyciela,
- zeszyt ćwiczeń dla ucznia,
- plakaty,
- ulotka informacyjna dla rodziców,
- filmy edukacyjne dla rodziców i nauczycieli /z udziałem ekspertów z dziedziny psychologii oraz autorów programu:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto