Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przepiękny pałac Modlibowskich w Kromolicach niszczeje

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Kromolice to mała miejscowość w powiecie gostyńskim, ale dosłownie za miedzą, gdzie znajduje się wspaniały zespół pałacowo-parkowy. Sam pałac jest zniszczony, ale godny zobaczenia.

Spis treści

Wieś z ponad 600-letnią tradycją

Pierwsza wzmianka o Kromolicach pochodzi z 1413 r. Wówczas Kromolice były wykupywane przez ród Kromolickich, a w połowie XVI w. stały się własnością rodu Górków. W 1592 r. po wygaśnięciu tego rodu majątek przypadł Czarnkowskim. Potem właścicielami byli Rozdrażewscy, Weyherowie oraz Przyjemscy, aż w I poł. XVIII w. majątek nabyli Modlibowscy h. Drya. W XV w. i XVI w. w Kromolicach było wolne sołectwo. W tym okresie mieszkało tam też od 10 do 18 kmieci. Budynki folwarczne były początkowo drewniane. Jeszcze w XV w. na terenie Kromolic istniały dwie wsie: Karczewo i Przybyszewo, w której była karczma. W XV w. w okolicach wsi znajdowała się też wieś Dziadowo.

Dwór drewniany i murowany

W Kromolicach istniał niegdyś dwór drewniany utrzymujący kaplicę. Obecnie stojący budynek powstał w 1860 r. z fundacji Stanisława Modlibowskiego. Pałac zdobił czterokolumnowy portyk zwieńczony trójkątnym frontem. Dodatkowo budowla składała się z części frontowej oraz dwóch skrzydeł. Była to świetna rezydencja, której majątek liczył 1513 mórg gruntów. Po śmierci Stanisława Modlibowskiego w 1889 r. dobra przejął jego syn Józef.

Majątek rozparcelowano

Ten jednak nie miał dzieci i w gospodarzeniu pomagał mu bratanek również Józef. Modlibowski zmarł w 1924 r., a jego bratanek w 1942 r. Po II wojnie światowej dobra zostały rozparcelowane, a na terenie folwarku istniała Spółdzielnia Produkcyjna i Ośrodek Maszynowo-Transportowy. Park pochodzi z drugiej połowy XIX w. o pow. ok. 2 ha. Znaczny obszar pośrodku parku został wykarczowany i stanowi plac sportowy. Znajduje się tam również spichlerz z 1850 r.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto