Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Promocja książki Jerzego Ziółkowskiego [ZDJĘCIA + FILM]

Redakcja
W sobotę, 14 grudnia w Muzeum Regionalnym im. Hieronima Ławniczaka w Krotoszynie odbyła się promocja książki “Pieniądz zastępczy Krotoszyna i powiatu krotoszyńskiego 1914-1945” autorstwa Jerzego Ziółkowskiego.

Spotkanie poprowadziła dyrektor biblioteki Ewa Bukowska. –Bardzo się cieszę, że ta książka została wydana w tym roku, dlatego, że to jest 100-lecie odzyskania przez Krotoszyn niepodległości, którą uzyskał co prawda 1 stycznia, ale 1919 r. działaniami powstańców wielkopolskich. Zdążyłem, żeby załapać się w tej dacie 2019 r., czyli na 100-lecie. Wtedy w 1919 r. zima była najpiękniejszą wiosną oczekiwaną przez wielu Polaków. Moja przygoda z numizmatyką rozpoczęła się dość dawno i była normalna. Zaczęła się od zbierania 10, czy 20 złotówek. To dzisiaj nie ma wartości. Od czegoś trzeba było zacząć. Następnie zacząłem zbierać wszystkie monety i banknoty PRL-u, czyli przeszedłem przez takie abecadło. Pamiętam, że zainteresowały mnie monety z międzywojnia, które są bardzo ładne i powiem państwu, że zacząłem się tym monetom przyglądać - tłumaczył Jerzy Ziółkowski. Opowiedział ogólnie o numizmatyce i dodał, iż trzeba się zdecydować jakie monety chce się zbierać. –Zupełnie przypadkiem trafiłem na monetę z nazwa Krotoszyna, co prawda po niemiecku. Okazało się, że były takie monety i wychodziły w 1917 r. Okazało się, że są dość trudne do zdobycia, szczególnie monety wykonane z żelaza – dodał autor książki.

–Opisałeś w książce część historii ziemi krotoszyńskiej. To co jest najpiękniejsze, to że zrobił to z serca i z pasji. On nie robił tego zawodowo. Zrobił to co kocha i lubi. Z resztą to było bardzo wciągające, jak historia porywa, jak historia uczy, jak w historii można zostawić coś dla przyszłych pokoleń – mówił podsekretarz w Kancelarii Prezydenta RPAndrzej Dera. –Z wielkim szacunkiem podchodzę do ludzi, którzy są pozytywnie zakręceni. Jeżeli ta pasja dotyczy ziemi krotoszyńskiej, to tym bardziej oni są cenniejsi. Wiemy, ile rzeczy jest jeszcze do odkrycia, co chwile się o nich dowiadujemy – dodał burmistrz Krotoszyna Franciszek Marszałek.

Jerzy Ziółkowski jest krotoszynianinem. Urodził się tutaj 17 kwietnia 1951 r. Jest absolwentem Akademii Wychowania Fizycznego (rehabilitacja lecznicza), gdzie uzyskał tytuł magistra. Pracuje w tym zawodzie od lat, a obecnie prowadzi Przychodnię Rehabilitacyjną w Ostrowie Wielkopolskim. Przez wiele lat pracował w ostrowskim ZOZ. Jerzy Ziółkowski z zamiłowania jest numizmatykiem, a szczególności interesuje go pieniądz zastępczy z okresu I wojny światowej. Wspomniana pozycja jest pierwszą, a już szykuje się do publikacji książki “Pieniądz zastępczy Kożmina 1914-1918”.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto