Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rozbity termometr to zagrożenie! [ZDJĘCIA]

opr. Łukasz Cichy
Fot. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie
W niedzielę, 5 lutego w jednym z mieszkań w Kobiernie został zbity termometr rtęciowy. Na miejsce natychmiast udali się krotoszyńscy strażacy.

Po zgłoszeniu sprawy dyżurny operacyjny powiatu poinformował mieszkańców jak powinni się zachować i wysłał pojazd z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej z Krotoszyna

-Nie ma osób poszkodowanych. Mieszkańcy znajdowali się w przeciwległej do zdarzenia części budynku, w miejscu bezpiecznym. Drzwi do pomieszczenia, w którym znajdował się termometr były zamknięte, pomieszczenie zostało przewietrzone przed przyjazdem straży - poinformował nas rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Krotoszynie brygadier Tomasz Niciejewski.

Strażacy wyposażeni sprzęt ochrony dróg oddechowych natychmiast zabezpieczyli teren działania.

Termometr pękł wylewając rtęć na wykładzinę. Strażacy wycięli fragment wykładziny z rozbitym termometrem i umieścili go w specjalnym słoju z wodą, który został szczelnie zakręcony. Działania strażaków trwały 1 godzinę i 5 minut.

-W przypadku stłuczenia termometru i rozlania rtęci należy zabezpieczyć miejsce przed dziećmi i zwierzętami domowymi, aby uniknąć rozniesienia pozostałości rtęci i bezzwłocznie ją zebrać. Wszystkie resztki termometru należy umieścić w szklanym słoiku z wodą, który należy zakręcić - dodał Tomasz Niciejewski.

Warto pamiętać, że rtęć jest bardzo niebezpieczna, bowiem jest to pierwiastek metaliczny, który paruje w temperaturze pokojowej! Niestety nie można go wyczuć, ponieważ jest bezwonny. Jest ona zagrożeniem szczególnie dla osób, które długotrwale wdychają te opary. Zatrucie może spowodować trwałe uszkodzenia mózgu, układu sercowo-naczyniowego i nerek.

-Do rozpuszczenia rtęci nie wolno używać domowych środków czystości zawierających m.in. chlor (mogą zareagować gwałtownie z rtęcią, tworząc trujący gaz). Nie możemy zbierać „kuleczek” rtęci miotłą lub pędzlem, ponieważ powoduje to rozbijanie kulek na mniejsze drobiny o większym rozproszeniu, które szybciej parują. Nie używać do zbierania rozlanej rtęci odkurzacza! Nawet po opróżnieniu w urządzeniu zostaną drobiny, które przy każdym włączeniu urządzenia będą emitować do otoczenia toksyczne opary stwarzające ryzyko zatrucia. Pod żadnym pozorem nie należy wyrzucać rtęci do śmietnika, spuszczać w ubikacji lub wylewać do zlewu! Substancja ta jest toksyczna dla środowiska nawet w małych ilościach - zakończył Tomasz Niciejewski.

_________________________

.Sportowy przegląd weekendu (04-05.02)

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto