ROZDRAŻEW: Pożegnalna sesja z laptopami w tle [ZDJĘCIA]

Wiesław Zdobylak
Udostępnij:
We wtorek 16 października po raz ostatni w tej kadencji zebrali się rozdrażewscy radni. Zanim jednak się rozstali przed wyborami samorządowymi zapoznali się systemem informatycznym e-sesja i po raz pierwszy go wykorzystali. Wszystkie głosowania odbyły się ręcznie i za pomocą przycisków na nowiutkich laptopach.

W ostatniej w tej kadencji sesji Rady Gminy Rozdrażew wzięło udział wszystkich 15 radnych. W charakterze gości wystąpili Renata Zych-Kordus ubiegająca się o reelekcję do Rady Powiatu oraz mający podobne aspiracje Henryk Jankowski. Na sali zasiadło też kilku sołtysów.

Uruchomiono system e-sesja
Już przygotowania do otwarcia obrad wskazywały, że nie będzie to standardowe spotkanie poświęcone najważniejszym sprawom gminy. Przy radnych uwijali się młodzi informatycy z Urzędu Gminy, zaś na sali kolejni instalowali na trójnogu kamerę rejestrującą przebieg sesji (sesje na prywatny użytek filmuje już od dwóch lat radny Dawid Bała, kontrkandydat wójta Mariusza Dymarskiego w tegorocznych zmaganiach o ten urząd). Był to widomy znak, że “coś się kroi”.
I tak rzeczywiście się stało. Przewodniczący Rady Gminy Artur Jakubek zapowiedział, że zgodnie z nowymi zapisami ustawy o samorządzie gminnym od teraz obrady sesji będą dokumentowane za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk oraz pracy laptopów korzystających z programu E-sesja umożliwiającego śledzenie przebiegu głosowania elektronicznego radnych (laptopy służą też do przekazywania radnym projektów uchwał i innych ważnych dokumentów, jak sprawozdania i raporty).
– Zgodnie z wolą ustawodawcy dzisiaj odbędzie się próbne głosowanie elektroniczne i próbna transmisja obrad. Korzystamy z programu E-sesja, ale proszę również o podnoszenie rąk, tak jak to robiliśmy do tej pory – apelował do radnych przewodniczący Artur Jakubek.
Pierwsze głosowania przebiegały z pewnymi kłopotami i potrzebna była pomoc informatyków dla niektórych radnych. W miarę jednak postępów sesji głosowania elektroniczne szły coraz sprawniej, aż pod koniec uznać można było, że system działa, a radni wiedzą już, o co w nim chodzi.

Dumni z osiągnięć uczniów
Obrady ostatniej w tej kadencji sesji Rady Gminy Rozdrażew przebiegały dosyć sennie. Radni ożywili się nieco, kiedy na prośbę wójta radny powiatowy Henryk Jankowski przedstawił raport na temat osiągnięć uczniów gminnych szkół.
Jak się okazuje, dają sobie oni doskonale radę, osiągając w minionym roku szkolnym na wszystkich egzaminach bardzo dobre wyniki, które były wyższe od średnich ocen na poziomie powiatu, okręgu i województwa). – Nasi uczniowie bardzo dobrze sobie radzą w szkołach średnich, nie tylko krotoszyńskich. to napawa nas wielką dumą – podsumował wywody radnego powiatowego wójt Mariusz Dymarski.
Swoje uznanie dla uczniów wyrazili tez radni, a przewodniczący Rady Gminy wyraził nadzieję, że nauczyciele zadbają o nadal wysoki poziom nauczania i zdawalność w przyszłych latach.

+++

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

miejsce #1

Metabo

Metabo Power Maxx BS Quick (600156500)

615,00 zł284,99 zł-54%
miejsce #3

Makita

Makita HP457DWE

911,99 zł611,90 zł-33%
miejsce #4

Makita

Makita Dhp485Rfj

1 273,02 zł970,00 zł-24%
miejsce #5

Stanley

Stanley FMC625D2

463,00 zł
miejsce #6

Einhell

Einhell 4513914

209,00 zł
Materiały promocyjne partnera

Bank Światowy alarmuje: ryzyko głodu na świecie jest nadal wysokie

Więcej informacji na stronie głównej Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie