Rolniku, w czasie żniw pamiętaj o bezpieczeństwie swoim i najbliższych!!!

OPRAC.:
Paweł Krawulski
Paweł Krawulski
Lato jest tradycyjnie wzmożonym okresem prac wykonywanych przy zbiorze zbóż i innych płodów rolnych. Pracujący w polu rolnicy częściej niż zazwyczaj narażeni są na zagrożenia wypadkowe związane z koszeniem zbóż i traw, prasowaniem i transportem ziarna, słomy oraz siana.

Podczas żniw dochodzi do wielu tragicznych i skutkujących rozległymi urazami, a nawet śmiercią zdarzeń z udziałem:

• środków do transportu, tj. przyczep, wozów, samochodów dostawczych;
• kombajnów zbożowych;
• maszyn do zbioru siana, słomy i zielonek.

Odnotowuje się przypadki przystępowania do pracy w gospodarstwie rolnym pod wpływem alkoholu. W okresie żniwnym dochodzi także do porażeń piorunem podczas wyładowań atmosferycznych, przygnieceń przez drzewa i elementy budynków w czasie burz i nawałnic. Odnotowywane są nagłe zachorowania (udary, wylewy, zawały) spowodowane długotrwałą, wyczerpującą pracą w wysokich temperaturach, często w stresie.

Zdarzeniom wypadkowym można zapobiec poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie następujących zasad:
• dbanie o ład i porządek w obejściu gospodarstwa,
• użytkowanie sprawnych maszyn i urządzeń, wyposażonych w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną,
• wykonywanie napraw, usuwanie awarii, zanieczyszczeń.
• po wyłączeniu silnika przebywanie w bezpiecznej odległości od pracujących maszyn i urządzeń,
• prawidłowe zabezpieczenie maszyn i urządzeń podczas pracy i postoju,
• używanie maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty oraz wchodzenie i schodzenie z nich przodem do maszyny,
• nie przewożenie ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach,
• zabezpieczenie przewożonych ładunków objętościowych przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu,
• stosowanie odzieży roboczej przylegającej do ciała i obuwia przylegającego do kostki na protektorowej podeszwie,
• zapewnienie właściwej opieki dzieciom, oraz wydzielenie dzieciom specjalnego miejsca do zabawy, z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie,
• stosowanie przerw w pracy na odpoczynek i regenerację sił, ograniczenie ekspozycji ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.

Należy pamiętać, że zły stan techniczny użytkowanych maszyn i urządzeń, wykonywanie wielu różnorodnych i wyczerpujących czynności jednocześnie, spiętrzenie pracy i pośpiech, który towarzyszy zmiennym warunkom pogodowym są przyczyną wielu tragicznych w skutkach wypadków.

Osobną kwestią związaną z bezpieczeństwem na wsi jest sprawa ochrony przeciwpożarowej.
Palenie tytoniu przy obsłudze sprzętu, maszyn i pojazdów podczas zbiorów palnych płodów rolnych oraz ich transporcie nie jest dopuszczalne.
Używanie otwartego ognia i palenie tytoniu w odległości mniejszej niż 10 m od punktu omłotowego i miejsc występowania palnych płodów rolnych nie jest dopuszczalne.
Strefa pożarowa sterty lub stogu z palnymi produktami roślinnymi nie powinna przekraczać powierzchni 1 000 m2 lub kubatury 5000 m3.

Przy ustawianiu stert, stogów i brogów należy zachować co najmniej następujące odległości:
1. od budynków wykonanych z materiałów:
o palnych – 30 m,
o niepalnych i o pokryciu co najmniej trudno zapalnym – 20 m;
2. od dróg publicznych i torów kolejowych – 30 m;
3. od dróg wewnętrznych i od granicy działki – 10 m;
4. od urządzeń i przewodów linii elektrycznych wysokiego napięcia – 30 m;
5. od lasów i terenów zadrzewionych – 100 m;
6. między stertami, stogami stanowiącymi odrębne strefy pożarowe – 30 m.

Wokół stert i stogów należy wykonać i utrzymać powierzchnię o szerokości co najmniej 2 m w odległości 3 m od ich obrysu, pozbawioną materiałów palnych.
Produkty roślinne należy składować w sposób uniemożliwiający ich samozapalenie. W przypadku konieczności składowania produktów niedosuszonych należy okresowo sprawdzać ich temperaturę.
Zachowanie tych kilku podstawowych warunków zabezpieczenia prac pozwoli w znacznej mierze ograniczyć powstanie pożarów oraz ich skutki.

Czy biały chleb jest zdrowy?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie