Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Wielowieś (27) [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Kontynuujemy nowy cykl pt. "Poznaj swój powiat", gdzie będziemy prezentować historie miejscowości, a nawet ulic w powiecie krotoszyńskim, które napisał Łukasz Cichy, a opatrzone są zdjęciami Andrzeja Chmielarza, znanego lokalnego turysty, który przez wiele lat fotografował nasze okolice. Stąd zdjęcia prezentują np. różne pory roku. Tym razem zapraszamy na podróż do Wielowsi w gminie Krotoszyn! Zapraszamy do lektury i obejrzenie zdjęć!

Wielowieś w powiecie krotoszyńskim na początku była siedzibą rodziny herbu Pomian, którzy przybrali nazwisko Wielowiejskich. Najstarszy akt potwierdzający tę rodzinę pochodzi z 1450 r. i mówił, że ówczesnym właścicielem Wielowsi był Mikołaj Wielowiejski. Już w 1480 r. wieś posiadali Unisławscy, właściciele Unisławia. W 1510 r. należała do Cieleckich herbu Zaręba. Rodzina ta dzierżyła wieś przez co najmniej 100 lat, bo jeszcze w 1610 r. dziedzic części wsi Abraham Cielecki, syn Piotra sprzedał je Jakubowi Gloskowskiemu, a w 1601 r. pozostała część należąca do Katarzyny z Potulickich Rozdrażewskiej została sprzedana Ambrożemu Przemysławskiemu. Rozdrażewscy jednak odkupywali Wielowieś, aż w 1636 r. ostatnią część sprzedali im Aleksander, Marcin oraz zakonnik ksiądz bernardyn Franciszek Głoskowscy herbu Korab. Na pocz. XVIII w. właścicielem Unisławia, Suśni i właśnie Wielowsi był Jan Skarbek, starosta tuszyński. Potem wieś i całe dobra przeszły w ręce Gajewskich herbu Ostoja. Po śmierci Anny Skarbkowej z d. Gajewskiej, żony Jana Skarbka rozpoczął się proces o dobra, z której część przypadła sukcesorom zmarłego Rafała Gajewskiego, kasztelanowi rogozińskiemu, a część Katarzynie Gajewskiej z d. Tworzyjanskiej, wdowie po kasztelanie rogozińskim. W 1787 r. dziedzicem posiadłości był ich syn rotmistrz kawalerii narodowej Bonawentura Gajewski. Pod koniec XVIII w. wieś nabyli hrabiowie Radolińscy, a hrabia Juliusz Radoliński sprzedał wieś ok. połowy XIX w. niemieckiej rodzinie.

Gajewscy posiadali mieszkali w Borzęciczkach i często wydzierżawiali Wielowieś, np. 1776 r. - Raciezkiemu, w 1778 r. - komornikowi Józefowi Czarneckiemu, a w 1793 r. - Rochowi Myszkowskiemu. We wsi mieszkali niegdyś kmiecie i było sołectwo, przekształcone później we folwark.

Kościół założono w XV w. przez dziedziców wsi, a dokument z 1784 r. datował go na 1485 r. Uposażył go wówczas dziedzic Andrzej Unisławski. Kiedy on spłonął lub runął ze starości, tego nie wiadomo. W 1655 r. pleban Adam Klenczycki wzniósł drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, a został on poświęcony przez sufragana poznańskiego Macieja Kurskiego w 1668 r. I ta świątynia stoi do dziś. Józef Łukaszewicz pisał, że kiedyś istniały księgi kościelne prowadzone od 1624 r., jednak za jego czasów (1869 r.) nie były one starsze niż z I poł. XVIII w. W 1789 r. powstało tam bractwo św. Izydora. W 1873 r. parafia liczyła 1109 dusz.

Przy kościele była szkoła, której rektorem był organista. W 1684 r. rektorem był tam niejaki Wojciech. W XVII w. w Wielowsi znajdował się również szpital o dwóch izbach i czterech komorach.

W 1708 r. przez wieś przeszła potężna epidemia, podczas której zmarło większość mieszkańców na czele z księdzem Walentym Malewiczem. W 1924 r. powstała tam Ochotnicza Straż Pożarna, a w 1950 r. - Koło Gospodyń Wiejskich.

W 1837 r. w 31 domostwach mieszkało 300 osób, w 1905 r. - 356 osób, w 2000 r. - 460 osób, a w 2021 r. - 465 osób.

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Baszków (1) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Chachalnia (2) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Perzyce (3) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Rochy (4) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Konarzew (5) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Trafary (6) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Zduny (7) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Benice (8) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Biadki (9) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Bożacin (10) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Chwaliszew (11) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Duszna Górka (12) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Dzierżanów (13) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Gorzupia (14) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Jasne Pole (15) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Kobierno (16) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Lutogniew (17) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Romanów (18) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Roszki (19) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Różopole (20) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Orpiszew (21) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Osusz (22) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Salnia (23) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Świnków (24) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Tomnice (25) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Ustków (26) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Wielowieś (27) [ZDJĘCIA] ...

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto