Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Smolice: Uczniowie uczcili nietypowe święto

Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
W środę, 29 września społeczność SP w Smolicach włączyła się o obchody nietypowego święta, jakim jest dzień głośnego czytania.

Warto przypomnieć, iż dzień ten został ustanowiony przed dwudziestu laty z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Jego celem jest promocja lektury i głośnego czytania.

Akcja ta skierowana jest przede wszystkim do najmłodszych. Badania naukowe dowiodły, że czytanie na głos stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię.
Dlatego na terenie całego kraju prowadzane są różnorakie akcje związane z tym dniem, w których występują również znani i lubiani Polacy.

Placówka oświatowa ze Smolic postanowiła nie zapomnieć o tym wydarzeniu. W akcji wzięli udział najmłodsi uczniowie z klasy pierwszej szkoły podstawowej. Odpowiedzialna za organizację była: Beata Łopaczyk, której wydatnie pomogły uczennice klasy drugiej- Maja Ratajczak i Inga Jarus.

Dziewczęta przeczytały oraz przybliżyły swoim młodszym kolegom historię Jerzyka. Ten urodził się - w swoim przekonaniu- po to, by latać. Podziwiał ptaki, śledził samoloty, próbował sam konstruować skrzydła i zawsze prosił Świętego Mikołaja właśnie o nie. Gdy w swoje urodziny po raz kolejny zapragnął mieć skrzydła mama powiedziała mu, że ,,istnieją inne sposoby, by latać” , ofiarowując mu książkę. Nie za bardzo wiedząc o co mamie chodzi, Jerzyk zabrał się za czytanie. Książki tak mu się spodobały, że zaczął czytać je bez wytchnienia. Każda przeczytana książka stanowiła dla niego niesamowitą przygodę. Przeczytane odkładał na stosik, na którym siadał. Jak możecie się domyślić wieża z książek rosła i rosła, a Jerzyk ani myślał z niej schodzić, ani przestawać czytać. Aż pewnego dnia, odkrył co mama chciała mu przekazać gdy dawała po raz pierwszy książkę. To, że on sam nie umie latać, nie oznacza, że nie może tego poznać dzięki wyobraźni. I tak o to pofrunął na jej skrzydłach aby powiedzieć rodzicielce o tym odkryciu- o czym można dowiedzieć się z recenzji.

Właśnie o spełnianiu marzeń i sile wyobraźni mówiła przeczytana przez dziewczyny pozycja, którym była ,,Najwyższa na świecie wieża z książek” autorstwa Rocio Bonilli. Dlatego nie dziwi fakt, iż wychowankowie w skupieniu słuchali tej historii, starając się wyciągnąć z niej na przyszłość dla siebie ważne wnioski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto