Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przekazał eksponaty po swojej cioci, st. sierż. Jadwidze Dryk do Muzeum Regionalnego. [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
W czwartek, 8 czerwca krotoszynianin Robert Cichowlas przekazał mundur swojej cioci do Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie.

Wcześniej odwiedził naszą redakcję pokazując cenny eksponat. -Zapomniałem o tym mundurze. Dzięki artykułom historycznym i patriotycznym w lokalnej prasie, szczególnie w „Życiu Krotoszyna” rozbudziłem swoje zainteresowanie patriotyczne i powstańcze. Przypomniałem sobie o tym mundurze i postanowiłem przekazać go do muzeum. To godne miejsce na tego typu rzeczy – poinformował nas Robert Cichowlas. Okazało się, że w muzeum są dwa zdjęcia. Jedno portretowe Jadwigi Dryk, z kolei na drugim widać Jadwigę Dryk siedzącą w środku wśród swojego batalionu, który w marcu 1944 r. został przerzucony ze Smoleńszczyzny na Ukrainę.
Mundur przekazał na ręce Piotra Mikołajczyka, dyrektora Muzeum Regionalnego im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie. Eksponat składa się z bluzy mundurowej starszego sierżanta, czapki okrągłej starszego sierżanta, sznura naramiennego oraz odznaczeń (od guzików, wedle starszeństwa): Krzyża Kawalerskiego Orderu Odrodzenia Polski V kl, Srebrnego Krzyża Zasługi, Medalu "Zasłużonym na Polu Chwały", Medalu "Za udział w walkach o Berlin", Medal za Odrę, Nysę, Bałtyk oraz Medal "Zwycięstwa i Wolności 1945". Po prawej stronie znajduje się Odznaka Grunwaldzka.
Mundur należał do jego cioci Jadwigi Dryk z d. Cyranowskiej, która urodziła się 25 marca 1915 r., a zmarła 8 grudnia 1998 r. Spoczywa na krotoszyńskim cmentarzu przy ul. Raszkowskiej. Była ona żołnierzem 1 Samodzielnego Batalionu Kobiecego im. Emilii Plater. Zdaniem Roberta Cichowlasa jego ciocia brała udział w walkach od bitwy pod Lenino, aż do walk w zdobyciu Berlina. Jednak to musimy jeszcze zweryfikować, bowiem nasz czytelnik jest na etapie poszukiwania dokumentów.
Zachęcamy mieszkańców do przekazywania takich eksponatów, szczególnie jeśli ktoś nie jest kolekcjonerem. Ważne by nasi przodkowie i krewni, którzy przelewali krew za Ojczyznę nie byli zapomniani.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto