Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków. Policyjni jeźdźcy na koniach z całej Polski oraz policjanci z psami doskonalili swoje umiejętności w Sierakowie

Krzysztof Sobkowski
Krzysztof Sobkowski
Policyjni jeźdźcy na koniach z całej Polski oraz policjanci z psami doskonalili swoje umiejętności w Sierakowie (6.10.2022).
Policyjni jeźdźcy na koniach z całej Polski oraz policjanci z psami doskonalili swoje umiejętności w Sierakowie (6.10.2022). Krzysztof Sobkowski
Policyjni jeźdźcy na koniach z całej Polski oraz policjanci z psami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu doskonalili swoje umiejętności w Sierakowie. W czwartek 6 października, razem z pododdziałem pieszym KWP, ćwiczyli między innymi przywracanie porządku podczas imprez masowych.

W Sierakowie policyjni jeźdźcy ze wszystkich sekcji konnych w kraju ćwiczyli przez cały tydzień. Były policyjne jednostki konne z Warszawy, Tomaszowa Mazowieckiego, Częstochowy, Rzeszowa, Szczecina i Poznania. W tych jednostkach jest łącznie 65 koni. Do tego policjanci z 17 psami z Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu i pieszy oddział prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu liczący kilkadziesiąt osób.

W czwartek 6 października policjanci zaprezentowali się sierakowskiej publiczności podczas ćwiczeń w pełnym umundurowaniu i z udziałem fikcyjnego napastnika. Wszystko po to, by maksymalnie zbliżyć się do prawdziwych warunków policyjnych działań. W ćwiczeniach użyto amunicji hukowo – błyskowej. Był więc hałas i ograniczona widoczność. Na policyjnych zwierzętach takie efekty nie mogą i nie robiły większego wrażenia. Koń musi być spokojny i opanowany. Każde odstępstwo od tego może bowiem zniweczyć całą policyjną akcję.

- W Stadzie Ogierów w Sierakowie byliśmy od poniedziałku 3 października na seminarium szkoleniowym pod nazwą „Problematyka zwierząt służbowych w Policji oraz zwierząt wycofanych z użycia w Policji w świetle nowych przepisów prawa”. To szkolenie dla koordynatorów z komend wojewódzkich nadzorujących problematykę zwierząt służbowych. Czwartkowe zajęcia praktyczne to jeden z elementów całego seminarium – mówi nadkom. Izabela Dobrowolska z Wydziału Prewencji Biura Prewencji Komendy Głównej Policji. - Ćwiczymy głównie zabezpieczanie imprez masowych i przywracanie porządku podczas ich trwania – dodaje.

Wcześniej policjanci odbywali także treningi ujeżdżeniowe, treningi skokowe, pokonywali przeszkody w zróżnicowanym terenie, mieli także zajęcia praktyczne z pierwszej pomocy przedweterynaryjnej dla psów służbowych, zajęcia z doskonalenia sprawności użytkowej psów służbowych, które zaprezentowały umiejętność wyszukiwania zapachów narkotyków, materiałów wybuchowych i zwłok ludzkich. Były też zajęcia z kwalifikacji zdrowotnej w aspekcie doboru koni do służby i z udzielania pierwszej pomocy przedweterynaryjnej psom służbowym.

Ćwiczenia policji konnej w Sierakowie 2022 – trudne warunki

Prawda jest taka, że ludzie przywykli do widoku policjantów w radiowozach, ale widok policji na koniach wciąż robi ogromne wrażenie i budzi respekt. Tak samo jak widok policyjnych psów. A policjanci na koniach mogą wykonywać dokładnie takie same czynności, jak ich koleżanki i koledzy z radiowozów.

Swoje umiejętności w Sierakowie doskonaliła m.in. st. asp. Agnieszka Idczak-Mazur, kierownik ogniwa konnego w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Poznaniu. Trenowała na koniu „Bingo”, choć w Poznaniu od sześciu lat ćwiczy na koniu „Prado”.

- Policjanci na koniach pracują zazwyczaj w większych miastach na terenach zielonych, w centrach miast, podczas imprez masowych, meczów sportowych, czy ochraniania ważnych osób w państwie. W normalnym systemie pracy, szkolenia z koniami odbywają się raz w tygodniu. Ale zwierzęciem trzeba się zajmować każdego dnia – przyznaje Agnieszka Idczak-Mazur.

Jak konie uczą się pracy w trudnych warunkach, w hałasie, w ograniczonej widoczności?

- Tak naprawdę młode konie najlepiej uczą się od starszych koni, więc podczas szkoleń są mieszane i w ten sposób uczą się odpowiednich zachowań – zaznacza Agnieszka Idczak-Mazur.

Policja konna w Polsce działa od ponad 50 lat

Konie w polskiej policji są regularnie obecne od lat 70`tych XX wieku. Od tego czasu ich liczba sukcesywnie rośnie, choć pierwsze pojawiały się już w okresie międzywojennym. Od kilku lat policjanci na koniach spotykają się raz w roku na wspólnych ćwiczeniach, gdzie doskonalą swoje umiejętności. To nie były pierwsze takie ćwiczenia w Sierakowie. W 2018 roku takie same sekcje przyjechały do Sierakowa także pozostałych krajów Grupy Wyszehradzkiej, czyli z Czech, Węgier i Słowacji. Ćwiczono wówczas w obsadzie międzynarodowej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na miedzychod.naszemiasto.pl Nasze Miasto