Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Kobierno (16) [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Kontynuujemy nowy cykl pt. "Poznaj swój powiat", gdzie będziemy prezentować historie miejscowości, a nawet ulic w powiecie krotoszyńskim, które napisał Łukasz Cichy, a opatrzone są zdjęciami Andrzeja Chmielarza, znanego lokalnego turysty, który przez wiele lat fotografował nasze okolice. Stąd zdjęcia prezentują np. różne pory roku. Tym razem zapraszamy na podróż do Kobierna w gminie Krotoszyn! Zapraszamy do lektury i obejrzenie zdjęć!

Kobierno było wspomniane już w XIII w., jako posiadłość rycerska. Książę Przemysł nadał prawo niemieckie komesowi Piotrowi Prusinowskiego dla jego włości, czyli "Thomino (Tomnice?), Coberno (Kobierno) i Pruszinowo (?)". W 1292 r. w Kobiernie odbył się nawet zjazd dostojników książęcych. Kobierno było stolicą klucza kobierskiego, do którego należały: Biadki, Dąbrowa, Durzyn, Gorzupia i Tomnice. W 1338 r. Kobierno otrzymał od króla Kazimierza Wielkiego za zasługi wojenne Maćko Borkowic. W 1520 r. Kobierno zostało włączone do majętności Hieronima Rozdrażewskiego i odtąd władali nim: Rozdrażewscy, Gałeccy, Potoccy i książęta Thurn und Taxis.

W Kobiernie znajduje się parafia pw. św. Wojciecha. Parafia istniała już w XV w., a pierwotny kościół był drewniany. Obecnie mieści się tam kościół w stylu neogotyckim wybudowany w latach 1881-1885. W kościele znajdują się dwa zabytkowe dzwony z 1508 r. i 1634 r.

W Kobiernie od 1895 r. działa Ochotnicza Straż Pożarna, a od 1957 r. - Koło Gospodyń Wiejskich. Na pocz. XVI w. w Kobiernie powstała szkoła przykościelna. Później szkoła była państwowa. W 1873 r. została odbudowana. Mieściła się przy ul. Sportowej. Z czasem rozwoju wsi była jednak za mała i w 1902 r. wybudowano nowy obiekt przy ul. Raszkowskiej. W 1985 r. dołączono do niej popałacowy obiekt z 1870 r. Patronem szkoły jest dawny absolwent bł. bp Michał Kozal.

W 1836 r. w Kobiernie mieszkało 342 mieszkańców w 39 domostwach, w 1905 r. - 431, w 2000 r. - 802, a w 2021 r. - 918. Mieszkańcy wioski wzięli udział w obu wojnach światowych oraz w Powstaniu Wielkopolskim. Tzw. "Kompanią Kobierno" dowodził Antoni Kulas.

Wśród zabytków poza kościołem można wspomnieć o dworze z XIX w. oraz o trzech drewnianych domach konstrukcji sumikowo-łątkowej, a także zabytkowym cmentarzu.

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Baszków (1) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Chachalnia (2) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Perzyce (3) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Rochy (4) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Konarzew (5) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Trafary (6) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Zduny (7) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Benice (8) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Biadki (9) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Bożacin (10) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Chwaliszew (11) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Duszna Górka (12) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Dzierżanów (13) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Gorzupia (14) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Jasne Pole (15) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Kobierno (16) [ZDJĘCIA] ...

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto