Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powstańcy Wielkopolscy poszukiwani!

Łukasz CIchy
Czapka i szabla ppor. Antoniego Ciepłego z Nowego Folwarku, o którym możecie Państwo przeczytać w "Życiu Krotoszyna" z 8 listopada 2016 r.
Czapka i szabla ppor. Antoniego Ciepłego z Nowego Folwarku, o którym możecie Państwo przeczytać w "Życiu Krotoszyna" z 8 listopada 2016 r. Fot. Łukasz Cichy
Szukamy Powstańców Wielkopolskich i prosimy Państwa o informacje!

Szanowni Państwo! Nasza akcja poskutkowała bardzo owocnie i zgłaszają się kolejne osoby z informacjami o kolejnych Powstańcach Wielkopolskich 1918/1919.

Zapewne interesuje naszych czytelników do kogo należą szabla oraz rogatywka prezentowane na zdjęciu po prawej stronie, jednak o tym poinformujemy w kolejnym numerze gazety.

Znamy już szczegóły jakie będą potrzebne do opracowania słownika przez Towarzystwo Miłośników i Badaczy Ziemi Kro-toszyńskiej. Organizacja ma na celu opracowanie słownika biograficznego Powstańców Wielkopolskich z terenów naszego powiatu z okazji 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 (rocznica przypada dokładnie 27 grudnia 2018 r.).

Do biogramu potrzebne są takie informacje jak: imię i nazwisko, data i miejsce urodzenia, imiona ojca i matki (i nazwisko z domu matki) oraz ich zawody, które wykonywali.

Przydatne będą informacje o wykształceniu powstańca oraz czym zajmował się zanim wybuchła I wojna światowa (czyli do 1914 r.). Wartościową informacja byłaby również nota, gdzie służył powstaniec w czasie I wojny światowej oraz na jakim froncie walczył. Autorów usatysfakcjonowałyby również informacje w składzie jakiej formacji bohater służył w trakcie Powstania Wielkopolskiego, to czy brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej - na jakim froncie i czy brał udział w II wojnie światowej. Cenne będą również informacje o jego rodzinie, imię żony i nazwisko panieńskie, daty urodzin i śmierci, imiona dzieci (ewentualnie daty urodzin i śmierci, jeśli już zmarli), a także czym powstaniec zajmował się w okresie międzywojennym i powojennym oraz kiedy przeszedł na emeryturę, gdzie zmarł i gdzie został pochowany.

Ważną informacją będą: odznaczenia powstańca, jego stopień wojskowy oraz przynależność do wszelkich organizacji.

Mile widziane będą pamiątki po powstańcach jak: książeczki wojskowe, legitymacje przynależności do organizacji i odznaczeń (lub same odznaczenia) oraz dane, kto udzielił informacji i w jaki sposób jest spokrewniony z powstańcem.

Powstanie Wielkopolskie jest dla nas, Wielkopolan bardzo wa-żne. Często można spotkać określenie, że jest to jedyne zwycięskie powstanie Polaków, jednakże mieliśmy w historii udane zrywy narodowo-wyzwoleńcze, jak choćby Powstanie Wielkopolskie roku 1806, Powstanie Sejneńskie, czy w pewnym sensie Powstania Śląskie. To wciąż żywa historia w naszym regionie.

Powstanie Wielkopolskie rozpoczęło się 27 grudnia 1918 r. w Poznaniu podczas wizyty późniejszego Premiera Ignacego Jana Paderewskiego. Powstańcy, często weterani I wojny światowej z armii niemieckiej oraz przybyłych formacji rosyjskich starli się z doświadczonymi żołnierzami niemieckimi. Powstanie zakończyło się pokojem w Trewirze 16 lutego 1919 r. Zwycięzcy nie spoczęli na laurach i ruszyli na wschód by powstrzymać marsz bolszewików.

To ważne powstanie również dla nas. Krotoszyn i powiat został wyzwolony już na początku 1919 r., jednak 6 lutego Zduny zostały zaatakowane i odbite przez Nie-mców. Pod Zdunami toczyły się krwawe walki i w prawie każdej większej miejscowości możemy znaleźć mogiły, tablice lub obeliski poświęcone powstańcom.

Zachęcamy do kontaktu z TMiBZK oraz naszą redakcją. Jeśli mają Państwo informacje o jakimkolwiek powstańcu postaramy się pomóc w odnalezieniu go oraz przybliżymy jego biogram na łamach tygodnika. Kontaktować można się z nami pod numerem tel.: 605-106-594, adresem mailowym: [email protected] lub osobiście w siedzibie naszej redakcji, która znajduje się przy ul. Piastowskiej 31 w Krotoszynie. Zapraszamy!

*****

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na krotoszyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto