POZNAJ SWÓJ POWIAT: Wielowieś (27) [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Udostępnij:
Kontynuujemy nowy cykl pt. "Poznaj swój powiat", gdzie będziemy prezentować historie miejscowości, a nawet ulic w powiecie krotoszyńskim, które napisał Łukasz Cichy, a opatrzone są zdjęciami Andrzeja Chmielarza, znanego lokalnego turysty, który przez wiele lat fotografował nasze okolice. Stąd zdjęcia prezentują np. różne pory roku. Tym razem zapraszamy na podróż do Wielowsi w gminie Krotoszyn! Zapraszamy do lektury i obejrzenie zdjęć!

Wielowieś w powiecie krotoszyńskim na początku była siedzibą rodziny herbu Pomian, którzy przybrali nazwisko Wielowiejskich. Najstarszy akt potwierdzający tę rodzinę pochodzi z 1450 r. i mówił, że ówczesnym właścicielem Wielowsi był Mikołaj Wielowiejski. Już w 1480 r. wieś posiadali Unisławscy, właściciele Unisławia. W 1510 r. należała do Cieleckich herbu Zaręba. Rodzina ta dzierżyła wieś przez co najmniej 100 lat, bo jeszcze w 1610 r. dziedzic części wsi Abraham Cielecki, syn Piotra sprzedał je Jakubowi Gloskowskiemu, a w 1601 r. pozostała część należąca do Katarzyny z Potulickich Rozdrażewskiej została sprzedana Ambrożemu Przemysławskiemu. Rozdrażewscy jednak odkupywali Wielowieś, aż w 1636 r. ostatnią część sprzedali im Aleksander, Marcin oraz zakonnik ksiądz bernardyn Franciszek Głoskowscy herbu Korab. Na pocz. XVIII w. właścicielem Unisławia, Suśni i właśnie Wielowsi był Jan Skarbek, starosta tuszyński. Potem wieś i całe dobra przeszły w ręce Gajewskich herbu Ostoja. Po śmierci Anny Skarbkowej z d. Gajewskiej, żony Jana Skarbka rozpoczął się proces o dobra, z której część przypadła sukcesorom zmarłego Rafała Gajewskiego, kasztelanowi rogozińskiemu, a część Katarzynie Gajewskiej z d. Tworzyjanskiej, wdowie po kasztelanie rogozińskim. W 1787 r. dziedzicem posiadłości był ich syn rotmistrz kawalerii narodowej Bonawentura Gajewski. Pod koniec XVIII w. wieś nabyli hrabiowie Radolińscy, a hrabia Juliusz Radoliński sprzedał wieś ok. połowy XIX w. niemieckiej rodzinie.

Gajewscy posiadali mieszkali w Borzęciczkach i często wydzierżawiali Wielowieś, np. 1776 r. - Raciezkiemu, w 1778 r. - komornikowi Józefowi Czarneckiemu, a w 1793 r. - Rochowi Myszkowskiemu. We wsi mieszkali niegdyś kmiecie i było sołectwo, przekształcone później we folwark.

Kościół założono w XV w. przez dziedziców wsi, a dokument z 1784 r. datował go na 1485 r. Uposażył go wówczas dziedzic Andrzej Unisławski. Kiedy on spłonął lub runął ze starości, tego nie wiadomo. W 1655 r. pleban Adam Klenczycki wzniósł drewniany kościół pod wezwaniem Wszystkich Świętych, a został on poświęcony przez sufragana poznańskiego Macieja Kurskiego w 1668 r. I ta świątynia stoi do dziś. Józef Łukaszewicz pisał, że kiedyś istniały księgi kościelne prowadzone od 1624 r., jednak za jego czasów (1869 r.) nie były one starsze niż z I poł. XVIII w. W 1789 r. powstało tam bractwo św. Izydora. W 1873 r. parafia liczyła 1109 dusz.

Przy kościele była szkoła, której rektorem był organista. W 1684 r. rektorem był tam niejaki Wojciech. W XVII w. w Wielowsi znajdował się również szpital o dwóch izbach i czterech komorach.

W 1708 r. przez wieś przeszła potężna epidemia, podczas której zmarło większość mieszkańców na czele z księdzem Walentym Malewiczem. W 1924 r. powstała tam Ochotnicza Straż Pożarna, a w 1950 r. - Koło Gospodyń Wiejskich.

W 1837 r. w 31 domostwach mieszkało 300 osób, w 1905 r. - 356 osób, w 2000 r. - 460 osób, a w 2021 r. - 465 osób.

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Baszków (1) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Chachalnia (2) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Perzyce (3) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Rochy (4) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Konarzew (5) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Trafary (6) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Zduny (7) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Benice (8) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Biadki (9) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Bożacin (10) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Chwaliszew (11) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Duszna Górka (12) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Dzierżanów (13) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Gorzupia (14) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Jasne Pole (15) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Kobierno (16) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Lutogniew (17) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Romanów (18) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Roszki (19) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Różopole (20) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Orpiszew (21) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Osusz (22) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Salnia (23) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Świnków (24) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Tomnice (25) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Ustków (26) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Wielowieś (27) [ZDJĘCIA] ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wyspa zamieszkała przez dzikie plemię

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie