Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

REGION: Obwodnica Milicza, warta 130 mln zł, powstanie w ciągu 5 lat!

Wiesław Zdobylak
Fragment niby obwodnicy Milicza w zamglony poranek
15 listopada, dzień po podpisaniu umowy koalicyjnej pomiędzy PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami
Fragment niby obwodnicy Milicza w zamglony poranek 15 listopada, dzień po podpisaniu umowy koalicyjnej pomiędzy PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami Wiesław Zdobylak
Do 2023 roku z całą pewnością powstanie obwodnica Milicza. To efekt podpisania umowy koalicyjnej w Sejmiku Województwa Dolnośląskiego pomiędzy PiS a Bezpartyjnymi Samorządowcami. Co w takim razie z obwodnicą Krotoszyna, Zdun i Cieszkowa, i jaki pomysł na jej budowę ma skonfliktowany z rządem PSL, którego radną wojewódzką jest Joanna Król-Trąbka, była wiceburmistrz Krotoszyna?!

W Sejmiku Województwa Dolnośląskiego w środę 14 listopada doszło do podpisania historycznej umowy koalicyjnej pomiędzy Prawem i Sprawiedliwością a Bezpartyjnymi Samorządowcami, na mocy którego Dolny Śląsk, dawny bastion Platformy Obywatelskiej, definitywnie przejdzie w ręce PiS.
Utworzenie koalicji było konieczne, ponieważ PiS zdobyło w liczącym 36 radnych Sejmiku zaledwie 14 miejsc, co zamknęło drogę do samodzielnych rządów. Koalicja Obywatelska zdobyła 13 mandatów. O tym więc, kto będzie rządził u naszych sąsiadów zadecydował wynik Bezpartyjnych Samorządowców, którzy zdobyli aż 6 mandatów. Bez nich rządzenie na Dolnym Śląsku jest niemożliwe.

Obwodnica Milicza w zamian za poparcie Bezpartyjnych Samorządowców w Sejmiku
Bezpartyjni Samorządowcy, zbieranina renegatów z PO lub danych działaczy Unii Wolności i AWS, postawili twarde warunki przystąpienia do koalicji z PiS: zażądali utrzymania na stanowisku marszałka Cezarego Przybylskiego oraz trzech miejsc w zarządzie województwa dolnośląskiego.
Ale to nie wszystko. PiS w umowie koalicyjnej zapewniło, że w latach 2018–2023 pojawią się duże rządowe pieniądze na szereg kluczowych inwestycji w regionie, w tym na budowę długo oczekiwanej i wpisanej na listę rezerwową Kontraktu Regionalnego obwodnicy Milicza, skąd pochodzi wpływowy polityk Bezpartyjnych Samorządowców Dariusz Stasiak (b. sekretarz gminy Krośnice, obecny sekretarz gminy Ścinawa) oraz Ryszard Lech, były wpływowy działacz dolnośląskiej PO, konsekwentnie pozostający w opozycji do rządu. Trudno jednak sobie wyobrazić, by ci dwaj politycy nie walczyli ramię w ramię o realizację budowy obwodnicy, której koszt szacowany był już w 2014 roku na 120–130 mln zł.

Co na to nasza radna wojewódzka?
Wiadomość o planach budowy obwodnicy Milicza spadła na mieszkańców naszego regionu jak grom z jasnego nieba. No bo skoro rząd będzie mógł wymusić na Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) zmianę wieloletnich planów, przynajmniej na terenie Dolnego Śląska, to dlaczego tego samego nie można zrobić w Wielkopolsce, korzystając z okazji?! Dlaczego mamy czekać aż poza rok 2025, skoro sąsiedzi uwijają się wokół tej sprawy jak w ukropie?
Co z tym fantem zrobi nasza nowa radna wojewódzka Joanna Król-Trąbka, wiceburmistrza Krotoszyna, skoro przez lata nic nie wskórali byli radni Sejmiku Województwa Wielkopolskiego Julian Jokś i Franciszek Marszałek? Co na to radni Polskiego Stronnictwa Ludowego z Koźmina Wielkopolskiego i zblatowani z nimi pozostali radni startujący z ich list i z poparciem tej partii, którzy podpisywali się pod apelem do rządu i Sejmiku? Co na to powiatowy i wojewódzki PSL, odrzucający jakąkolwiek współpracę z rządem Prawa i Sprawiedliwości?
Pytania mnożą się jak króliki!!!

+++

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto