Rodzinne ogrody działkowe na tych samych prawach [ZDJĘCIA]

Redakcja
Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Krotoszynie radni zagłosowali w znacznej większości "za" w sprawie uznania wniosku za niezasługujący na uwzględnienie.

Za głosowali wszyscy radni poza Bartoszem Kosiarskim, który wstrzymał się od głosy. - Uchwałą Rady Miejskiej nr XXVII/198/2016 z dnia 31 sierpnia 2016 r. wprowadzono Regulamin udzielania dotacji celowej ze środków budżetowych gminy Krotoszyn dla rodzinnych ogródków działkowych. Dnia 4 września 2019 r. do Rady Miejskiej w Krotoszynie wpłynął wniosek Rodzinnego Ogrodu Diałkowego „Przylesie” o zmianę w/w Regulaminu w zakresie wysokości (zwiększenie kwoty) udzielania przedmiotowej dotacji - możemy wyczytać w uzasadnieniu uchwały. Wniosek ten rozpatrywany był przez Komisję Skarg, Wniosków i Petycji Rady Miejskiej w Krotoszynie, która odbyła się 3 października. Uznała ona wniosek ROD „Przylesie” za niezasługujący na uwzględnienie.

-Regulamin udzielania dotacji celowej ze środków budżetowych gminy Krotoszyn dla rodzinnych ogródków działkowych został wprowadzony celem ujednolicenia zasad przyznawania pomocy finansowej ogródkom działkowym. Z uwagi na powyższe wprowadzenie wyjątków od przyjętej reguły, kłóci się z zasadą równości wobec innych społeczności działkowych. Zauważyć należy, iż zgodnie z przyjętym regulaminem wnioski o udzielenie dotacji należy składać do burmistrza Krotoszynie w terminie do dnia 30 września każdego roku. Zwiększenie kwoty dotacji, o jaką mogą ubiegać się ROD nie obejmowałoby już wniosków o dotację złożonych w aktualnym naborze, w tym wniosku Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Przylesie”. Ponadto podkreślić należy, iż obowiązkiem gminy w świetle ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (Dz. U. z 2017 poz. 2176) jest doprowadzenie do ROD dróg dojazdowych, energii elektrycznej, zaopatrzenia w wodę oraz uwzględnienie w organizacji komunikacji publicznej potrzeb ROD oraz utrzymanie porządku w odniesieniu do terenów przylegających do ROD. Jednoczenie z w/w ustawą stowarzyszenie ogrodowe, prowadzące ROD na obszarze danej gminy może otrzymać dotację celową z budżetu tej gminy, jednakże udzielenie tej dotacji nie jest obligatoryjne. W 2016 r. Miasto i Gmina Krotoszyn wprowadziło możliwość obiegania o przedmiotową dotację w wysokości 50 proc. poniesionych kosztów, ale w kwocie nie większej niż 10 tys. zł nakładu na zadanie, o którego dofinansowanie ubiega się wnioskodawca -uzasadniał burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie