Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ruszyła kwalifikacja wojskowa, czyli wszystko co musisz wiedzieć!

Joanna Labuda
Arch. NM
W poniedziałek ruszyła kwalifikacja wojskowa, która w tym roku potrwa do 29 kwietnia. Przed powiatowymi komisjami lekarskimi obowiązkowo stanie około 240 tysięcy obywateli - głównie mężczyzn urodzonych w 1997 roku, ale nie tylko.

W samej Wielkopolsce badaniom podda się ponad 22 tysiące młodych ludzi. Kogo obejmuje, kiedy się rozpocznie, gdzie się stawić? Zgłaszać mogą się również ochotnicy, którzy w przyszłości chcieliby zasilić szeregi polskiej armii. Tych w naszym województwie jest jednak niewielu, bo zaledwie trzech! Czy to oznacza, że młodzi nie garną się już do wojska? Jak wyjaśnia major Robert Głośnicki, rzecznik Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Poznaniu, wojsko cały czas stanowi dobrą alternatywę dla młodych, a mała liczba ochotników może być myląca. - Nie zapominajmy, że do kwalifikacji podchodzą wszyscy, którzy muszą to zrobić. Ochotnicy to osoby, które albo jeszcze nie miały okazji poddać się badaniom, albo nie ukończyły 19 lat, ale wiążą swoją przyszłość z wojskiem i zamierzają iść do szkoły wojskowej. Podejrzewam, że ta trójka, która w tym roku pojawi się przed komisją, to właśnie kandydaci na żołnierzy zawodowych - przyznaje mjr Robert Głośnicki. Choć obowiązek odbywania służby zasadniczej został zniesiony i nikt nie zmusi wezwanej osoby do zaciągnięcia się do wojska, to stawienie się przed komisją lekarską jest już obowiązkowe. Rzecznik Wojskowego Komendanta Uzupełnień w Poznaniu przekonuje, że kwalifikacja jest czymś w rodzaju spisu statystycznego. Zadaniem - z urzędu - komisji lekarskiej jest określenie zdolności wezwanej osoby do służby wojskowej. To znaczy, że lekarze zbierają informacje na temat zdrowia fizycznego i psychicznego wezwanych osób i określają, czy mogą one pełnić służbę bez żadnych ograniczeń, czy może istnieje ograniczenie tylko do pełnienia jej w czasie pokoju, albo tylko w czasie wojny.

Co kiedy ktoś się nie stawi?
Zatem do 29 kwietnia przed oblicze komisji w Wielkopolsce musi stawić się ponad 19,5 tysiąca młodych mężczyzn (rocznik 1997), 2 tysiące mężczyzn urodzonych w latach 1992-1997, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, 569 kobiet, które w roku szkolnym kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki i absolwentki tych szkół oraz ochotnicy. Co grozi za niestawienie się przed komisją lekarską? - Zgodnie z prawem osoba, która nie stawi się do kwalifikacji wojskowej podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności - wyjaśnia major Robert Głośnicki i przypomina jednocześnie, że nawet osoby, które nie otrzymały imiennego wezwania, mają obowiązek stawić się przed komisją. Jeśli wezwana osoba się nie pojawi i nie poda przyczyny swojej nieobecności, musi liczyć się z tym, że do jej drzwi zapukają funkcjonariusze policji, którzy mają prawo doprowadzić ją na badania siłą. Czy będzie taka konieczność, okaże się w ciągu kilku miesięcy. Major Głośnicki przekonuje jednak, że młodzi nie uciekają już przed wojskiem. - Wojsko - na takich warunkach, jakie proponuje - jest dobrą alternatywą. Jak ktoś już obierze sobie ten kierunek i zdobędzie wojskowe wykształcenie, ma pewny dochód i zatrudnienie. Tu nie zdarzają się takie przypadki, jak w cywilu, żeby z dnia na dzień żołnierz stracił pracę - mówi major Rober Głośnicki. Kwalifikacja wojskowa Kwalifikacja wojskowa w 2009 roku zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową.

Kto, gdzie i kiedy musi się stawić?
Przeprowadzają ją wojewodowie przy współudziale szefów wojewódzkich sztabów wojskowych, wojskowych komendantów uzupełnień oraz starostów, wójtów, burmistrzów (prezydentów miast). Co ze sobą zabrać? Osoby, które po raz pierwszy zostały wezwane do kwalifikacji wojskowej, powinny zabrać ze sobą: aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają) dokumenty potwierdzające wykształcenie albo zaświadczenie o kontynuacji nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe (uprawnienia). Stawiający się do kwalifikacji po raz kolejny, zabierają ze sobą: dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający tożsamość, dokumentację medyczną (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy), książeczkę wojskową.

*****

Źródło: vivi24 /x -news

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto