Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Dzierżanów (13) [ZDJĘCIA]

Łukasz Cichy
Łukasz Cichy
Kontynuujemy nowy cykl pt. "Poznaj swój powiat", gdzie będziemy prezentować historie miejscowości, a nawet ulic w powiecie krotoszyńskim, które napisał Łukasz Cichy, a opatrzone są zdjęciami Andrzeja Chmielarza, znanego lokalnego turysty, który przez wiele lat fotografował nasze okolice. Stąd zdjęcia prezentują np. różne pory roku. Tym razem zapraszamy na podróż do Dzierżanów w gminie Krotoszyn! Zapraszamy do lektury i obejrzenie zdjęć!

Dzierżanów był niegdyś siedzibą rodu Dzierżanowskich herbu Gozdawa. Było tak w XV w. Na pocz. XVI w. Dzierżanów należał już do rodziny Lipowskich herbu Ciołek z Lipowca. Po 1523 r. Wojciech Lipowski prawdopodobnie sprzedał Dzierżanów Jerzemu Konarskiemu, dziedzicowi Zdun i Kobylina. Później Dzierżanów przypadł Sieniutom. W II poł. XVI w. wieś należała do Wierusz-Walknowskich. W XVIII w. dziedzicami Dzierżanowa byli już Sokolniccy. Nepomucen Sokolnicki po insurekcji kościuszkowskiej był zmuszony sprzedać wieś w obce ręce.

Już w XVI w. w Dzierżanowie było 10 kmieci, a pod koniec XVII w. tylko 6. W 1710 r. we wsi panowało morowe powietrze, które sprzątnęło 2 kmieci i trochę ludności.

- Ludzi zmarłych na nie, nie chowano na cmentarzu, tylko na polu, na łąkach, ogrodach, jednem słowem na najbliższych ich zgonu miejscach[ - pisał w 1869 r. archiwista Józef Łukaszewicz (zachowaliśmy oryginalną pisownię.

W 1837 r. właścicielem wsi był Stanisław Karczewski. W tym okresie w 28 domostwach mieszkało 202 mieszkańców. Do majtku należał też Baran (obecnie Lutogniew), gdzie zamieszkiwało w 1 domu 10 osób. W 1881 r. w Kamionce mieszkało wówczas 165 mieszkańców w 22 domostwach, z czego 152 katolików i 13 ewangelików; w dominium i folwarku oraz Baranie mieszkało wówczas 159 mieszkańców, z czego 139 katolików i 20 ewangelików. Wtedy to ziemie należały do Franciszka Chełkowskiego ze Staregogrodu. W 1905 r. w połączonej wsi mieszkało 328 mieszkańców. Dzierżanów należał do okręgu kobylińskiego i powiatu koźmińskiego. Później do krotoszyńskiego. Od zawsze katoliccy mieszkańcy należeli do parafii pw. Świętej Trójcy w Lutogniewie.

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Baszków (1) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Chachalnia (2) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Perzyce (3) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Rochy (4) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Konarzew (5) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Trafary (6) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Zduny (7) [ZDJĘCIA]

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Benice (8) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Biadki (9) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Bożacin (10) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Chwaliszew (11) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Duszna Górka (12) [ZDJĘCIA] ...

POZNAJ SWÓJ POWIAT: Dzierżanów (13) [ZDJĘCIA] ...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto