Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rocznica nalotu w Kole. W Krotoszynie upamiętniono rocznicę bombardowania. ZDJĘCIA

Małgorzata Krupa
Rocznica nalotu w Kole, obchody w Krotoszynie
Rocznica nalotu w Kole, obchody w Krotoszynie Juliusz Miłosz
Rocznica nalotu w Kole uczczona została w Krotoszynie. We wrześniu 1939 r. zginęło tam wielu krotoszynian. Uroczystości odbyły się w kinie Przedwiośnie.

Minęły 74 lata od dnia, gdy w Kole na pociąg wiozący krotoszynian spadły niemieckie bomby. W tym roku rocznicę tę uczczono w sposób szczególny. Do Krotoszyna przyjechała delegacja z Koła, na uroczyste spotkanie w kinie Przedwiośnie zaproszono również tych, którzy przeżyli nalot i ich rodziny.

Rocznica nalotu w Kole uczczona została 11 września. Najpierw burmistrza Krotoszyna odwiedził burmistrz Koła Mieczysław Drożdżewski. W spotkaniu uczestniczyli również współpracownicy obu burmistrzów oraz Grzegorz Mokrzycki - prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Miasta Koła nad Wartą i Antoni Korsak - prezes Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej.

Omawiano stan przygotowań dotyczących budowy pomnika na cmentarzu w Kole i postępy w tworzeniu listy ofiar nalotu. Członkowie delegacji z Koła odwiedzili krotoszyńskie muzeum, zwiedzali też miasto.

W holu kina Przedwiośnie można było obejrzeć wystawę fotograficzną przygotowaną przez muzeum. W sali kinowej najpierw wyświetlono film "Zaduszki artystyczne Koło 2012 r.". Później Tomasz Nuszkiewicz przedstawił historię linii kolejowej i dworca w Kole do 2 września 1939 r. Antoni Korsak przypomniał wydarzenia z pierwszych dni września 1939, gdy pociągiem ewakuacyjnym krotoszynianie wyruszyli w kierunku Koła, omówił też o skutkach nalotu lotnictwa niemieckiego na pociąg i dalsze losy pasażerów. Z kolei Grzegorz Mokrzycki mówił o zbiorowej mogile ofiar bombardowania.

Na zakończenie spotkania w Przedwiośniu goście obejrzeli program artystyczny w wykonaniu uczniów Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Wielkiego w Kole. Wykorzystano w nim relacje mieszkańców Koła obserwujących atak lotnictwa niemieckiego na dworzec kolejowy i pociąg ewakuacyjny z Krotoszyna oraz wspomnienia jednej z pasażerek tego pociągu. Był to program pełen dramatyzmu i wzruszeń.

Krotoszyn.naszemiasto.pl na Facebooku. Zebraliśmy całe miasto w jednym miejscu - dołącz do naszej społeczności!

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto