Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rondo Sybiraków w Krotoszynie?

Łukasz Cichy
Marcin Szyndrowski
Czesław Herba wychodzi z cenną inicjatywą, która ma poprawić historyczne relacje.

Naszą redakcję odwiedził ostatnio Czesław Herba. Jest on Sybirakiem. Urodził się w 1 października 1929 roku w Wolicy Derewlańskiej w powiecie Kamionka Strumiłowa w województwie tarnopolskim. W 1935 roku rodzice kupili gospodarstwo w Dołhe koło Drohobycza. W 1940 r. został przez sowietów wywieziony na Syberię, skąd powrócił dopiero w 1946 r. Dopiero pięć lat temu wydał „Wspomnienia Sybiraka”, w których przy-bliżył swoją tragiczną historię.

Chciałby by nowe rondo nosiło imię Sybiraków
Pan Czesław podzielił się z nami informacją, że przygotowuje aktualnie wniosek do Rady Miejskiej, by powstające rondo na ul. Stawnej nosiło imię Sybiraków.

Pomysł zrodził się z obserwacji budowy ul. Stawnej i faktu, że pracuje w Krotoszynie dużo Ukraińców. Zdaniem pana Czesława, historia zatoczyła koło. - Nazwa ronda mogłaby być pomostem jednoczącym oba narody w ich trudnej historii. Tak naprawdę jesteśmy przecież razem z Ukraińcami i Rosjanami - Słowianami. Powinniśmy się szanować i lubić - poinformował nas pan Czesław.

Ruszyła już przebudowa ul. Stawnej w Krotoszynie
Warto wspomnieć, że w poprzednim miesiącu ruszyła długo wyczekiwana przez mieszkańców osiedla nr 6 w mieście przebudowa ul. Stawnej w Krotoszynie.

Droga przebudowywana jest od ul. Wincentego Witosa do ul. św. Antoniego. Modernizacja zakłada również budowę kolejnego w Krotoszynie ronda na skrzyżowaniu z ul. Wiśniowej.

Od ul. Wiśniowej budowa ronda i ciągu pieszo-rowerowego jest dofinansowana z Programu Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej. PZD otrzymało dofinansowanie na poziomie ok. 374 tys. 446 zł. Ta inwestycja jest realizowana i polega głównie na poprawie bezpieczeństwa ruchu, wymianie całej nowej nawierzchni, krawężników, jezdni, chodników, oznakowanie itp. Prace idą bez większych zastrzeżeń. Inwestycja powiatowa zakończy się pod koniec sierpnia br. Partnerem tej inwestycji w dofinansowaniu jest Gmina i Miasto Krotoszyn.

Odcinek od ul. Wincentego Witosa do ul. Wiśniowej realizowany jest przez powiat i gminę po 50 proc. wartości udziału. Cały odcinek, który jest od ul. Witosa do skrzyżowania z ul. św. Antoniego wynosi ok. 1,6 mln zł. To jedna z ważniejszych inwestycji w tym roku.

We Wrześni funkcjonuje specjalistyczny system powiadamiania o nadchodzącym zagrożeniu

Źrodło: tvn24/x-news

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto