Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja trzech książek o historii Krotoszyna [ZDJĘCIA + FILM]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
We wtorek, 14 września w Krotoszyńskiej Bibliotece Publicznej im. Arkadego Fiedlera odbyła się promocja tomu XVI rocznika "Krotoszyn i okolice" oraz "Słownika Biograficznego uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 w powiecie krotoszyńskim, koźmińskim i w Sulmierzycach". Podczas spotkania omówiono również pokrótce pozycję pt. "Krotoszyński pociąg śmierci". Dwie pierwsze pozycje wydano jeszcze w 2020 r., a ostatnią - pod koniec 2019 r. Promocję opóźniła pandemia.

"Słownik Biograficzny uczestników Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w powiecie krotoszyńskim, koźmińskim i w Sulmierzycach" został wydany przez Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej. Biogramów w słowniku jest 441, a napisało je 48 autorów. Pozycja liczy ponad 340 stron. Praca została wydana pod redakcją dr. Edwarda Jokiela, Antoniego Korsaka i dr. Michała Pietrowskiego. Biogramy do słownika były zbierane od 2016 r., kiedy to prezes TMiBZK Antoni Korsak ogłosił apel o zbieranie materiałów. Wykorzystano również biogramy umieszczone w poprzednich 15 tomach rocznika "Krotoszyn i okolice", które również wydaje TMiBZK. Po apelu nasza redakcja rozpoczęła akcję "Nasi Powstańcy", dzięki której udało się odnaleźć wielu Powstańców Wielkopolskich i zaprezentować na łamach Życia Krotoszyna i na naszym portalu. Większość z nich znalazła się również w słowniku po opracowaniu tych biogramów pod katem naukowym.

Z kolei "Krotoszyn i okolice" to cykl roczników wydawanych przez TMiBZK. Do XV tomu redaktorem był dr Józef Zdunek, od tomu XVI redaktorem jest Antoni Artur Korsak. W tym numerze znalazły się niniejsze opracowania: "30 lat samorządu terytorialnego Miasta i Gminy Krotoszyn (1990-2020)"; "Klub Inteligencji Katolickiej w Krotoszynie w latach 1981-2013"; "Losy Mariana Perskiego (1917-2006)"; "Żużel w Krotoszynie"; "Dom na Słodowej"; "Liga Morska i Kolonialna w Krotoszynie 1931-1939"; "Poczta w Sulmierzycach 1752-1852;" "Zimowisko nietoperzy w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Zdunach"; "Kalendarium Krotoszyńskie roku 2019", życiorysy majora Edmunda Kabzy (1897-1955) oraz Alojzego Kujatha (1910-1939). Pozycja liczy 333 strony.

Podczas spotkania Antoni Artur Korsak przybliżył pokrótce historię wydanej w 2019 r. pozycji pt. "Krotoszyński pociąg śmierci 1939". Pozycja została wydana w związku z 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej i miała swoją promocję w Kole 2 września 2019 r. Niestety po wyczerpaniu nakładu i dodruku kolejnego wybuch pandemii uniemożliwił promocję książki w Krotoszynie. Opisuje ona tragiczną historię nalotu niemieckiego lotnictwa na pociąg ewakuacyjny w Kole i dalsze losy pasażerów, którzy byli ewakuowani z Krotoszyna. Zawiera także opis działań samorządów w Kole i w Krotoszynie na rzecz upamiętnienia ofiar ataku.

Antoni Korsak: Byli dobrze zorganizowani na różnych polach p...

Dr Edward Jokiel: Wybuch nastąpił w dobrym momencie dziejowy...

Musimy kontynuować to dzieło popularyzacji Powstania Wielkop...

NASZE POWSTANIE: Etos powstania jest bardziej frazesem niż f...

NASZE POWSTANIE: Genealogia wciąga. Jest najlepszym narkotyk...

Piotr Mikołajczyk: Wojska Wielkopolskie były w mojej opinii,...

Dr Michał Krzyżaniak: Bez Wielkopolan o sukces byłoby niezwy...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto