Ruszył serwis „Krotoszyn na wynos". Burmistrz: „Każdy z nas może ziarenko pomocy dołożyć" [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
arch. Urzędu Miejskiego w Krotoszynie
Udostępnij:
W piątek, 16 kwietnia ruszył serwis „Krotoszyn na wynos". Celem projektu jest zamawianie na wynos produktów gastronomicznych z powiatu krotoszyńskiego, a za korzystanie z portalu nie jest pobierana żadna prowizja.

W piątek, 16 kwietnia odbyła się konferencja on-line z udziałem burmistrza Krotoszyna Franciszka Marszałka, posła na Sejm RP Andrzeja Grzyba, wicemarszałka Urzędu Województwa Wielkopolskiego Krzysztofa Grabowskiego, czy prezesa Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej Krzysztofa Hellera. Konferencję poprowadziła naczelnik Wydziału Promocji i Współpracy Urzędu Miejskiego w Krotoszynie Mariola Koczorowska.

Każdy z nas może ziarenko pomocy dołożyć
Konferencję rozpoczął burmistrz. - Wiemy, jaka jest sytuacja, jeżeli chodzi o polską gastronomię. Wszystkim nam jest trudno, ale ta branża najbardziej odczuwa skutki pandemii. Stąd samorządy polskie na wiele sposobów starają się pomagać przedsiębiorcom. Szczególnie podmiotom związanym z gastronomią - powiedział burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek. Później zaapelował do placówek gastronomicznych, których według ich wyliczeń jest 66 w powiecie krotoszyńskim, aby rejestrowali się na portalu "Krotoszyn na wynos". - Rozpoczynamy kampanię promocyjną, od tego, że ta informacja zostanie zawieszona na naszych bilbordach, na wjazdach do miasta, na Facebooku lub na innych nośnikach - dodał Franciszek Marszałek. Zachęcał również mieszkańców do korzystania z tego portalu. - Każdy z nas może ziarenko pomocy dla naszej gastronomii dołożyć. Myślę, że ten portal dobrze będzie służył wszystkim mieszkańcom, jak i gastronomii - dodał burmistrz.

Samorządy są znakomitym partnerem w rozpowszechnieniu tej idei
Później głos zabrał poseł Andrzej Grzyb, który poinformował, że spotkania z restauratorami odbywały się cyklicznie. - Podczas jednego takich spotkań w grudniu, pan Krzysztof Heller, prezes Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej powiedział, że izba proponuje takie narzędzie, czyli platformę, która mogłaby być wykorzystywana do sprzedaży przez przedsiębiorców prowadzących działalność restauracyjną. Natomiast siłą rzeczy potrzebuje partnerów, żeby tę platformę udostępnić. "Miasto na wynos", bo tak się ta platforma nazywa, była prezentowana już w dwóch miastach, w Poznaniu i w Gorzowie. Ja zainteresowałem się tą propozycją uznając, że samorządy są znakomitym partnerem w rozpowszechnieniu tej idei - dodał poseł Andrzej Grzyb. Dodał, że takie portale działają, lecz pobierają za to sowite wynagrodzenie, a portal samorządowy funkcjonuje za darmo.

Warto zamówić dania, z których Krotoszyn słynie
Później głos zabrał wicemarszałek Krzysztof Grabowski. - Jest to świetna inicjatywa i cieszę się, że jest ona realizowana również w Krotoszynie. Serdecznie gratuluję i myślę, że jest to świetna forma wsparcia w tych trudnych czasach w branży gastronomicznej. To jest niezwykle ważne, żebyśmy nie tylko solidaryzowali się w tym wsparciu, ale w taki wymierny sposób w nim uczestniczyli poprzez dokonywanie zakupu na wynos. To jest niezwykle istotne i myślę, że wpisuje się w taką akcję, którą zainicjowałem w ubiegłym roku, gdy rozpoczęła się pandemia, czyli "Wspieraj wielkopolskich producentów", mając na myśli producentów zrzeszonych w sieci dziedzictwa kulinarnego, ale myślę, że ten pomysł "Krotoszyn na wynos" wpisuje się w tę akcję i jest na te czasy bardzo dobrym rozwiązaniem. Zachęcam, by wspierać producentów i wspierać znane nam restauracje w Krotoszynie, do których mieszkańcy, czy goście zaglądali, by przetrwać te trudne czasy i zamówić te dania, z których słynie Krotoszyn - tłumaczył Krzysztof Grabowski.

Gastronomia jest w trudnej sytuacji od bardzo dawna
Krzysztof Heller podziękował samorządowcom za pomoc i uruchomienie platformy. - Gastronomia rzeczywiście jest w trudnej sytuacji od bardzo dawna. To zamknięcie w żadnej sytuacji nie może służyć tym lokalom, a wszyscy wiemy, jak ważne są one dla lokalnych środowisk. Myślę, że te nasze małe ojczyzny i ta lokalność jest dla nas coraz ważniejsza. Z jednej strony czujemy się szeroko Europejczykami, a z drugiej strony pokazujemy przywiązanie codziennie do tego, co nas otacza i staramy się o to dbać. Jeżeli chodzi o tę inicjatywę IGGP, to wyszliśmy na wprost oczekiwaniom restauratorów, którzy w wielu miejscach płacą bardzo wysokie prowizje, na podobnych portalach. Stwierdziliśmy, że tylko przy współudziale samorządów uda się stworzyć portale, które będą darmowe dla użytkownika i dla restauratora. I to było podstawą naszego wyjścia - powiedział Krzysztof Heller.

Jak samorząd może pomóc gastronomii?
W dzień ruszenia zarejestrowanych zostało 9 podmiotów. - Ta akcja dopiero rusza, jeżeli chodzi o promocję, ale zainteresowanie jest i myślę, że po dzisiejszym dniu kolejne podmioty będą przystępowały - odparł burmistrz. Zapytaliśmy również, czy władze zamierzają też pomóc gastronomii w inny sposób, jak np. zwolnienia z opłat za korzystanie z ogródków piwnych. Warto wspomnieć, że pod koniec marca Rada Miejska w Krotoszynie zwolniła przedsiębiorców, którzy prowadzą lokale i ogródki piwne z opłat za zezwolenia na sprzedawanie napojów alkoholowych przeznaczonych w miejscu do spożycia. Z kolei jeśli któryś z przedsiębiorców zapłacił za cały rok, wówczas 2/3 części opłaty uiszczonej zostanie mu zwrócona. - Wcześniej Rada Miejska podjęła również decyzję, jeżeli chodzi o umarzanie czynszów, czy rozkładanie na raty, bądź umarzanie podatków, czy rozkładanie na raty. Jeżeli chodzi o ogródki, to na dzień dzisiejszy, one jeszcze nie wystartowały i przedsiębiorcy z tego tytułu kosztów jeszcze nie ponoszą. Na bieżąco będziemy analizować sytuację, w zależności od tego, jakie będą obostrzenia związane z pandemią - odparł włodarz. Dopytaliśmy również, czy portal posiada ograniczenie geograficzne. - Ten portal jest otwarty, jak najbardziej na podmioty gastronomiczne z całego powiatu. Nie ma tutaj żadnych przeszkód - zakończył burmistrz.

Zachęcamy do korzystania z portalu pod adresem: WWW.KROTOSZYNNAWYNOS.PL

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie