Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstańczy kalendarz już za tydzień w gazecie

Łukasz Cichy
Szanowni Państwo, w przyszłym wydaniu naszego tygodnika dostępne będą kalendarze. Data wydania przypada w 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Na każdy miesiąc przygotowaliśmy biogram innego powstańca. Wśród nich są: Władysław Jan Bolewski (1878-1963) - doktor medycyny z Jarocina, major, szef Straży Ludowej i Drużyn Bojowych w czasie Powstania Wielkopolskiego, dzięki niemu nie doszło do walk w samym Krotoszynie (załoga opuściła miasto bezkrwawo); Stefan Budzyński (1878-1944) - Doktor medycyny, major, szef Tajnego Komitetu Obywatelskiego w Krotoszynie w czasie Powstania Wielkopolskiego; Zbigniew Ostróg-Gorzeński (1869-1926) - Major, kawaler Virtuti Militari, hrabia, dowódca oddziałów powstańczych w Jarocinie, który był obecny podczas kapitulacji niemieckiej załogi w Krotoszynie; Jan Lejda - Sierżant sztabowy, w czasie powstania dowódca I kompanii krotoszyńskiej, Mieczysław Kończak - W czasie Powstania Wielkopolskiego był działaczem Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół” oraz naczelnikiem Straży Ludowej w Krotoszynie, Władysław Wawrzyniak (1890-1940) - Major, dowódca Batalionu Pogranicznego ze Szczypiorna; Marceli Langiewicz (1867-1926) -prawnik i przewodniczącym Wydziału Wykonawczego Powiatowej Rady Ludowej; Zygmunt Wieliczka - Podporucznik, szef sztab Okręgu Wojsk VII Frontu Południowego w Ostrowie Wielkopolskim; Sergiusz Radziwanowski (1886-1935) - podpułkownik i dowódca batalionu krotoszyńskiego; Władysław Rybakowski (1885-1952) - Sierżant Wojska Polskiego, naczelnik Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, który kierował akcją zdobycia koszar w Krotoszynie i sporej ilości broni i amunicji; Władysław Nawrocki (1891-1940) - Major, kawaler Virtuti Militari, weteran I wojny światowej, brał udział w Powstaniu Wielkopolskim w Krotoszynie i walczył pod Zdunami, później; Jan Szlagowski (1892-?) - Porucznik, dowódca pociągu pancernego nr 11 „Poznańczyk”, dzięki wsparciu jego żołnierzy wyzwolono 1 stycznia 1919 r. krotoszyński dworzec kolejowy.

Zachęcamy do kupna kolejnego numeru, w którym dostępny jest kalendarz. Ponadto warto wspomnieć o akcji „Nasi Powstańcy” prowadzonej przez naszą redakcję. Celem akcji jest przypomnienie o Powstańcach Wielkopolskich 1918/1919, którzy pochodzili z terenu obecnego powiatu krotoszyńskiego i dawnych powiatów krotoszyńskiego i koźmińskiego; tych którzy tutaj walczyli (np. pod Zdunami lub w wyzwalaniu Krotoszyna), a także tych, którzy tutaj zmarli. Akcja prowadzona jest na apel Towarzystwa Miłośników i Badaczy Ziemi Krotoszyńskiej, które zamierza na 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego (27 grudnia 2018 r.) wydać słownik biograficzny Powstańców Wielkopolskich. Wszystkie otrzymane materiały zostaną przekazane do wspomnianego towarzystwa.

Akcja ma charakter podwójny, ponieważ nie tylko otrzymujemy materiały, informacje, dokumenty, zdjęcia itd., ale również sami staramy się pomóc znaleźć informacje o powstańcach i przekazać je zgłaszającym się rodzinom.

Każdy, kto posiada informacje na temat powstańców, proszony jest o kontakt - osobiście w siedzibie redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie, telefonicznie: 605 106 594 (plus), 514 800 938 (orange), 575 071 702 (play) lub mailowo: [email protected], [email protected].

Zapraszamy gorąco do zgłaszania się do nas!

*****

Źródło: gazetakrakowska.pl

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto